Усі гриби їстівні, але деякі з них лише один раз у житті

Гриби – це одне з найцікавіших і найтаємніших явищ природи, цінний харчовий продукт. Вони посідають чільне місце не тільки у нашій кухні, але й в народному фольклорі. В народній творчості різних народів гриби завжди асоціювалися з чимось таємничим, міфічним. Поляки і білоруси в давнину вважали гриби зачарованими гномами. В індіанців галюциногенні гриби використовувалися шаманами для різних обрядів і ворожінь.

Українська міфологія наділила гриби даром мови, можливістю перетворюватися на жаб, черв’яків, навіть золото, а також здатністю забирати в людей силу і здоров’я. Але народний фольклор народжується з життя, адже серед грибів є багато отруйних, які можуть викликати сильні отруєння, а іноді й смерть. Це такі гриби як бліда поганка, мухомори, опеньки несправжні та багато інших.

Кожного року влітку і восени люди вирушають у ліс по гриби. Однак навіть досвідчені грибники мають ретельно дотримуватися правил безпеки. Бо вживання дикорослих грибів – небезпечно! За 9 місяців поточного року в Україні зафіксовано 174 випадки отруєння дикорослими грибами, з них 11 – летальні. Дещо кращою є ситуація з отруєння грибами по м. Кременчук (в 2017 та за 9 міс. поточного року захворювання не реєструвалися). Всього ж за останні 29 років в м. Кременчук зареєстровано 153 випадки захворювання, з яких 8 (5,2%) закінчились летально. Всі грибники добре знають про існування отруйних грибів, при цьому кожен з них впевнений, що зможе їх відрізнити від їстівних. Але потрібно пам’ятати, що під дією факторів зовнішнього середовища отруйні гриби часто змінюють свій вигляд та забарвлення. Більшість людей, які вижили після грибного отруєння, стверджують, що збирали лише їстівні гриби.

Симптоми отруєння грибами проявляються  не відразу, а через 8-12год., та іноді, навіть, через 35год! Хворого нудить, виникає блювота, сильний біль в животі, пронос, холодний піт, з’являється загальна слабкість, можуть виникнути судоми, перебої в роботі серця. Спостерігається також зміна розміру зіниць, можуть виникати зорові і слухові галюцинації, марення.

Та отруїтися можна і їстівними грибами, які накопичили в собі трупну отруту, хімічні речовини, отрутохімікати, радіонукліди, що потрапили в зону їх росту. Так їстівні гриби за несприятливих екологічних умов (поблизу складів отрутохімікатів, хімічних комбінатів, автомагістралей, теплових електростанцій) можуть адсорбувати токсичні сполуки. Розлади травлення може також спричинити вживання старих, перезрілих, недоварених чи недосмажених грибів. Деякі їстівні та умовно їстівні гриби (зеленуха, синяк, дубовик) містять отруйні речовини, що не розчиняються шлунковим соком, але розчиняються алкоголем, тому споживання цих грибі разом з алкоголем може спричинити тяжке отруєння.

Гриби особливо небезпечні для дітей! Дитячий організм не може чинити опір отруті. Страва, яку їли дорослі може бути отрутою для малюка. Отруєння грибами малечі проходить дуже тяжко, легких випадків не буває!

Перша допомога при отруєнні грибами:

– при найменшому нездужанні (нудота, блювота, пронос) викликати «швидку допомогу» або доправити хворого до лікарні;

– до приїзду лікаря викликати блювання, дати проносне чи зробити клізму

– вживати велику кількість рідини (вода, чай, компот), щоб швидше вивести токсини

Щоб не сталося лихо, дотримуйтесь основних правил:

– не збирайте гриби поблизу трас, на пустирях і звалищах;

– не збирайте гриби з бульбоподібними потовщеннями внизу ніжки

– не збирайте гриби, які вам невідомі, при будь-якому сумніві їх краще викинути;

– не збирайте перезрілі, слизькі, червиві та пошкоджені гриби;

– не тримайте необроблені гриби в холодильнику більше 1 доби;

– додержуйтесь санітарно-гігієнічних правил при приготуванні та консервуванні     грибів (ретельно очистити, промити, проварити чи просмажити, в маринад додати достатню кількість оцту та солі, не закривати банки герметичними кришками);

– не дозволяйте вживати гриби дітям;

 – не вживайте гриби, якщо страждаєте на захворювання нирок, печінки, шлунку.

Пам’ятайте! Збирання грибів – це завжди гра з вогнем. Якщо бажаєте здоров’я собі та близьким – будьте обережні! Не ризикуйте своїм життям. Грибник, як і сапер, може помилятися лише один раз!

 

Інформація підготована лікарем з гігієни харчування Кременчуцького МВПЛ ДУ «Полтавський ОЛЦ МОЗ України» Л.В. Тютюнник

 

 

Все по темі: гриби  Кременчук  небезпека 

Карта транспорту
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
24 Серпня, 2019 Субота
23 Серпня, 2019 П’ятниця
22 Серпня, 2019 Четвер
21 Серпня, 2019 Середа
більше новин