Педикульоз: що потрібно знати кременчужанам і як вберегтися

Питання профілактики педикульозу з року в рік залишається актуальним, як в цілому по Україні, так і в нашому місті.

За інформацією головного епідеоміолога міста Лариси Коровіної, станом на 28.09.2018 року серед населення м. Кременчука зареєстровано 163 випадки педикульозу, з них 149 –  у дітей та підлітків до 17 років. Серед дітей  уражених педикульозом 94% школярів. Тільки за вересень 2018 року зареєстровано 36 випадків педикульозу у дітей, які відвідують заклади шкільної освіти.

 

Що таке педикольоз?

Педикульоз – це ураження шкіри вошами. Потрапляючи на шкіру голови, воші харчуються кров’ю та лімфою. Ці дуже дрібні комахи розміром від 2 до 3,5мм, вони ні стрибають та ні літають, проте дуже рухливі – долають до     30см за хвилину. «Переселившись» з ураженої людини на здорову, воші починають розмножуватися. Щодня самка воші відкладає до 10-12 яєць (гнид) на день, які приклєюються до волосся. Приблизно через 10–14 днів з яйця виходить личинка, яка через приблизно 15 днів перетворюється на дорослу вошу. Тривалість життя дорослих особин — 27-30 днів. Відповідно до локалізації вошей виділяють різновиди педикульозу: головний, лобковий, а також платтяний.

Найбільш розповсюджений вид вошей – головні. Воші паразитують на волосяній частині голови, частіше на потилиці, скронях, тім’ї, а також у бороді, вусах і бровах. Живу вошу помітити дуже складно.  Проте, гниди точно побачите. Ці маленькі сірого коліру «крапельки» (0,5-1,5мм в довжину) міцно тримаються на волоссі на відміну від лупи, що легко злітає.

При появі завошивленості людина відчуває сильний свербіж і розчісує місця укусів, що збільшує ймовірність інфікування бактеріями і появи гнійничкових висипань.

Однак, педикульоз неприємний не тільки розчісуванням, він небезпечний ще й тим, що воші є переносниками цілого ряду інфекційних захворювань (волинської лихоманки, висипного і звротнього тифу).

Головний педикульоз поширений серед усіх груп населення, але переважно серед дітей молодшого та шкільного віку (91%).  Саме вони, вийшовши з-під ретельної опіки батьків, полюбляють мінятися шапками, одягом, користуватися чужими гребінцями. Дівчатка з довгим волоссям більше піддаються ураженню вошами. Пік виявлення педикульозу у дітей шкільного віку пов’язаний з організованими медичними оглядами: після кожних канікул та на початку нового навчального року. Періодичні огляди на педикульоз здійснюються медичним персоналом навчального закладу згідно наказу МОЗ України «Про організацію та проведення заходів по боротьбі з педикульозом».

Якщо випадок педикульозу виявлено, наприклад, у дитячому колективі, то необхідно оглянути всіх дітей і членів сім’ї завошивленої дитини. Після цього слід провести санітарну обробку особи у якої виявлений педикульоз. Аптечна мережа пропонує достатню кількість та різноманітність  протипедикульозних аерозолів, шампунів, кремів, лосьйонів, тощо. Що саме придбати – порадьтесь с лікарем.  Звертаю увагу, що гниди слід обов’язково ретельно вичісувати, цю роботу проводять батьки дитини.

Заразитися педикульозом може кожен, незалежно від соціального статусу. Крім того, воші, як це не дивно виглядає, навпаки люблять чисту шкіру.

Недопустимим є замовчування або приховування випадків педикульозу, особливо якщо вони виникають в дитячих  колективах. В таких випадках ризики інфікування мають інші діти, які відвідують цей колектив. Хвороба не пов’язана із соціальним станом родини, і часто вражає дітей з цілком благополучних сімей. Заразитися може як дитина, так і доросла особа особливо у громадських місцях: в транспорті при значної скупченості, потягах, басейнах та лазнях, спортивних роздягальнях та інші громадські місця. Наголошую, що педикульоз, це звичайна хвороба, а не привід для сорому.

Про те батькам можна знизити ризик виникнення педикульозу у дітей, зробивши деякі заходи:

  • необхідно раз на тиждень перевіряти дитину на наявність вошей і гнид;
  • періодично сушити волосся малюка феном, використовуючи найгарячіший режим. Паразити не витримують високої температури і гинуть.
  • проводити бесіди про правила поведінки та особистої гігієни в дитячому садку, школі та інших громадських місцях. Поясніть дитині, що не можна вдягати чужий головний убір, користуватися не своїм гребінцем і іншими предметами гігієни;
  • дівчинці з довгим волоссям  необхідно заплітати коси або збирати їх у хвіст, так ймовірність зараження знизиться;
  • з метою профілактики педикульозу у дітей можна додати у флакон з шампунем кілька крапель лаванди або евкаліптової олії. В область потилиці і скронь рекомендують втирати масло чайного дерева. Різкий запах ароматичних засобів відлякує паразитів.

Пам’ятайте, що попередити завошивленість легше, ніж позбавитися вошей потім. Пам’ятайте та будьте здорові!

Матеріал підготувала головний епідеоміолог міста Лариса Коровіна.

 

Все по темі: Кременчук  педикольоз  що потрібно знати 

Карта депутатів
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
23 Травня, 2019 Четвер
22 Травня, 2019 Середа
більше новин