Як худнути правильно

Питання схуднення завжди хвилює людей, особливо жінок. Незабаром на вулиці все ж таки потеплішає і можна буде скинути теплі речі. А виглядати за таких умов хочеться гарно. Більшість починає повністю, в усьому себе обмежувати, щоб якнайшвидше схуднути. Проте після цього кілограми зазвичай тільки повертаються. Як правильно худнути, щоб цього не сталося – дізнавався «Вісник».

Схуднення – це завжди доволі тяжкий процес, який вимагає серйозних зусиль. Найперше з них – це сила волі. Напевно, кожен без винятку упродовж свого життя намагався худнути. Чи то задля того, щоб «влізти» в нову сукню, чи то заради того, щоб удосконалити свою фігуру, чи то вибору не залишалося і худнути доводилося за станом здоров’я. Та чому ненависні кілограми так люблять повертатися знову і знову до свого господаря? А інколи навіть у подвійній кількості? Начебто так сильно сумували, що вирішили заполонити свого господаря по повній. Щоб цього разу позбутися їх було вже не так просто. Жорсткі обмеження, фізичні навантаження, інколи майже відмова від їжі. Результат на обличчя. А потім гірке розчарування… Особливо дана проблема турбує жінок. Адже позаду залишилося стільки свят, які не могли минути безслідно для їхньої фігури. Тож чи потрібно у зв’язку з цим заганяти себе в жорсткі рамки, сидіти майже на самій воді, виснажувати себе тренуваннями? Правильне схуднення – яким воно повинне бути? А також що робити, аби не набирати зайву вагу – дізнавався «Вісник».

Ми вирішили запитати у кременчужан про те, як вони худнуть зазвичай. Дехто відповів, що намагається обмежувати себе в солодкому, смаженому та мучному, а також не вживає газовані напої та алкоголь. Якщо і дозволяє їх собі, то в невеликій кількості. Інші ж, навпаки, розповіли, що зазвичай це суворі дієти. Коли майже взагалі нічого не можна. Результат, звісно, не змушував себе чекати. Проте як тільки вони починали звичний режим життя, ненависні кілограми поверталися знову. Тож «Вісник» поспілкувався з кременчуцьким дієтологом, ендокринологом Марією Захаровою, яка працює в лікувально-діагностичному центрі «Європейська медицина». Вона розповіла про схуднення, з чого потрібно починати, чи можна ставити себе в жорсткі рамки, наскільки важливе фізичне навантаження тощо.

Дієтолог не ставить діагнози

«Дуже часто буває, – говорить Марія Захарова, – що люди приходять до дієтолога, грубо кажучи, з «вулиці». Інколи за направленням іншого фахівця, а хтось приймає дане рішення сам. Вирішив і прийшов. Проте найкраще йти до дієтолога вже після консультації зі спеціалістом, тобто ендокринологом чи гастроентерологом… З однієї простої причини – дієтолог не ставить діагнози. А навпаки, працює вже з тим, із чим людина до нього прийшла. Наприклад, з ожирінням».

Ожиріння буває різним

«Ожиріння буває різним, – продовжує лікар. – Елементарне, коли немає жодних порушень, тобто людина багато їсть і мало рухається. А трапляється на фоні ендокринних захворювань, проблем із щитоподібною залозою – гіпотеріозу, або ж якщо починається цукровий діабет. Як правило, людина не може диференціювати це самостійно. От мені, наприклад, із цим більше пощастило, адже я і дієтолог, і ендокринолог. У зв’язку з цим мені легше побачити, чи має людина якісь проблеми з боку ендокринології.

Найперше – визначити причину

«Якщо людина потрапляє до дієтолога, який не має відповідної спеціалізації, – наголошує лікар, – він не зможе диференціювати дані захворювання. Саме у зв’язку з цим бажано, щоб люди, які страждають на ожиріння, спочатку сходили на консультацію до ендокринолога. Адже найперше – треба визначити причину, з якою пов’язана зайва вага. Чи це елементарне ожиріння, банальна лінь, неправильне харчування чи, навпаки, порушення обміну речовин. Якщо все ж таки порушення обміну і воно пов’язане з якимись іншими органами, тоді, звичайно, людині знадобиться дієтолог. Та їй також більше потрібне лікування медикаментозне. Корекція роботи щитоподібної залози чи, можливо, цукрознижувальна терапія. Звичайно, дієтолог не може цього робити. Тож надзвичайно важливо спочатку визначити причину, чому людина може набирати вагу, коли вона здасть відповідні аналізи, а вже потім йти на прийом до лікаря. Адже якщо все ж таки є проблеми з гормонами, як наслідок, наприклад, гіпотеріоз, то людині потрібно бути обережною з йодом. Або ж якщо вона має схильність до діабету 2-го типу, то може мати надлишок інсуліну, через який тягне на солодке та мучне. У даній ситуації потрібно обмежувати вживання продуктів, які сприяють виробленню інсуліну. Тож залежно від хвороби змінюються і рекомендації щодо харчування.

У моїй практиці доволі часто трапляються такі випадки. Людина приходить і говорить про те, що її турбує зайва вага, і вона вирішила звернутися до дієтолога. Я, зі свого боку, бачу, що щось не так – автоматично пацієнт переходить уже на обстеження ендокринолога. Тож даний шлях є доволі важким. Спочатку – причина, а вже потім корекція ваги».

Які аналізи потрібні

За словами Марії Захарової, до дієтолога потрібно йти, маючи із собою хоча б загальний аналіз крові (гемоглобін, соя, щоб знати, чи є в організмі запалення, який стан загалом), аналіз крові на холестерин (ліпітограму, адже там, де є зайва вага, там є ліпідомія) та кров на цукор.

«Якщо людина має зайву вагу, – говорить Марія Захарова, – то це програма мінімум, з якою варто йти до дієтолога. А вже за необхідності він направлятиме людину до інших спеціалістів. Ось навіть наведу приклад. Людина має гастрит або ж виразкову хворобу, їй рекомендують консультацію дієтолога. Вона повинна прийти з відповідними результатами аналізів, в яких буде зазначена знижена чи підвищена секретність. У зв’язку з цим і отримуватиме рекомендації щодо харчування. А досить часто буває, що приходить пацієнт, знає, що в нього гастрит. Періодично болить шлунок, та він уже багато років не обстежувався і не має жодних аналізів. То що робити дієтологу в такому випадку, які рекомендації надавати?»

Не більше 3-4 кг за місяць

«Для кожного процес схуднення є досить індивідуальним, – розповідає дієтолог. – Загалом, він повинен бути повільним. А також залежати від того, з якою вагою стартує пацієнт та від ступеня його ожиріння. Усе ж таки бажано, щоб це було не більше 3-4 кг за місяць. Адже якщо людина худне дуже швидко, то зазвичай дуже швидко набирає вагу повторно. Тому що для того, щоб різко схуднути, потрібно значно зменшити калораж. Тобто поставити людину в дуже жорсткі рамки. А довго витримувати їх дуже важко. І якщо людина різко худне, втрачаючи 10-12 кг за місяць, це негативно позначиться на її організмі. Звичайно, з часом вона не витримує, починає гірше почуватися, стає важко. Вона розслабляється – і відбувається зворотний стрибок. Існує особливість. Якщо стартували з однієї ваги, потім різко схудли і знову різко набрали зайві кілограми, то зазвичай це ще більше, ніж те, з чого почався сам процес.

Дієта – це щось тимчасове

«Мені не подобається слово «дієта», – говорить Марія Захарова. – Дієта – це щось тимчасове. От, наприклад, ми набрали 3 чи 5 кілограмів, а нам потрібно «влізти» в нову сукню, адже попереду якесь свято. Ось тоді ми можемо сісти на якусь там «дієтку», що триває кілька неділь. Схуднути і зрадіти. Та коли у людини є значне перевищення маси тіла, порушені якісь обмінні захворювання, які цьому сприяють, не може йтися про щось тимчасове. Повинно бути постійне, правильне, раціональне харчування. А таке постійне харчування не може залишати людину без потрібних мікроелементів, вітамінів… Тому що це принесе організму негатив – ще й інші проблеми зі здоров’ям. Саме тому харчування повинно бути підібране правильно, щоб людина змогла адаптуватися. Адже вона не має ходити голодна і відчувати дискомфорт. Звісно, потрібно себе обмежувати, але не занадто. Інакше можна просто не витримати і повернутися до того, з чого починали».

Поєднувати з фізичним вправами

«Тоді, коли це можливо, схуднення, однозначно, потрібно поєднувати з фізичними вправами, – говорить дієтолог. – Проте бувають складні випадки, коли людина через супутні захворювання не може займатися спортом. Наприклад, якщо є проблеми із суглобами, або ж пацієнт достатньо похилого віку, переніс інфаркт або інсульт чи має хронічні захворювання. У цьому випадку не можна відправити на бігову доріжку або ж до тренажерного залу. Для таких людей існують спеціальні гімнастики. А от для молодих, зі здоровим серцем, щоб відбувався процес схуднення, однозначно, необхідне фізичне навантаження».

Фізичне навантаження повинне подобатися

«Насамперед, фізичне навантаження має бути людині до душі, – продовжує розповідати лікар. – Головне, щоб воно було адекватним. Бажано, щоб під наглядом професіонала (тренера, реабілітолога, якщо це потрібно). Проте не всі мають таку можливість. Тому я не можу сказати, що рекомендую це всім. Але кожному з нас доступна звичайна ходьба. У когось удома може з’явитися бігова доріжка, а хтось, можливо, живе біля парку, що є ще кращим. І не треба, власне кажучи, витрачати гроші. Варто лише трішки захотіти. Іншим же, наприклад, подобається плавання, хтось хоче танцювати…»

Низька жирова дієта – це погано

«Найпоширеніший бич нашого часу, – говорить Марія Захарова, – це мучне, картопелька, кондитерські вироби. Ми цього їмо більше, ніж потрібно. Загалом, чим більше я спілкуюся з людьми, тим більше розумію, що вони катастрофічно недоїдають овочів. Ми вважаємо, що якщо з’їли 200-300 грамів овочевого салату – це чудово. Також дуже часто на просторах Інтернету рекомендують безжирові або з мінімальною кількістю жиру дієти. Це також є не зовсім доречно. Адже якщо жири вживати у правильному вигляді й не у надлишковій кількості, то вони не сприяють набиранню ваги тіла. Я маю на увазі той жир, що в рослинній олії, вершковому маслі, сметані. Це все нормальні натуральні жири, які є дуже потрібними організму. Вони беруть участь у виробленні антитіл, утворенні гормонів. Окрім цього, жири дають почуття насиченості. І коли люди сідають на дуже низьку жирову дієту – це дуже погано. Тож потрібно вживати нерафіновану рослинну олію – не смажити, а додавати до овочів, салатів, які ми їмо. Вершкове масло високої якості, а не спред і маргарин, натуральну сметану. А також жирну морську рибу, яка є дуже корисною. З неї надходять натуральні жири, омега-3. Такий жир не шкодить організму, звісно, якщо не йдеться про надлишкові кількості».

Попити води за півгодини до їжі

«Зазвичай ми п’ємо недостатньо рідини, – говорить дієтолог. – Упродовж дня ми вживаємо каву, чай, газовані напої, а води – замало. У середньому стовідсотково потрібно випивати упродовж дня півтора літра чистої води. Більша кількість уже залежить від росту і ваги. Це, звичайно, не стосується людей, які мають серцеву недостатність чи захворювання, у зв’язку з якими літраж обмежується. Досить часто говорять, що потрібно випивати 2 літри і більше, та, на мою думку, це є не зовсім правильним. Адже потрібно враховувати, що людина не може вживати лише одну воду.

Прийом води повинен бути правильним. Її потрібно пити за півгодини до їжі або ж через дві години після. Адже коли людина п’є воду після прийому їжі, то розбавляє шлунково-кишковий тракт і цим самим погіршує процес переварювання».

Вживання алкоголю

«Алкогольні напої взагалі не є обов’язковою програмою харчування, – наголошує Марія Захарова. – Будь-який лікар не буде рекомендувати його вживання. Та якщо людина вже ставить таке запитання, то це може бути лише невелика кількість алкоголю. І, звичайно, неміцного. Жодних коктейлів, солодких вин, пива тощо. Краще вже тоді випити трішки сухого вина».

Не їсти після 6-ти: правильно чи ні?

«Дана думка була б правильною, – говорить дієтолог, – якби ми вчасно лягали спати. Я, звичайно, рекомендую, щоб вечеря була за 4 години до сну або ж мінімально за дві години. Адже якщо людина прокидається об 11:00, а лягає о 2-гій годині ночі, при цьому вечеряє о 18:00, то це не є добре. Виходить дворазове харчування. У даній ситуації потрібно орієнтуватися на спосіб життя, адже багато людей працюють уночі. В ідеалі потрібно поїсти о 18:00 і лягти спати о 22:00. Тим паче, що це є найкращим часом для сну. Виробляється соматотропний гормон (гормон росту) – потрібний і дуже важливий. Проте якщо так не виходить, бажано хоча б не їсти за дві годину до сну. Щоб організм устиг перетравити їжу, поки людина ляже спати. Я завжди говорю пацієнтам: «Ви ж хочете вночі спати і відпочити? От і весь ваш організм також хоче. А не, навпаки, всю ніч працювати і перетравлювати те, що ви з’їли. Прокиньтеся і потім його погодуйте».

«Из огня да в полымя»

Багато хто, щоб схуднути, заганяє себе в жорсткі рамки і обмежує суворими правилами. Та чи є це правильним – «Вісник» також поцікавився у лікаря.

«Для кожного поняття «жорсткі правила» є дуже різним, – говорить дієтолог. – Для когось дуже жорстко – це не їсти за півгодини до сну і не з’їдати щодня по півторта. Для інших – узагалі, з’їдати упродовж дня одне яйце і жменьку салату. Тому дане поняття є дуже відносним. Звичайно, щоб схуднути, потрібно докладати зусиль, і обмежувати себе доведеться. Зовсім легко це не буде. Та тут потрібно дуже чітко розуміти, що обмежувати себе потрібно так, щоб це було довгостроковим процесом. Не відчуваючи при цьому дискомфорт. Адже це не лише на 1, 2, 3 місяці. І надалі потрібно буде тримати себе на тому ж самому рівні. Досить часто буває, що людина емоційно кидається в бій, її вистачає на місяць, максимум на три, а потім «из огня да в полымя». Тобто потрібно реально розуміти, що занадто – також непотрібно. Усе повинно бути розумно – і тоді шлях до результату буде гладким».

Декілька цікавих фактів про схуднення, взятих з інтернет-джерел
• Існує тільки 5% жінок, фігури яких можуть відповідати журнальним зразкам без шкоди для здоров’я.
• Жінки в 10 разів частіше не задоволені своїм тілом, ніж чоловіки. Це стосується 90% жінок, 89% хотіли б знизити вагу, 80% уже посиділи на дієті до 18-річного віку.
• Дотримуючись однієї і тієї ж дієти, чоловік худне вдвічі швидше, ніж жінка. До того ж вагу представники сильної статі набирають повільніше.
• Судячи із численних опитувань, дівчат, які не досягли 25-річного віку, зайві кілограми лякають більше, ніж онкологія, ядерна війна і смерть батьків.
• Майже 90% розроблених дієт не приносять користі й не допомагають позбутися зайвої ваги.

Найголовніше під час схуднення

«Для того, щоб худнути, перш за все, людина повинна бути готовою психологічно, – зауважує лікар, – налаштованою на даний процес. Адже за неї це не буде робити ні лікар, ні її сусід. Їй самій потрібно буде над цим працювати. По-друге, у неї повинна бути самоорганізація, а це зазвичай камінь спотикання. На це потрібен час. Необхідно психологічно розуміти, що доведеться організовувати свій день, планувати своє харчування. Інколи приходять люди і кажуть, що працюють цілий день, у них діти, немає часу на заняття фізичною культурою. Та якщо дійсно хочеш, його завжди можна знайти».

Рекомендації

«Моя головна рекомендація, – говорить дієтолог Марія Захарова, – це все ж таки звертати увагу на свою вагу. Адже дуже часто люди набувають ожиріння, тому що вчасно не звернули увагу на те, що почали її набирати. Наприклад, банальне – коли не «влізли» в улюблену сукню. Якщо вчасно почати собою займатися, то можна уникнути неприємних наслідків. Тож я бажаю, щоб люди уважно до себе ставились та не залишали зайву вагу без належної уваги».

Все по темі: дієта  здоров`я  харчування 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин