Кальцій і вітамін D – не коротко, але про головне

Кальцій є одним з особливо важливих для нашого тіла мінералів. Без нього неможливо передати сигнал із нейрона на м’яз. І ми, наприклад, не зможемо дихати. Не відбудеться передавання сигналу від гормону до клітини-мішені. Й судини не змінять свій просвіт. Без нього серце не б’ється, кров не зсідається, клітини не діляться. Він робить кістки і зуби міцними і стійкими до зношування.

Кількість кальцію у крові постійно регулюють дві ендокринні залози. Кальцитонін щитоподібної залози виділяється, коли кальцію у крові забагато. Під його впливом посилюється мінералізація кісток. Паратиреоїдний гормон із прищитоподібної залози сприяє збільшенню концентрації кальцію у крові шляхом покращенням його всмоктування в нирках та в кишківнику й мобілізації з кісток.
Основними джерелами кальцію для нас є молочні продукти (молоко, сир, йогурт), ламінарія, шпинат, броколі, бобові, горіхи, а також збагачені сухі сніданки. Кальцій із цих продуктів потрапляє у кров завдяки спеціальним білкам-переносникам, які є компонентами клітин кишкового висилання. Тож за деяких патологій кишківника, навіть за умови нормального споживання кальцію, у кров його надходитиме недостатньо.

Інтенсивність усмоктування цього мінералу в травному тракті залежить від наявності вітаміну D. Він стимулює утворення нових молекул білків-переносників, активізуючи певні гени у клітинах кишок.
Вітамін D, дефіцит якого, за даними останніх досліджень, виявлено у 81,8% українців, є важливим не лише для засвоєння кальцію. Встановлено, що активні форми вітаміну D регулюють діяльність різних типів клітин у кістках, роботу імунної системи, знижують інтенсивність запалення, впливають на гени, відповідальні за поділ, спеціалізацію та самознищення клітин.

Природними джерелами вітаміну D є жирна морська риба (лосось, тунець, сардини), печінка тріски (слід мати на увазі занадто високий вміст у ній вітаміну А, що може мати токсичну дію), яйця, твердий сир, яловича печінка, петрушка, люцерна. Цей вітамін також утворюється у верхніх шарах шкіри під дією ультрафіолетових променів типу В (до 80% добової потреби; рекомендують перебування на відкритому сонці
45 хвилин на тиждень). Однак інтенсивність дермального синтезу суттєво знижується через забрудненість повітря смогом, хмарність, короткий світловий день узимку. В організм надходять неактивні жиророзчинні форми вітаміну D. І лише в печінці, з фінальним етапом у нирках, відбувається утворення активної форми – кальцитріолу (D3). Ось чому особи з порушенням жовчоутворення та інших функцій печінки, патологією нирок є у групі ризику щодо дефіциту вітаміну D. Також високий ризик дефіциту у вагітних, немовлят на грудному вигодовуванні.

Норми добового споживання вітаміну D

Норма добового споживання цього вітаміну залежить від віку –
400 міжнародних одиниць (МО) для немовлят до року, 600 МО – від 1 до 18 років, більше 400 МО – для молодого і середнього віку та більше
800 МО – для літніх людей. Додатково вітамін D можна отримати зі збагаченого молока чи круп (особисто я поки не бачила такого, за винятком сумішей і каш для дитячого харчування) або ж в олійних, водних розчинах і таблетках разом із кальцієм як лікарські форми. Однак варто знати, що у кількості більшій за 1000 МО для немовлят, 2500 МО – дітей раннього віку та 4000 МО – для дорослих, вітамін D чинить серйозну побічну дію. Від металевого присмаку в роті, відчуття спраги, діареї та блювоти до болю в кістках, свербежу й порушення функції нирок. Крім того, особам, що приймають блокатори кальцієвих каналів, естрогени, холестирамін чи ліки від туберкульозу, треба враховувати взаємодію цих груп препаратів із вітаміном D.

Отож для збереження здоров’я скелета, нервової, імунної системи і серця кальцій та вітамін D повинні в достатній кількості надходити з природних джерел чи лікарських форм. Для засвоєння та здійснення біологічної ролі обов’язковим є нормальне функціонування шлунково-кишкового тракту і нирок. І, звісно, пам’ятаймо про оптимальне споживання та побічну дію, якщо вітаміни та мінерали будуть у надмірній кількості.

Все по темі: корисні поради  поради  харчування 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин