Трагедія у ТЦ, сотні загиблих та поранених

У неділю, 25 березня, в торговельному центрі міста Кемерового виникла пожежа, яка стала причиною величезної кількості смертей. За офіційними даними, загинуло 64 особи. Однак люди, які втратили своїх близьких, говорять про більше ніж 350 загиблих, серед яких багато дітей. Це не могло залишити нас байдужими, тож цього тижня «Вісник» дізнавався, чи безпечно у кременчуцьких торговельно-розважальних центрах.

Пожежа у ТЦ «Зимня вишня» у Кемеровому сталась удень 25 березня. Вогонь спалахнув на 4-му поверсі, на дитячому розважальному майданчику, поруч із кінотеатрами, де у той момент демонстрували мультфільм «Шерлок Гномс». За словами свідків, через 15 хвилин після початку сеансу почалась пожежа.

«Я привів трьох своїх доньок до кінотеатру, кожній купив по стакану попкорну, завів у зал і пішов чекати закінчення на перший поверх. Хвилин через 15 мені зателефонувала донька… Тато, тут усе в диму, а ми не можемо вийти. Двері зачинені. Я одразу побіг нагору. По дорозі хтось всунув мені в руку мокру ганчірку. На четвертому поверсі все було в диму, я почав втрачати свідомість, не зміг знайти двері й побіг униз за рятувальниками. Весь цей час у телефоні були голоси доньок. Коли ми з рятувальники піднялись – поверх був у вогні, – розповів один із батьків. – Приїхала дружина. Нам нічого не говорили. Нас ігнорували».

Таких жахливих історій багато. Це неймовірна трагедія, коли одразу сотні людей втратили тих, кого любили. І головне запитання: чому так сталось?! Чому в кінотеатрах двері були зачинені на ключ? Чому не спрацювала сигналізація? Чому в ТЦ загинуло стільки людей? І чи загрожує небезпека нашим людям?

Сьогодні повідомляють, що двері були зачинені через побоювання, що до зали зайдуть «зайці». А сигналізація начебто і спрацювала, однак її наказали одразу вимкнути. Директора та охоронця, який вимкнув сигналізацію, затримали.

Що у нас?

«На території міста Кременчука працюють супермаркети відомих торговельних мереж: «АТБ», «Фуршет», «Сільпо», «Білла», «Брусничка», «Еко», «Метро», «Комфі», «Фокстрот», «Ельдорадо», «Нова лінія», «Маркет Опт», а також відкрито торгово-розважальні комплекси «Європа» та «Галактика», ТЦ «NEW», розважальний центр для дітей «Fly kids», спортивно-розважальні комплекси «Грант» та «Айсберг». Подібні об’єкти належать до першої групи ризику. На мою думку, їх мають перевіряти. І жодних мораторіїв на пожежну перевірку не може бути. Адже це безпека людей. Нехай буде мораторій на штрафування. Однак перевіряти такі установи необхідно. Хочу зазначити, що у нашому місті керівники подібних закладів дуже відповідально ставляться до питання безпеки людей, які їх відвідують», – повідомила Людмила Жорняк, начальник управління розвитку підприємництва, торгівлі, побуту та регуляторної політики виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.

Безпека для людей

У місті є кілька розважальних центрів, які користуються особливою любов’ю та увагою кременчужан. Це розважальний центр для дітей «Fly kids» і ТЦ «Галактика», де розташовано чотири зали кінотеатру. Коли ми зателефонували до «Fly kids», нас з’єднали з оператором call-центру. На запитання про безпеку вона одразу відповіла, що керівництво «Fly kids» гарантує повну безпеку під час перебування дітей у їхніх закладах. Керівництво «Fly kids» у Кременчуці готове зустрітись і надати не лише документи на відповідність, а й особисто показати у наявності всі засоби пожежної безпеки. Однак виявилось, що жодних телефонів керівництва чи хоча б адміністраторів немає. Необхідно сподіватися, що коли ви приїдете, керівник буде на місці. Попередньо домовитись про зустріч неможливо.

У ТЦ «Галактика» з нами на перше ж прохання поговорив директор Юрій Козін: «У першу чергу, я хочу запевнити всіх, що кременчужани, які приходять до нас, у безпеці. У нас є всі необхідні засоби пожежної безпеки і системи сповіщення у разі виникнення пожежі або навіть задимленості. Вони у справному, функціональному стані. Працюють цілодобові системи спостереження та сповіщення. До того ж, окрім співпраці з Кременчуцьким міськрайонним управлінням ДСНС України у Полтавській області, ми маємо договір із приватною компанією, якій щомісяця сплачуємо за контроль за пожежною безпекою (обслуговування та перевірка систем пожежного спостереження та сповіщення). Також у ТЦ є сформована оперативна група, яка у разі необхідності одразу зможе почати локалізацію пожежі до приїзду рятувальників.

Що стосується кінотеатру. Окрім нашої системи пожежної безпеки, вони мають свою, додаткову. Зали під час перегляду фільмів ніколи не зачиняють. А ще кінотеатри мають два запасні пожежні виходи.
Ми ніколи не пускали на самоплив питання безпеки, і у тому числі пожежної. Однак, я маю надію, що ніколи усі ці засоби нам і не знадобляться».

Мораторій на перевірки

Слід зазначити, що в Україні вже кілька років існує мораторій на перевірки, у тому числі ДСНС. Проте це не знімає відповідальності з керівників торговельних та розважальних центрів стосовно безпеки людей. У Кременчуці «пожежні перевірки» востаннє проводили кілька років тому.

«У серпні 2014 почав діяти мораторій на перевірки. З того часу жодний ТЦ у нашому місті не було перевірено. Однак до цього часу вони всі проходили перевірки, і все було у нормі.

Зараз, навіть незважаючи на події у Кемеровому, ми не можемо проводити перевірки, як кажуть, на свій розсуд. Ми працюємо згідно з плановим графіком, який розміщено на сайті. Кожен може зайти і переглянути його. На сьогодні ми вже маємо план перевірок на 2 місяці наперед. Самостійно ініціювати перевірку ми не маємо права, бо це буде розцінено як корупція. Якщо ми отримаємо наказ із Києва про проведення позачергових перевірок, це буде виконано» – повідомлення за інформацією прес-служби Кременчуцького міськрайонного управління ДСНС України у Полтавській області.

Офіційно

18 грудня 2017 року своєю постановою Уряд затвердив перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Це розпорядження набуло чинності 22 лютого цього року і буде діяти до 31 грудня 2018 року.

У цьому списку понад 20 контрольних органів.

Зокрема, Державна служба надзвичайних ситуацій (ДСНС) може перевіряти установи оздоровлення та відпочинку дітей, інтернати, установи дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) і спеціалізованої освіти.

Крім того, ДСНС може перевіряти суб’єкти господарювання тільки з високим ступенем ризику, в тому числі об’єкти паливно-енергетичного, військово-промислового комплексів, об’єкти підвищеної небезпеки, хімічно-небезпечні об’єкти та об’єкти висотного будівництва. До них також належать великі торгові й торгово-розважальні центри.

Трагедії у світі

3500 постраждалих у Бангладеші

1127 загиблих і понад 2400 постраждалих – страшні цифри катастрофи, що сталася у Саварі (Бангладеш). 24 квітня 2013 року тут обвалилася восьмиповерхова будівля Rana Plaza, де знаходилися торговий центр, банк і підприємства з пошиття одягу. За день до трагедії на фасаді будівлі виявили тріщини. Оголосили негайну евакуацію. Однак діяли згідно зі вказівками тільки банк і магазини, а робота в майстернях продовжилася. І вранці 24 квітня будівля завалилася. Зрозуміло, причиною катастрофи стала будівельна недбалість, адже чотири верхні поверхи надбудували незаконно. У результаті розслідування арештували усіх власників.

Більше 500 смертей у Сеулі

У червні 1995 року 502 людини загинули і близько тисячі отримали важкі каліцтва в результаті обвалення торгового центру «Сампунг» у Сеулі. Один із найбільших у Південній Кореї торгових центрів, який щодня відвідували до 40 000 чоловік, перетворився на руїну всього за 20 секунд. Власник будівлі задумував проект як житловий будинок, але пізніше вирішив зробити з нього торговельний центр із басейном на верхньому поверсі. Для цього знадобилося прибрати ряд носійних колон. Підрядники відмовилися вносити такі зміни, тому власник розірвав із ними договір і віддав будівництво своїй компанії. Не повідомив владу Сеула про зміни у проекті та підкуповував інспекторів. Крім того, величезну будівлю зводили не на твердому ґрунті, а на шарі утрамбованого сміття, у своїй конструкції вона не мала ні поперекових балок, ні сталевого каркаса. Проте у 1990 році центр відкрився і зумів простояти п’ять років.

Все по темі: пожежа  трагедія 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин