Першокласники: по-новому

Такого ще не було. Цього року першокласники підуть до «Нової української школи», де будуть інші оцінки, інше навчання й навіть інші меблі. Проте для цього декому сьогодні, 31 травня, варто «устрибнути в останній вагон». Докладніше – в матеріалі «Вісника».

Із першого вересня всі учні 1-х класів будуть навчатися за програмою «Нової української школи». Для цього їхні вчителі проходять спеціальну підготовку. А дехто з кременчуцьких педагогів уже виставив у соцмережах сертифікати про успішне проходження курсів.
«Зовсім нова концепція. Це не просто надання знань. Це надання компетенцій учням. Тобто уміння вчитися, уміння самому сприймати матеріал, уміння шукати і так далі, – розповів начальник департаменту освіти Геннадій Москалик під час апаратної наради 25 травня про «Нову українську школу». – Є дві програми. Вчителі можуть самостійно обирати з них».

Крім інноваційного підходу до навчання, змінився і порядок прийому до школи. Інноваційним буде підхід і в оцінюванні знань учнів. Новими мають бути навіть меблі, за якими вже у вересні сидітимуть першокласники.

Встигнути 31 травня!

За номером гарячої лінії Кременчуцького департаменту освіти батькам одного з майбутніх першачків повідомили, що

«якщо до 31 травня (включно) до школи не подати медичну довідку, дитину не внесуть у списки на зарахування».

Це стосується медичної довідки за формою № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду».

Справа у тому, що станом на минулу п’ятницю, 25 травня, таких довідок у Кременчуці видали 1075. А всього їх потрібно близько 2500. Про це під час апаратної наради у міськвиконкомі того ж дня повідомили начальник управління охорони здоров’я Дмитро Петращук та начальник Кременчуцького департаменту освіти Геннадій Москалик. Тоді ж розглядали можливість, аби батьки могли принести медичну довідку і долучити до всіх інших документів, необхідних до зарахування, пізніше 31 травня. Адже побоювалися, що всі майбутні першачки не встигнуть її отримати.

Проте виходить, що саме сьогодні, 31 травня – останній день, коли можна це зробити.

І вже завтра, 1 червня, школи почнуть зараховувати дітей до 1-го класу. У першу чергу – тих, хто належить до них за місцем проживання. А після 15 червня, якщо залишаться вільні місця, прийматимуть інших охочих. Кому з них пощастить – визначать за допомогою жеребкування.

Такі охочі навчатися не за місцем проживання у Кременчуці є. «Ми живемо в районі Чередників. Я збиралася віддати сина до школи №1, куди маршруткою №15-Б нам діставатися три зупинки. А за місцем проживання вийшло, що ми маємо вступати до школи №27, куди їхати дев’ять зупинок! Тим паче пішки до цієї школи син ходити не зможе», – скаржиться кременчужанка Людмила.

Є батьки, які не хочуть іти до школи за місцем реєстрації через рівень знань, що демонструють її випускники під час складання ЗНО. «Я не впевнена, що у школі, до якої ми приписані за місцем реєстрації, моїй дитині дадуть гарні знання. До того ж на роботу мені їхати зовсім в іншому напрямку», – обурюється вже інша кременчужанки Ірина.
Начальник департаменту освіти розраховує, що у Кременчуці буде дві-п’ять шкіл, у яких виникне ситуація, коли потрібно буде «крутити барабан» для тих учнів, які вступають не за місцем проживання. «Але будемо намагатися, щоб цього не було. Сподіваємося, що 1 червня основна маса учнів 1-х класів, які пішли в школу в мікрорайоні і які не за мікрорайоном, будуть зараховані до 1 класу», – зазначив під час апаратної наради Геннадій Москалик.

Як би там не було, але останній день подання заяв у школи, у будь-якому випадку, 31 травня.

До речі, шукати, чи зарахували дитину до школи, потрібно безпосередньо на сайті навчального закладу.

Без табелів

Із вересня учнів почнуть оцінювати так, як раніше ніколи не оцінювали. У 2018 – 2019 році таке нововведення чекає лише першачків. А надалі – усіх учнів початкових класів.
Передбачається, що табелі зникнуть. А замість них використовуватимуть Свідоцтво досягнень учня. Зразок свідоцтва вже з’явився на сайті Міністерства освіти і науки. «Ми виставили зразок свідоцтва на сайті МОН, щоб отримати зворотний зв’язок, доопрацювати документ, розширити методичні рекомендації і дати всім українським школам до 1 вересня, щоб оцінювання в Новій українській школі справді відбувалося по-новому», – зазначила міністр Лілія Гриневич.

Умовно зміст Свідоцтва досягнень можна поділити на дві частини. У першій учитель зазначатиме, чи була дитина активною на уроці, самостійною у роботі, чи виявляла старанність, як ставилася до інших, чи вирішувала конфлікти мирним шляхом. Тобто так звані соціальні та робочі компетентності.

У другій частині оцінюватимуться навчальні досягнення з української мови, математики, читання та інших предметів. Проте оцінюватимуть їх не так, як зараз – відповідно до кількості зроблених помилок. А виходячи з моделей поведінки і процесу навчання.

Наприклад, «Називає і розбірливо пише всі рукописні малі й великі літери алфавіту» (Українська мова), «Додає і віднімає у межах 10» (Математика), «Встановлює найпростіші взаємозв’язки в живій і неживій природі» (Я досліджую світ), «Планує дії та виготовляє власний виріб» (Технології), «Дотримується встановлених умов та правил гри» (Фізкультура), «Розпізнає знайомі слова у супроводі малюнків, наприклад, у книжці з малюнками, де використовується знайома лексика» (Іншомовна освіта) та інші.

При цьому поняття «низький рівень» у свідоцтві немає.

Обирається одне з: «має значні успіхи», «демонструє помітний прогрес», «досягає результату з допомогою вчителя», «потребує значної уваги і допомоги».

Передбачається, що таке описове оцінювання діятиме у 1-2 класах. У 3-му класі успіхи у навчанні оцінюватимуться вже за допомогою балів.

Також планують, що батьки отримуватимуть Свідоцтво досягнень у двох екземплярах. Один залишатимуть собі, а другий повертатимуть у школу. У свідоцтві є поле, де вони можуть залишити своє побажання. Таке ж поле є для рекомендацій учителя. У ньому він може написати, що варто робити дитині для покращення результатів.
Мета впровадження таких свідоцтв – оцінювати насамперед процес навчання, а не результат, а також поступ кожного учня.

Батькам платити не треба

У вересні кременчуцькі першачки сядуть за нові парти-трансформери. Кожна з них розрахована на одного учня, її можна змінювати відповідно до віку та зросту дитини. Навчатимуть дітей за допомогою нового дидактичного матеріалу – карт, таблиць, наборів карток та іншого. А також у кожній школі з’явиться нова комп’ютерна техніка.
І за будь-що з цього платити батькам першокласників не потрібно. Адже придбання здійснюватимуть за рахунок державної субвенції у вигляді співфінансування з міським бюджетом. Розмір співфінансування для різних населених пунктів України відрізняється. Оскільки Кременчук – місто обласного значення, то 30% становитимуть видатки з міського бюджету, 70% – субвенція. Для шкіл у гірській місцевості, на лінії зіткнення розподіл інший. Там видатки з міського бюджету становлять 5%. У районах та ОТГ – у співвідношенні 90% – держсубвенція і 10% – місцевий бюджет.

У самому Кременчуці розподіл між школами має відбуватися за конкретним алгоритмом. «Так, зокрема, надійшла державна субвенція на закупівлю меблів. Чітко написано, що вона розраховується, пропорційно ділиться між школами, між територіальними одиницями за кількістю учнів 1-4 класів, – пояснив Геннадій Москалик під час апаратної наради. – Звичайно, цих коштів не вистачить, щоб купити для всіх 1-4 класів меблі. Сподіваємося, їх вистачить, щоб закупити меблі для кожного учня 1-го класу».

Також начальник департаменту освіти пояснив, що для кожної з трьох позицій (меблі, дидактичний матеріал і комп’ютерна техніка) буде закладена різна формула. Від неї відступати не мають права. І головне: її концепція передбачає – всі учні мають знаходитися в однакових умовах.

Вимоги до харчування посилять

Також із середини наступного навчального року зміняться вимоги до харчування учнів.

А саме, з 20 вересня 2019 року контроль за безпечністю харчування в навчальних закладах здійснюватимуть за новою процедурою.

Про це повідомили в Міністерстві аграрної політики та продовольства.

В Україні запрацює система НАССР, передбачена законом «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Ця система дозволяє гарантувати виробництво безпечної продукції шляхом ідентифікації й контролю небезпечних чинників.

«Окрім впровадження системи НАССР, суб’єкт господарювання, який надає послуги харчування в закладах освіти, повинен бути внесений в Державний реєстр потужностей операторів ринку (або, у разі необхідності, отримати експлуатаційний дозвіл). Також оператор ринку повинен мати можливість встановити інших операторів ринку, які постачають йому харчові продукти, тобто забезпечити простежуваність», – зазначають у міністерстві.

Все по темі: нововведення  освіта 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин