Купання у водоймах: небезпека та ризик

Літо в розпалі, а вода у водоймах Кременчука не відповідає санітарно-гігієнічним нормам. Проте високий показник кишкової палички відпочивальників не лякає. Попри застереження вони продовжують купатися. Так би мовити, на свій страх та ризик. Та чи є ризик виправданим і чи справді можна скупатися і не захворіти – дізнавався «Вісник».

Купатися у водоймах хочеться завжди. Особливо, коли це спекотне літо і людина завітала на пляж. Сонечко пече і втриматися на суходолі доволі важко. Особливо, якщо це стосується дітей. Адже їх втримати на березі в спекотну погоду зовсім непросто. Все було б нічого, якби не високі показники кишкової палички у воді. А на пляжі «Цетральний» та в районі Регіонального ландшафтного парку «Кагамлицький» вони не відповідають санітарно-гігієнічним нормам. І мова йде не про незначне перевишення. А досить вагоме. При нормі 10 000 одиниць показник становить 240 000 на «Центральному» пляжі й так само на «Кагамлицькому». Тільки там вже допустима норма 5 000. Дане лабораторне дослідження було проведено 22 червня. Звісно, з такими страшними показниками про купання не може бути й мови. Та людей це не зупиняє. Вони все одно продовжують купатися. Можливо саме купання і не зашкодить, аби ж тільки люди дотримувалися відповідних правил… Тож чим загрожує купання в річці, як це може позначитися на здоров’ї, як скупатися та не заразитися кишковою паличкою, «Вісник» поцікавився у головного епідеміолога Кременчука Лариси Коровіної.

Роз’яснювальна робота передусім

«Раніше, – згадує Лариса Коровіна, – дане питання ставилося чітко і контролювалося відповідними службами. Тобто, виносилися постанови про заборону купання. До того ж працівниківсанепідемслужби відправляли на пляжі, ми розмовляли з людьми, пояснювали їм, що купатися неможна. Наразі ж санепідемслужби не існує. Тому велике значення має роз’яснювальна робота. Тим паче, що ми не можемо комусь насильно заборонити купатися, витягаючи з води за руку. Таких повноважень немає ні в яких служб. У такому разі єдине, що залишається, це роз’яснювальна робота. Пояснити людям, чим загрожує купання у забрудненій воді, що таке кишкова паличка та як від неї захиститися».

Лактозопозитивна паличка – що це?

Що ж взагалі таке лактозопозитивна кишкова паличка (ЛКП)? Адже назва доволі довга і можливо для багатьох зовсім незрозуміла. Тож простими словами, ЛКП – це санітарно-показовий мікроорганізм, який свідчить про стан забруднення водойми. У річці Дніпро допускається до 10 000 колоній цього мікроорганізму, а в Сухому Кагамлику – 5 000. Все залежить від калібру річки. Чим вона менша, тим менший і показник. А вимірюється він саме влітку. Адже саме в цей період створюються сприятливі умови для розвитку кишкової палички. Вона не любить холоду і не розповсюджується при температурі, наприклад, 10-15 градусів. Для неї оптимальною є температура вище 20°.

«Ключове слово тут, – говорить Лариса Коровіна, – «кишкова». Тобто, вона присутня в організмі людини. Простіше кажучи, дане забруднення пов’язане із життєдіяльністю людини. До того ж цей показник у нас дуже перевищений, 240 000 одиниць при нормі 10 000. А це говорить про те, що вода постійно піддається впливу забруднення (продуктами життєдіяльності людини)».
За словами епідеміолога, коли цей показник визначається і він, так би мовити, зашкалює, це повинно насторожити всі служби міста без винятку. Потрібно терміново визначати, звідки це забруднення, як воно з’являється, що робити, щоб його не було. Звісно, пошуки джерела забруднення повинні проводити відповідні служби міста. До того ж вони є.

У чому небезпека

Наскільки ж небезпечно купатися в річці при таких високих показниках кишкової палички? Тим паче, що більшість людей вона зовсім не лякає, і на пляжі можна побачити як дорослих, так і зовсім маленьких дітей, які бовтаються у цій воді. До того ж, якщо дорослий може зайти, спокійно проплисти та вийти на берег, не наковтавшись води, то для дітей це набагато складніше. Адже вони ще які прихильники побризкатися, попірнати (напившись при цьому річкової води).

«Звісно купатися в такій воді небезпечно через можливість захворювання на гострі кишкові інфекції, – зазначає головний епідеміолог міста. – Адже повністю реально, що такі показники води можуть викликати ріст захворюваності на дану інфекцію. Особливо, якщо люди відпочивають на пляжах та активно купаються. А лактозопозитивна паличка, потрапляючи до кишково-шлункового тракту, викликає конкретні гострі кишкові інфекції. До того ж потрапити до організму вона може виключно з водою, яку ковтають при купанні, пірнанні, бризканні… Це перший шлях. Другий – коли люди миють овочі та фрукти в цій воді. Тобто, прийшов, пополоскав і з’їв. Існує також і третій шлях. Коли людина покупалась і брудними руками з’їла якісь харчові продукти. Таких чином кишкова паличка теж може потрапити до організму. До того ж варто зазначити, що потрапляє вона тільки через рот. При зараженні нею можуть виникати наступні симптоми: нудота, блювання, пронос, може бути підвищення температури».

Не ковтати води

«Звісно, з такими розкладами, – говорить Лариса Коровіна, – краще не користуватися водоймами взагалі. Тобто, в них не купатися. Проте життєві фактори ніхто не скасовував. Спекотна погода, дітей важко втримати вдома тощо. У такому разі можна купатися, але без потрапляння води в шлунково-кишковий тракт. Тобто, зайшли, пропливли й вийшли. Якщо на пляжі захочеться їсти, то перед цим ретельно вимити руки питною водою і вже потім брати якийсь харчовий продукт (фрукти, овочі тощо). Прийшовши додому, обов’язково потрібно прийняти душ, вимити руки та вже опісля готувати чи споживати їжу. Тож важливе значення має саме виконання елементарних правил особистої гігієни. У такому разі лактозопозитивна кишкова паличка не потрапить до організму».

Також головний епідеміолог пояснила, що підхопити кишкову паличку може не кожен. Це залежить від кількості води, що потрапила до організму людини. Чим більше її «випили», тим більше потрапило збудників. У підсумку більше шансів розвитку симптомів гострої кишкової інфекції. До того ж багато залежить і від імунітету людини та опору організму. Як саме він себе поведе.

«Доволі часто, – говорить Лариса Коровіна, – буває таке, що пили однаково, один захворів, а інший – ні. Або ж коли їли щось однакове, а результат різний. Тож велику роль грає індивідуальне сприйняття».

Щотижневий моніторинг

Також епідеміолог зазначає, що моніторинг води проходить один раз на тиждень. Він так тому і називається, бо щотижня перевіряється кількість даних мікроорганізмів у воді. Якщо ж спостерігається стійке збільшення кількості ЛКП, то це вказує на те, що забруднення води відбувається постійно. Наприклад, якщо сьогодні воно велике – 24 000, а минулого тижня було 10-15 000, то зрозуміло, що трапився якийсь викид. Можливо, якихось каналізаційних стоків. Або ж якась аварійна ситуація, про яку ми не знали. Викид у водойму могли здійснити з приватного сектору. Це також не виключено.

Особливо небезпечна – дітям

«Особливо небезпечна вода для маленьких дітей, – говорить Лариса Коровіна. – Адже доросла людина може пірнути, проплисти, зробивши декілька ковтків, і з нею нічого не буде. А от діти менш стійкі до кишкових інфекцій. До того ж у літній період і без цього спостерігається збільшення кількості гострих кишкових інфекцій, їх сезонний зріст. Більшість хворих складають діти. Тож батькам потрібно звертати на це особливу увагу. До того ж, до 5 років малеча особливо часто хворіє на різні інфекції. Адже діти тягнуть до рота як брудні руки, так і немиті продукти».

За словами головного епідеміолога, якщо у дитини чи у дорослого з’являються зазначені симптоми (особливо підвищення температури), необхідно відразу звернутися до лікаря. Особливо, якщо температура підвищується у маленьких дітей. Ні в якому разі не можна залишатися вдома наодинці з собою. Звісно, деяким мамам успішно вдається зняти дані симптоми. А іншим ні… Тож краще не ризикувати. Також для дітей особливо небезпечним є зневоднення, яке виникає часто із проносом, блювотою. А відновити водно-соляний баланс набагато складніше. Через це краще зупиняти все на ранніх стадіях. Найголовніше – це не займатися самолікуванням.

Несанкціоновані пляжі

«Вісник» також поцікавився, чи може бути таке, що в інших місцях для купання вода буде не настільки забруднена кишковою паличкою. А також чи безпечно купатися в таких місцях.

На це Лариса Коровіна відповіла, що якщо вода брудна у одному місці, то такою ж вона буде і в іншому. Виключенням є, якщо брати воду за 15-20 км від берега. Там показник може бути меншим. Адже не буде джерела забруднення.

«Щодо купання в інших місцях, то в нашому місті є два пляжі, які офіційно узгоджені з відповідними службами, – говорить Лариса Коровіна. – Тобто призначені для купання. У всіх інших місцях купання є небезпечним. Адже там немає належних умов, якість води не контролюється, може бути травмонебезпечною берегова лінія, відсутні фахівці рятувальної служби і таке інше. Тому, на мою думку, на таких пляжах купатися ще більш небезпечно».

 

Все по темі: здоров`я  літо  поради 

Карта депутатів
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
20 Лютого, 2019 Середа
19 Лютого, 2019 Вівторок
більше новин