Алергія на сонце: як рятуватися

Довгоочікувана радість чи проблема номер один? Хочеться позасмагати, та є велике «але»? Перші сонячні промені можуть не лише порадувати, а й дуже засмутити. Адже деякі люди мають алергію на сонце, яка на шкірі проявляється дерматитом. Чому вона виникає? Як із нею боротися? А також як захиститися від такої алергії – цього тижня дізнавався «Вісник».

Здавалося б, сонячні промені не можуть ніяк нашкодити. Із появою тепла всі поспішають отримати травневу засмагу, адже вона тримається найкраще. Проте, як виявляється, не всім сонце може принести задоволення. У декого воно викликає сильну алергію. Її перші прояви з’являються вже через 18-72 години після контакту із сонцем. Немає різниці, де відпочивала людина. Найголовніше, що було пряме потрапляння променів на шкіру. За статистикою, до даного захворювання схильні 20% людей. У когось алергія може проявитися у вигляді маленьких пігментних цяток, а у когось – набагато серйозніше. Іноді з’являються навіть білі плями на обличчі. Досить часто алергія виникає у дітей та немовлят.

Приблизно 10-15 чоловік щодня звертаються до Кременчуцького обласного шкірно-венерологічного диспансеру з даною проблемою.

Що таке «сонячна алергія»?

Лікар-дерматовенеролог Кременчуцького обласного шкірно-венерологічного диспансеру Дмитро Корінь розповів «Віснику» про сонячний дерматит, його прояви, причини та лікування. А також, як від нього потрібно захищатися.
– Сонячний дерматит, фотодерматит, або ж його ще називають «сонячна алергія», – говорить Дмитро Корінь, – це запальна реакція шкіри, яка інфікована сонячними променями і протікає на зразок алергічної реакції. Проявляється у вигляді почервоніння, набряку шкіри та висипу, який нагадує кропив‘янку. Дане захворювання може рецидивувати, мати хронічний перебіг і трансформуватися в екзему. В діагностиці сонячного дерматиту застосовують огляд та дерматоскопію. Також проводять дослідження гормонального фону й обміну речовин. Як правило, всі висипи з’являються як реакція на перші сонячні промені. Тому і мають назву фотодерматит, або ж «сонячна алергія».

Підвладні не всі

– Сонячний дерматит є одним із численних варіантів атопічного дерматиту, – продовжує Дмитро Корінь. – Він розвивається лише в деяких людей. Зумовлений не стільки інтенсивністю сонячного опромінення, стільки реактивністю організму. Є люди, які сильно підвладні сонячному дерматиту. А саме ті, хто має білий типаж шкіри. Його ще називають скандинавським. Саме у цих людей дуже сильна реакція на перші сонячні промені. Також до групи ризику належать маленькі діти, вагітні жінки, особи, які люблять відвідувати солярій, і ті, хто напередодні робив косметичні процедури (татуаж, хімічний пілінг).

Причини «сонячної алергії»

– Безпосередньо сонячні промені, – розповідає Дмитро Корінь, – не є алергеном. Сонячний дерматит розвивається завдяки дії фотосенсибілізаторів. Дані речовини підвищують чутливість шкіри до ультрафіолетового випромінювання. А вже під дією сонячних променів вони виділяють вільні радикали, які вступають у реакцію з білками організму. В результаті утворюються нові з’єднання, які виступають у ролі антигенів, запускаючи в організмі алергічну реакцію. Сама ж дерматологія виділяє як внутрішні, так і зовнішні причини сонячного дерматиту. До зовнішніх належать парфумерні, косметичні та місцеві лікувальні засоби, які підвищують чутливість організму до сонячних променів. Що стосується внутрішніх, то це може бути хвороба печінки, порушення роботи травного тракту, а також збої в імунній системі.

Уважно читати інструкції

За словами фахівця, перед тим, як використовувати той чи інший косметичний або лікувальний засіб, потрібно уважно прочитати інструкцію. Адже у ній може бути зазначено, що препарат здатен викликати фотодерматит. Також, обираючи косметичні засоби, потрібно особливу увагу звертати на їхній вміст. А саме, на наявність борної кислоти, ртутних сполук, ефірних олій та еозину. Дані компоненти підсилюють прояви захворювання.

Симптоми сонячного дерматиту

Симптоми захворювання можуть проявитися після тривалого перебування під сонячними променями або ж іншими джерелами ультрафіолетових променів. А також з’явитися у людей, які зловживають солярієм.

На ділянках шкіри, які піддаються сонячному

випромінюванню, спостерігаються почервоніння та набряк, який нагадує опік 1-го ступеня. Процес супроводжується вираженою сверблячкою і відчуттям печіння. Згодом на почервонілих ділянках з’являються численні дрібні висипи. Їхні елементи нагадують кропив’янку. До того ж поширення висипання можливе і на ділянках шкірного покриву, які не контактували з ультрафіолетовими променями.

Не сплутати з кропив’янкою

У зв’язку з тим, що сонячний дерматит схожий на кропив’янку (червоні висипи на здоровій шкірі з нечіткими краями), багато хто думає, що міг щось не те з’їсти чи випити.

Насправді ж такі симптоми пов’язані з першими сонячними променями. Тож важливо не сплутати ці дві схожі хвороби і не почати неправильно лікуватися.

Минає через декілька тижнів

– Висипи внаслідок сонячного дерматиту минають упродовж
2-3 тижнів, – говорить Дмитро Корінь. – Проте у разі повторної взаємодії з ультрафіолетом можуть з’являтися знову. Якщо вона буде продовжуватися, це може призвести до розвитку хронічної форми сонячного дерматиту. А уже він проявляється посиленням «шкірного малюнка», інфільтрацією, сухістю шкіри, появою гіперпігментації та судинних зірочок. Окремою хронічною формою сонячного дерматиту є стійка сонячна еритема, за якої почервоніння шкіри і висипи зберігаються кілька місяців або ж років».

Як лікувати

За словами Дмитра Кореня, лікувальна терапія сонячного дерматиту полягає в обмеженні перебування пацієнта на сонці й усуненні причинного фактора. Для лікування використовують мазі з кортикостероїдними препаратами, протизапальні, антигістамінні засоби та вітаміни групи В. Також пацієнту може бути рекомендоване лікування у гастроентеролога, ендокринолога і нефролога.

Як уберегтися

– Найперше – ми рекомендуємо таким людям обмежити перебування на сонці, – говорить Дмитро Корінь. – Або ж одягати вбрання з довгими рукавами. До того ж використовувати антигістамінні препарати проти алергії та фотозахисні креми з великим ступенем захисту (їх в аптеках дуже багато). Перед тим, як кудись іти, змастити шкіру кремом – його вистачить на цілий день. Враховуючи те, що такі засоби захищають від прямих потраплянь ультрафіолетових променів на шкіру, тим самим знижується поріг захворюваності. Їхня вартість досить різна, можна придбати і за 50 гривень, і за 100. Вони є як у кремах, так і у спреях. Намазали себе, дитину – і можна йти засмагати або ж купатися. Якщо ж маєте хоча б якусь підозру на «сонячну алергію», потрібно відразу звернутися до лікаря. Адже чим раніше почнеться лікування, тим ефективнішим воно буде.

Почастішали випадки онкодерматології

– Наразі почастішали випадки онкодерматології, – зазначає Дмитро Корінь. – Дуже багато родимок, які під дією сонця перероджуються на злоякісні. Тому ми і рекомендуємо захищатися від прямих потраплянь сонячних променів, використовуючи сонцезахисні креми. Тим самим захищаючи себе від багатьох захворювань, які можуть проявлятися не тільки на шкірі.

Звертаються щодня

– Зараз, коли сонце є активним і люди почали ходити засмагати, їздити на дачі, – наголошує Дмитро Корінь, – до диспансеру звертаються щодня. Образно кажучи, з 35 людей, які прийшли на прийом, із сонячним дерматитом до нас потрапляє 10-15 чоловік. І це щодня».

Найголовніше – правильний діагноз

За словами лікаря, найголовніше у разі даного захворювання – правильно поставити діагноз. У хворого потрібно максимально розпитати про його скарги, як і за яких обставин з’явилася дана проблема. Якщо ж він розповідає, що був на дачі, саджав картоплю, займався розсадою і була сильна спека, то діагноз напрошується сам по собі. Якщо ж говорить, що на сонці не був, а навпаки, чогось наївся, то, звичайно, стає зрозуміло, що причина в чомусь іншому.

Виникла алергія – про креми забути

Якщо на шкірі вже з’явилася алергія, то користуватися сонцезахисними кремами вже не потрібно. Адже вони також можуть викликати алергічну реакцію. Замість цього варто випити щось проти свербіння та алергії і наступного дня звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. Пацієнту, можливо, призначать уколи або крапельниці.

Все по темі: здоров`я  корисні поради  поради 

Карта депутатів
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
20 Січня, 2019 Неділя
19 Січня, 2019 Субота
18 Січня, 2019 П’ятниця
більше новин