Гепатит А та його прояви

У Кременчуці спостерігається ріст захворюваності на гепатит А. Цього року зареєстровано вже 6 його випадків. Тоді як за аналогічний період минулого року було лише 2. Захворювання характеризується тим, що його важко виявити на ранніх етапах прояву. Тож як розпізнати гепатит А, як від нього вберегтися, чому так важливо дотримуватися всіх рекомендацій у лікуванні? Чим може загрожувати їхнє невиконання – цього тижня дізнавався «Вісник».

Вірусний гепатит А є доволі складним і тяжким захворюванням, яке нелегко розпізнати на ранніх стадіях прояву. А все через те, що його можна сплутати з іншими хворобами. Причина проста. Його перші клінічні прояви можуть нагадувати звичайні ГРВІ або кишкову інфекцію. Також хворого може турбувати біль у м’язах та суглобах. Для встановлення правильного діагнозу потрібен деякий час. Можливо, все було б не так страшно, проте людина, яка захворіла на вірусний гепатит А, про це навіть не здогадується. Тобто якщо виникли перші ознаки хвороби, людина створює реальну небезпеку та може інфікувати інших, якщо не дотримуватиметься, перш за все, правил особистої гігієни. Особливо небезпечно, якщо вона працює у закладах громадського харчування і торгівлі харчовими продуктами.

Головний епідеміолог міста Лариса Коровіна розповіла «Віснику», що за 6 місяців поточного року в Кременчуці зареєстровано 6 випадків вірусного гепатиту А. За аналогічний період минулого року даний показник становив лише 2 випадки. Тобто відзначається тенденція до росту даного захворювання. До того ж серед хворих було зафіксовано один сімейний осередок із 2 випадками (мати і дитина). Усі інші хворі є працівниками промислових підприємств міста.

Шляхи передачі

«Узагалі, – говорить Лариса Коровіна, – гепатит А – це дуже цікаве інфекційне захворювання, яке має фекально-оральний механізм передачі. Тобто, як і за кишкових інфекцій, збудник знаходиться у випорожненнях й у разі недотримання правил особистої гігієни потрапляє на руки. А далі вже до рота (наприклад, брудними руками щось з’їсти або ж приготувати). У результаті вживання забруднених вірусом гепатиту А продуктів або води може захворіти повністю здорова людина».

Також одним із факторів передачі гепатиту А може бути вода. Тобто вживання неякісної води з невідомого джерела. Проте водні спалахи характеризуються масовістю ураження. Це не будуть 1-2 випадки. А навпаки, багато хворих.

«І, справді, в Полтавській області раніше реєстрували такі спалахи. Декілька років тому в Новосанжарському районі», – згадує епідеміолог.

За її словами, даний вірус гине під час кип’ятіння. Якщо неякісну воду прокип’яти, то вона буде безпечною.

Страждає печінка

За словами епідеміолога, тоді як за кишкових інфекцій ушкоджується шлунково-кишковий тракт, захворювання на вірусний гепатит А викликає ураження печінки. До того ж кишкова інфекція має короткий інкубаційний період (це період із моменту потрапляння збудника в організм людини до появи перших клінічних ознак захворювання) – від 3 до 7 днів, а за гепатиту А він становить близько 35 діб.

«Тобто, – говорить Лариса Коровіна, – збудник потрапив до організму, людина його носить, і тільки через деякий час розвивається клінічна картина. До речі, за нею не відразу можна зрозуміти, що це саме вірусний гепатит А. Лише через місяць, а іноді й півтора. Саме тоді з’являються ознаки, характерні тільки для даного захворювання. І діагноз не викликає сумнівів».

Підступні прояви

Захворювання може починатися в різних напрямках. Наприклад, як гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ), з катаральних проявів. А саме, біль у горлі, підвищення температури, загальна слабкість. Або ж як гостра кишкова інфекція: нудота, блювання, діарея, біль у шлунку, можуть бути підвищення температури, загальні токсичні симптоми, загальна слабкість. Також існує інший шлях початку захворювання, коли страждають суглоби та м’язи. Людина, яка захворіла, скаржиться на біль у суглобах, м’язах, підвищення температури тіла, загальну слабкість. Це є найбільш поширеними шляхами, так би мовити, переджовтяничного періоду вірусного гепатиту А. Наприкінці зазначеного періоду з’являється знебарвлений кал (повністю білий) і сеча кольору пива.

«Як тільки виникають дані симптоми, – говорить Лариса Коровіна, – хворі самі дуже часто звертаються до лікаря. Звісно, вони до нього звертаються і до цього моменту, коли виникають, наприклад, катаральні прояви (нежить, кашель, підвищення температури тіла). Проте тоді, швидше за все, лікарі ставлять діагноз ГРВІ та відправляють хворого на лікарняний. А вже коли з’являється темна сеча і знебарвлений кал, то діагноз зможе поставити і звичайна досвідчена людина, яка не пов’язана з медициною. Жодних сумнівів щодо захворювання на вірусний гепатит А уже не виникає, коли з’являється жовтяниця білкових оболонок очей (вони стають жовтими), слизових оболонок ротової порожнини, а потім жовтіють шкірні покриви».

Зазвичай гепатит А протікає в легких або середньотяжких формах. Тяжкі форми захворювання реєструють не дуже часто, але якщо виникають, то характеризуються високою температурою тіла, значною жовтяницею шкірних покривів, які зберігаються упродовж 2-3 тижнів. Проте найчастіше захворювання на вірусний гепатит А протікає у формах середньої важкості, коли дані симптоми не надто виражені.

Найперше – госпіталізація

За словами епідеміолога, всіх хворих на гепатит А бажано госпіталізувати в інфекційне відділення. Незважаючи на те, що дане захворювання є вірусним, лікування, спрямованого саме на віруси, немає. Воно є симптоматичним. Тобто якщо збільшена печінка, то здійснюється терапія, аби її зменшити. Виражені симптоми інтоксикації – призначається відповідне лікування. Звісно, всім цим займається безпосередньо лікар.

«Чому я все-таки за те, щоб хворих госпіталізували? – говорить Лариса Коровіна. – Причина в тому, що за гострої форми гепатиту А призначають постільний режим і категорично заборонене будь-яке фізичне навантаження. Такого режиму набагато легше дотримуватися у ста-ціонарі. Безсумнівно, хворі з легкими формами захворювання можуть лікуватися вдома, проте їм потрібно чітко розуміти, що дотримання таких правил є обов’язковим. До того ж призначають сувору дієту, яка недопускає гостру, смажену, солону, копчену їжу… Усі продукти, які можуть негативно вплинути на печінку.

Повністю забороняється вживання алкогольних напоїв».
Як правило, лікування триває від 2 до 4 тижнів, потім хворих виписують. Проте дієта залишається на більш тривалий строк і повинна зберігатися близько півроку. Те ж стосується і фізичних навантажень. Наприклад, якщо на вірусний гепатит А перехворіла дитина, то на півроку її звільняють від занять фізичною культурою у школі. Лікар видає відповідну довідку.

Небезпека

За словами епідеміолога, найбільш небезпечно, коли вірусним гепатитом А хворіють декретовані групи населення. Тобто ті люди, які спілкуються із широким колом людей. До них належать працівники торгівлі, громадського харчування, медпрацівники, педагоги.

Проте найбільш небезпечними є ті, хто готує харчові продукти. Або ж працює на підприємствах харчової промисловості, у школах, дитячих садках… Через те, що дане захворювання не можна діагностувати відразу, хворий може не підозрювати про дану хворобу і заражати інших. Звісно, якщо буде порушувати правила особистої гігієни. У результаті можна інфікуватися саме через харчові продукти, які забруднюються у разі недотримання правил особистої гігієни. А найбільш масове виділення вірусу з кишково-шлункового тракту відбувається саме в переджовтяничний період.

«До речі, – говорить Лариса Коровіна, – коли з’являється жовтяниця шкіри, вірусовиділення з випорожненнями у хворого практично зникає. Тобто він не становить жодної небезпеки для навколишніх».

Пік захворювання

Як не дивно, пік даного захворювання припадає саме на літньо-осінній період. У поодиноких випадках може бути кінець осені, початок зими. Це пояснюється тим, що гепатит має довгий інкубаційний період. Тобто саме інфікування, наприклад, сталося влітку, а проявляти себе захворювання почало, коли минуло 35-45 днів. І на порозі вже осінь.

Також Лариса Коровіна зазначила, що щеплення проти даного захворювання є рекомендованими. Вакцина існує. І у календарях щеплень інших держав дана вакцинація передбачена та проводиться. До того ж саме для робітників громадського харчування, торгівлі та людей, які пов’язані з масовою реалізацією, зберіганням, транспортуванням харчових продуктів. В Україні щеплення проти вірусного гепатиту А не роблять у зв’язку з відсутністю вакцини.

Перш за все, дотримання правил

На запитання «Вісника», чи повністю відновлюється людина після лікування гепатиту А, епідеміолог відповіла, що так. Проте лише у тому випадку, якщо дотримується визначених рекомендацій лікаря.

«Ще раз повторю, – говорить Лариса Коровіна, – обов’язково потрібно дотримуватися тривалої дієтотерапії та уникати фізичних навантажень після перенесеного захворювання на вірусний гепатит А. Цими моментами у жодному разі не можна нехтувати. Адже через недотримання таких правил страждає печінка, можуть бути різноманітні ускладнення, найчастіше у вигляді цирозу, хронічних захворювань, запальних процесів, які пов’язані з даним органом. Тож до цього питання потрібно ставитися дуже серйозно, аби потім уникнути негативних наслідків».

 

Все по темі: Гепатит  здоров`я 

Карта транспорту
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
19 Липня, 2019 П’ятниця
18 Липня, 2019 Четвер
більше новин