Сонцезахисні окуляри: забаганка чи необхідність

Сонцезахисні окуляри – модний аксесуар чи все ж таки захист від сонця? Більшість звертає увагу саме на перше, не замислюючись над тим, що сонце для очей є надзвичайно шкідливим. Адже сонячних опіків може зазнати не лише тіло, а й очі. Як діє на них сонце, чому потрібно носити окуляри дітям, як їх правильно обирати – цього тижня дізнавався «Вісник».

Напевно, мало хто замислюється над важливістю вибору сонцезахисних окулярів. Адже, придбавши неякісний товар або ж звертаючи увагу лише на моду, можна зазнати неприємних наслідків. А вони стосуються не чого-небудь, а власних очей. Можна ходити в окулярах і мати нуль захисту від сонця. Тим паче, що воно ушкоджує очі не менше, ніж шкіру. Також не варто забувати, що, дивлячись на сонце, людина прижмурюється, і через це можуть виникати мімічні зморшки. А в окулярах очі більш розслаблені, й навантаження менше. Тож окуляри захищають не тільки очі, а і шкіру навколо них. Тож чому сонцезахисні окуляри є необхідними, чим небезпечне сонце для очей, чи можна зазнати шкоди через неякісні окуляри та зі скількох років їх можна носити дітям – «Вісник» поцікавився у кременчуцького лікаря-офтальмолога вищої категорії Олени Авдєєвої, яка працює в «Європейській медицині».

Ушкоджені повіки

«Те, що сонячні промені шкідливі – це однозначно, – говорить лікар-офтальмолог Олена Авдєєва. – Ми звикли, що від сонячних променів може ушкоджуватися шкіра на тілі, але не замислюємось над тим, що воно так само впливає і на очі. По-перше, спричиняє опіки повік. Звісно, вони можуть виникати не завжди, проте все ж таки трапляються. У результаті з’являється почервоніння різного ступеня та лущення. Тобто виникають блефарити, фотодерматити, фотокератити. Узагалі, коли рогівка ока отримує сонячний опік, то виникає сильний набряк, погіршується зір. Узяти, наприклад, людей, які знаходяться в горах, там дуже високе ультрафіолетове випромінювання (УФ). До того ж існують ще й відбиті промені, у результаті доза УФ у декілька разів збільшується. Тож у таких місцях опіки отримують доволі часто».

Пояс катаракти

«Також може пошкоджуватися кришталик, – продовжує лікар-офтальмолог. – У Всесвітньої організації охорони здоров’я є навіть термін про катаракту від дії УФ. Він має назву «пояс катаракти». Загроза такої хвороби дуже велика в Африці, Індії, у всіх екваторіальних країнах. У нас, наприклад, вікова катаракта зазвичай виникає у людей після 50 років і старше. А там може бути і у 35. Адже у них вона не стільки вікова, стільки виникає через ультрафіолетове випромінювання».

Із віком зір втрачатиметься

«Якщо ж пошкодження ока від сонця було одноразове, то, можливо, воно мине безслідно, і все буде добре. Навпаки ж трапиться, якщо люди постійно працюють під сонцем. Тим паче зараз багато українців, зокрема кременчужан, їдуть на заробітки. Працюють в Італії, Іспанії, а дія сонця там вища, ніж в Україні. Дехто навіть працює в африканських країнах. До того ж виняток не становлять ті, хто їде туди відпочивати (ближче до екватора). Тож потрібно враховувати клімат. Це все дуже шкідливі моменти. Якщо очі будуть постійно зазнавати впливу, то можна отримати більш серйозні захворювання ока. Наприклад, дистрофію сітківки, яка дуже часто має необоротний перебіг», – зазначає лікар.

Захищатися постійно

За словами Олени Авдєєвої, є такі фактори, коли ми живемо, не замислюючись. Навіть про те, що у нас зараз сонячна радіація набагато більша, ніж раніше. Тим паче не тільки влітку. Її впливу можна зазнати і навесні, і влітку, і взимку. Тож захищатися потрібно постійно.

Особлива увага – дітям

«Дорослі свідомо захищаються, – говорить Олена Авдєєва. – Одягають відповідний одяг, капелюхи, окуляри. А от діток у сонцезахисних окулярах ми бачимо не так часто. Я, навіть йдучи на роботу, звернула на це увагу. Якщо ж із дорослих хоча б кожен п’ятий в окулярах, то серед дітей я не зустріла нікого. Узагалі, для більшості окуляри – це просто модний аксесуар, особливо для дітей. Тож батькам потрібно звернути увагу на те, що дітям потрібний захист набагато більший, ніж дорослому. Адже у дітей майже всі середовища ока ідеально прозорі. І рогівка, і кришталик… Вони тільки з віком стають щільнішими. Через це сонцезахисні окуляри для дітей є обов’язковими. Звісно, ідеться про якісні, інакше в них немає жодного сенсу».

Більше уваги на дизайн

За словами лікаря-офтальмолога, обираючи окуляри, люди більше уваги звертають на їхній дизайн. На те, що їм подобається, що не подобається. А це неправильно. Потрібно обирати ті, які будуть найбільше захищати. Узагалі, які б не були окуляри, ідеально вони не захистять. Промені все одно будуть потрапляти через щілини. У будь-якому випадку, ідеальний захист – це коли і окуляри, і якийсь головний убір (панама, кепка тощо).

Не забувати про воду

«Не потрібно забувати про воду, де ми відпочиваємо – море, річки або ж сніг, якщо це в горах. Адже відбите світло також є дуже небезпечним. А у воді й у горах воно набагато шкідливіше, адже діє прямо на нас. Тож не варто забувати про захист. Наприклад, напевно, багато хто помічав, що коли знаходиться на воді, то «згоряє» або ж засмагає на сонці набагато швидше, ніж на суходолі», – зазначає лікар-офтальмолог.

Ультрафіолетові промені є завжди

Також варто зазначити, що ультрафіолетові промені є завжди. Не тільки на сонці. А й тоді, коли похмуро, і, здавалося б, на сонце немає і найтоншого натяку. Все одно це опромінення є. Тож, у принципі, захищатися потрібно упродовж усього року.

Як захищатися

«Як я вже і говорила, – наголошує Олена Авдєєва, – для захисту потрібно використовувати окуляри, головні убори. Також у нас є різноманітні фрукти та овочі, що мають підвищений вміст бета-каротину. Деякі медикаменти також підвищують чутливість до ультрафіолетових променів (сечогінні препарати, тетрацикліни та інші).

Вибір окулярів

«Обираючи окуляри, дуже важливо звертати увагу на їхню форму. Вона має значення, окуляри повинні максимально прилягати до обличчя. Раніше навіть були модними (не знаю, як зараз), що називалися «авіатори». Вони майже цільні. Узагалі, всі гарні окуляри мають ультрафіолетовий захист. Інакше в них немає жодного сенсу. А от ступінь затемнення цього ніяк не стосується. Це вже людина може обирати сама. Колір інколи також має значення. Наприклад, рибалки обирають більш сірі відтінки, бо вони підвищують контрастність», – розповідає лікар.

Нуль захисту

«Вісник» також поцікавився у лікаря щодо того, чи шкідливі, так би мовити, дешеві окуляри. Адже люди зазвичай купують їх, не думаючи про те, чи мають вони ультрафіолетовий захист.

«Про шкідливість не йдеться, – говорить лікар-офтальмолог. – Просто там нуль захисту. Це вже, виходить, лише мода. Тож не варто забувати, що у такому разі око від сонця ніяк не захищене».

Купувати у спеціалізованих крамницях

За словами Олени Авдєєвої, сонцезахисні окуляри бажано купувати у крамницях оптики. Тим паче, що у них працюють спеціалісти, які можуть детально пояснити різницю між ступенем затемнення та інші особливості сонцезахисних окулярів.

Чи потрібна консультація окуліста

На запитання, чи потрібно перед вибором сонцезахисних окулярів звертатися до офтальмолога, лікар-офтальмолог відповіла, що якщо це пов’язано з поганим зором, то звісно. А якщо просто як захист від сонця – ні. До того ж зараз розвивається окрема галузь під назвою оптометрія. Лікарі-оптометристи займаються тільки окулярами.

Чи безпечні окуляри для дітей

«Я вже говорила про те, що дітей також обов’язково потрібно захищати. Як тільки-но дитина починає добре бачити, активно рухатися, їй уже можна купувати сонцезахисні окуляри. Практично з 3-4 років їх можна одягати. До того ж діти зараз великі модники», – зазначила лікар.

Якість залежить від ціни

«Вісник» також завітав до однієї з кременчуцьких спеціалізованих крамниць, де розповіли, що гарні сонцезахисні окуляри не можуть бути дешевими. За словами спеціаліста, все залежить від матеріалу, з якого вони виготовлені. Звісно, необов’язково переплачувати за моду. Необов’язково викидати на них тисячі. Можна підібрати і за 1,500 тисячі. Проте потрібно звертати увагу, з чого вони виготовлені. Але як показує практика, якісний матеріал коштує дорожче. Зокрема, на фірмових маркування виробника буде не тільки на етикетці, а й на самих окулярах. Наклейки ж на окулярах зазвичай означають підробку.

Люди, які думають, що в сонцезахисних окулярах можна дивитися на сонце, також помиляються. У жодному разі! За сильного сонця можна навіть отримати опік сітківки.

Правильний догляд:

– потрібно берегти окуляри від пошкоджень, забруднень, не кидати в сумку без футляра, а також не класти на тверду поверхню лінзами вниз;

– протирати найкраще спеціальною, м’якою серветкою з мікрофібри;

– не носити на голові як обруч. Вони можуть зігнутися, а дужки розхитатися;

– не ремонтувати самостійно.

Все по темі: здоров`я  окуляри  поради 

Карта депутатів
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
19 Березня, 2019 Вівторок
18 Березня, 2019 Понеділок
більше новин