Туберкульоз: особливості, симптоми, що робити

«Щороку вперше діагноз «туберкульоз» встановлюється майже 40 тисячам українців, з них  “відкриту” форму туберкульозу мають близько 30%, помирає щорічно понад 10 тис. мешканців країни», – розповідає лікар – епідеміолог, завідувач відділення епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Кременчуцького МВПЛД ДУ «Полтавський ОЛЦ МОЗ України» Лариса Коровіна.  

24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Майже в цей день у далекому 1882 році німецьким вченим Робертом Кохом було здійснено грандіозне відкриття, яким ми користуємося до цього часу – відкрито збудника туберкульозу – паличку Коха. Кожного року цей день проходить під своїм гаслом, який дає посил та надихає на роботу протягом всього року. Гасло цього 2018 ріку – «Потрібні лідери для світу, вільного від туберкальозу. Внеси свій внесок. Зупини туберкульоз».

«Україна знаходиться на другому місті в Європі по захворюваності на туберкульоз (з розрахунку на 100 тисяч населення). У 2016 році 29000 українців захворіло на туберкульоз, серед них – понад 800 дітей. Туберкульоз по смертності  займає перше рангове місце серед усієї інфекційної патології. Наразі в Україні смертність від туберкульозу становить близько 10% від загальної кількості захворівших.

В області утримується стабільно високий рівень захворюваності на туберкульоз органів дихання, який перевищує епідемічний поріг (2017 рік –        2016рік – 50,75 на 100 тис. населення, 2015рік – 50,2 на 100 тис. населення, 2014рік – 51,5 на 100 тис. населення, 2013рік – 57,3 на 100 тис. населення).

Епідситуація з захворюваності на туберкульоз в місті залишається складною. За 12 місяців 2017 року вперше виявлено 101 випадок туберкульозу органів дихання, за 2016рік – 89 випадків, це май же на рівні 2015 та 2014 років.

Кількість вперше виявлених в 2017 році бактеріовиділювачів склала 77 осіб (76% від усіх захворівших на туберкульоз), за 2016 рік – 67осіб (75% від усіх захворівших на туберкульоз), за 2015 році – 57 осіб захворіло «відкритою» формою туберкульозу. Померло від туберкульозної інфекції  за 2017 рік 9 осіб, за 2016рік – 16 осіб.

Найбільш небезпечним є те, що туберкульоз виявляється в осіб, які відносяться до декретованого контингенту. Це той контингент, що має найбільш широкі контакти з різними групами населення в силу своєї професійної діяльності. В м. Кременчуці серед декретованих груп населення за 2017 рік зареєстровано 5 випадків захворювання на туберкульоз,  із них з бациловиділенням – 4. Захворіти на туберкульоз може кожна людина не виключаючи і дітей. Так, в 2017 році в місті на туберкульоз (небацилярна форма) захворіло 3 дитини (за 2016 рік серед захворілих була одна дитина).

В системі профілактичних заходів, першочергове значення має раннє активне виявлення хворих на туберкульоз серед населення і особливо серед декретованих груп та груп підвищеного ризику (особи з хронічними захворюваннями в т.ч. дихальної, серцево-судинної системи та інші.).

Одним з найбільш ефективних методів ранньої діагностики туберкульозу є профілактичні флюорографічні обстеження. Більшість вперше виявлених  хворих на туберкульоз в місті виявлені при флюорографічних обстеженнях. Не нехтуйте цим доступним та простим способом попередження туберкульозу. Кожна людина, яка працює, повинна 1 раз на рік проходити флюорографічні обстеження. Це можна зробити безкоштовно в поліклініці за місцем мешкання (при собі мати паспорт)», – зазначає фахівець.

Особливості  збудника туберкульозу 

Збудники туберкульозу є одним з найбільш стійких у навколишньому середовищі мікроорганізмів. Вони на диво життєздатні, стійкі до висихання, холоду та більшості дезінфікуючих засобів. У річковій воді можуть жити до 5 місяців, у грунті – від 3 місяців до 1-2 років, у вуличному пилу – 10-15 днів, на одязі, навколишніх предметах – протягом багатьох місяців. В умовах кімнатної температури (в темному місці) туберкульозні палички залишаються життєздатними протягом 4 місяців, при розсіяному світлі – до 1,5 місяців. Бактерії туберкульозу тривалий час можуть виживати в молочних продуктах: в маслі в умовах холодильника вони зберігають життєздатність до 30 діб, в молоці – 14-18 діб. У замороженому м’ясі зберігається до 1 року, соління і копчення практично не знешкоджує бактерії туберкульозу. Кип’ятіння знищує їх протягом декількох хвилин. Сухе гаряче повітря (1000С) вбиває збудника тільки через 1 год. Літні сонячні промені знешкоджують бактерії через 30 хвилин, весняні й осінні – через 1 годину, зимові – через 2 години, ультрафіолетові промені – через 2-3 хвилини.

Особливості  захворювання

Туберкульоз – одне з найпоширеніших захворювань людини, тварин, птахів. Туберкульоз вражає будь які соціальні групи населення в їх самий працездатний і репродуктивний вік, найбільш негативно впливає на дітей і підлітків. Це пов’язано з найпростішими шляхами передачі інфекції, перш за все:

  • повітряно-крапельний: через краплини мокротиння із слини при кашлі, чханні, розмові, хворий з мокротинням виділяє 15-20 млн. мікобактерій в день. Вважається, що 1 хворий протягом року може інфікувати 10-15 здорових осіб;
  • повітряно-пиловий: на відкритому повітрі зараження через пил практично не можливе, оскільки бактерії туберкульозу швидко гинуть під дією сонячного світла. Зараження найчастіше відбувається у помешканні туберкульозного хворого;
  • контактно-побутовий шлях передачі збудника найбільш можливий там, де є хворий – бактеріовиділювач, а особливо при значній його неохайності, коли руки, одяг, білизна, рушники та інші предмети  забруднені мокротинням.

Джерело інфекції – хвора на “відкриту” форму туберкульозу людина, яка виділяє туберкульозні бактерії.

Майже третина населення земної кулі інфікована туберкульозними бактеріями. Коли вони потрапляють в організм людини не завжди розвивається активний туберкульоз, тому що імунна система контролює інфекційний процес і не дозволяє збудникові розмножуватися в організмі людини. Людина інфікована, але здорова. Нормальне функціонування імунної системи відбувається в умовах повноцінного, раціонального харчування та здорового способу життя. Зловживання алкоголем, вживання наркотиків, надмірне куріння тютюну, харчування з недостатньою кількістю білків та вітамінів, важкі фізичні та психічні навантаження, хронічний стрес призводять до ослаблення імунної системи. Якщо імунна система слабка, або в організм потрапляє велика кількість збудника, розвивається захворювання, яке може мати клінічні прояви туберкульозу або протікати безсимптомно. Туберкульозна бактерія може вражати усі органи і системи організму людини – очі, кістки, шкіру, сечостатеву систему, тощо. Найчастіше зустрічається туберкульоз легень.

Основні симптоми захворювання

Специфічних симптомів, які характерні тільки для туберкульозу у цієї хвороби немає. Турбують найбільш частіше загальні прояви хвороби: кашель понад 2 тижні, підвищена температура тіла, погіршення апетиту, значна слабкість, безпричинна втрата ваги, підвищена пітливість, особливо вночі, в більш тяжких, занедбаних випадках кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).

Усі ці симптоми можуть бути проявами інших захворювань, але завжди треба думати про туберкульоз. Щоб діагностувати туберкульоз треба провести рентгенографію органів грудної клітини та обов’язково дослідити мокротиння на наявність бактерій туберкульозу.

Що треба робити

При появі будь-яких зазначених скарг якомога швидше зверніться до лікаря, перш за все до лікаря сімейної медицини в територіальну поліклініку. Не затягуйте час і не займайтеся самолікуванням. Своєчасне виявлення захворювання має велике епідеміологічне значення, тому що після встановлення діагнозу хворому негайно призначають лікування, поширення інфекції зводиться до мінімуму через 6-8 тижнів після початку лікування, заразливість хворого знижується в десятки разів.

В Україні витрати на обстеження та лікування хворих на туберкульоз безкоштовні. Якщо своєчасно звернутися і провести ефективне лікування, то туберкульоз можна вилікувати.

Туберкульоз може бути не виліковним, якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично чи зловживати алкогольними напоями, наркотиками, тютюнопалінням.  При таких умовах бактерії туберкульозу інтенсивно розмножуються в організмі та виробляють спеціальні речовини, які протидіють протитуберкульозним препаратам, результатом чого є розвиток хіміорезистентного туберкульозу з множинною медикаментозною стійкістю до протитуберкульозних препаратів. При цьому антібактеріальні препарати перестають згубно діяти на збудника і туберкульоз стає невиліковним. При виникненні хіміорезистентної форми туберкульозу вартість лікування одного пацієнта збільшується більш ніж у 100 разів.

Щоб не захворіти на туберкульоз, необхідно повноцінно харчуватися, позбавитися від шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, не захоплюватись вегетаріанством та іншими дієтами для схуднення. Дотримуватись правил особистої гігієни. Будьте уважними до стану свого здоров’я,  здоров’я своїх близьких, колег. У разі виникнення симптомів  захворювання, негайно звертайтесь за медичною допомогою. Ще раз нагадую, що туберкульоз можна та необхідно лікувати. Це не вирок і хворі на туберкульоз не ізгої. Їм потрібна підтримка рідних, близьких та суспільства.

 

 

 

 

 

.

 

 

Все по темі: лікування  профілактика  Туберкульоз  хвороба 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин