Укуси тварин та їхні наслідки

Зазнати укусу тварини, захворіти на сказ і померти є не дуже гарною перспективою. Лише за 8 місяців цього року з випадками укусів від тварин до лікарів звернулося 366 кременчужан. На щастя, хворих на сказ не виявили. Проте тварини все ж на нього хворіють. Тож що потрібно знати про сказ та як не захворіти?

Будь-яка тварина може вкусити. Навіть домашня. Можна не лише зазнати серйозної рани, а ще й бути покусаним скаженою твариною. Сказ є смертельною хворобою, яку вилікувати майже неможливо. Хоча у Кременчуці останній випадок у людини реєстрували давно, це не є розрадою. Адже хворих на нього тварин вистачає. І якщо вчасно не надати відповідну допомогу, то на хворого чекає негарна перспектива. У найгіршому випадку, ще і смерть у страшних муках.
Про укуси тварин, першу допомогу та випадки сказу «Віснику» розповіла головний епідеміолог міста Лариса Коровіна.

Статистика

За словами головного епідеміолога міста Лариси Коровіної, у Кременчуці щороку від укусів тварин страждають близько
400-500 людей. На сьогоднішній день, за 8 місяців поточного року, до травматологічних пунктів міста звернулося 366 осіб. Приблизно така ж кількість була і торік.

«Основну частину, – говорить епідеміолог, – а саме 60%, становлять укуси. Інша частина звертається з подряпинами, ослиненням. До того ж багаторічний моніторинг показує, що частіше це дорослі. Наприклад, цього року, упродовж зазначеного періоду, із 366 осіб було лише 111 дітей. Найчастіше звернення надходять у літній період. Адже взимку люди більше одягнені. Хоча випадки в іншу пору року все одно є».

Антирабічна допомога

Якщо довелося зазнати укусу тварини, то найперше, що потрібно зробити – це обробити рану. А саме, промити її великою кількістю води. Після цього – мильно-водним розчином, а далі – спиртовим розчином йоду та накласти стерильну пов’язку. Якщо ж рана більш глибока, то використовують хірургічні методи. Необхідно звернутися до травмпункту. А там уже лікар вирішить, чи потрібно хворому призначати лікування. Адже не всім, хто постраждав від тварин, призначають лікувально-профілактичні щеплення (антирабічну допомогу). Цього року лише 80 людей отримали таке лікування. До того ж 14 осіб направили на лікування у стаціонар із тяжкими ранами.

За словами епідеміолога, антирабічну допомогу призначають тоді, коли за твариною немає можливості спостерігати. Вона не має господаря або є дикою. Якщо господар є, то за твариною встановлюють ветеринарне спостереження, яке триває 14 днів. Після закінчення терміну, якщо тварина залишається здоровою і нікуди не поділася, хворого знімають з обліку. Жодні щеплення їй не потрібні. Проте коли за твариною не вдається повністю прослідкувати, вона втікає або гине, ситуація складається інакше. Вибору не залишається, і призначають курс лікувально-профілактичних щеплень. Адже ризикувати не можна.

«Дуже часто бувають випадки, – говорить Лариса Коровіна, – коли тварину, яка вкусила, вбивають або ж «завозять» за межі міста. Особливо таке трапляється, якщо кусають дитину. Робити цього категорично не можна. Адже вибору не залишиться, і доведеться призначати щеплення незалежно від тяжкості пошкоджень. Тим паче, що можна було обійтися і без них. Прослідкувати за твариною. Але ж ні, доводиться призначати лікування».

Від кажана до козлика

Хто тільки не кусав кременчужан цього року. Здавалося б, із таких випадків можна посміятися. Проте постраждалим не смішно.
За словами Лариси Коровіної, як правило, в більшості випадків ушкодження завдають собаки і коти. Проте цього року зафіксували ще 11 різних тварин. Наприклад, у Глобинському районі подружжя укусила лисиця, дітей у цирку – єнот, у сквері «Сосновому» – білка. А також кажан, який залетів у житло, двох дорослих у «Міському саду» вкусив бобер. Окрім цього, в домашніх умовах мешканці міста зазнали укусу декоративного щура, хом’яка… Навіть кусалися кінь та козлик у сквері «Сосновий».

«Щодо коня, – горить епідеміолог, – то там випадок зрозумілий. Дівчинка за ним доглядала, чистила йому копита, і йому щось не сподобалося. А от у скверах, парках, коли кусають білки, особливо в парку «Придніпровський», люди самі винні. Адже що діти, що дорослі го-дують тих самих білок прямо з рук. А цього робити не можна. Якщо тварина вкусить, доведеться відразу призначати антирабічне лікування. А все через те, що за нею неможливо встановити нагляд. Інша справа, коли вкусив, наприклад, козлик, який постійно знаходиться на території. У такому разі ветеринарні лікарі можуть спостерігати за твариною упродовж 14 діб. Тож будь-яку тварину не потрібно годувати з рук. Якщо є велике бажання нагодувати, можна покласти горішок чи іншу їжу на пеньок чи лаву. Вона все одно побачить і забере. Навіщо зайві проблеми?»

Не провокувати тварин

Упродовж останніх років основну кількість укусів завдають домашні тварини. Навіть цього року серед укушених лише 18% становлять бродячі. Так само було і торік. А це свідчить про те, що господарі самі порушують правила утримання тварин.

«Коли нам надходить екстрене повідомлення про укус, то я відразу дивлюся його обставини. А вони, наприклад, такі, що собака їв, а дитина або дорослий намагалися забрати в нього їжу. Або ж тварина їла, а дитина смикала за хвіст. Чи коли собака знаходиться в будинку, а господар у стані алкогольного сп’яніння його цілує. У таких випадках хочеться зазначити, що не потрібно чіпати собаку, коли він їсть, потрібно дотримуватися правил! Люди самі провокують ці укуси, і, звісно, вже лікарями вони трактуються як спровоковані. Тим паче, що вони бувають дуже тяжкими. Якими ж вони ще можуть бути, коли цілуєш собаку, який їсть? Звісно, це і рвані рани щоки, пошкоджена шия, вуха…» – зазначає Лариса Коровіна.

За її словами, люди повинні правильно поводитися з тваринами і не провокувати їхні укуси. А якщо таке вже трапиться, то звертатися до травмпункту. У нашому місті їх два – дитячий та дорослий. Звертатися до них можна цілодобово.

Звідки береться вірус?

Звідки ж беруть вірус сказу самі тварини? По-перше, він циркулює в природі, а по-друге, резервуаром його у дикій природі є лиси. Тобто руда лисиця є його носієм. Проте вони ним також заражаються. І не від кого-небудь, а від дрібних гризунів. Вірус циркулює в їхньому організмі. А лиси за ними полюють – це їхнє основне джерело харчування. І після їхнього вживання відбувається зараження. Локалізація вірусу сказу в організмі тварин саме у слині. Тож коли навіть дика тварина не прокусила, а лише обслинила шкіру, то все одно починають курс щеплень. По повній програмі та повним комплектом.

У Кременчуці були навіть випадки, коли лиси забігали до людей на подвір’я. «Там, наприклад, знаходиться собака, і вони починають битися, – говорить Лариса Коровіна. – У результаті собака отримує укуси і гине від сказу. Тож сказати, що у нашому місті не циркульоє вірус – не можна. Тим паче, що у нас є бродячі коти та собаки, які бігають як по території міста, так і за його межами. Вони також можуть харчуватися гризунами. Тож велика роль приділяється саме боротьбі з безпритульними тваринами. У нас цим усім займається КП «Спецсервіс-Кременчук». Вони їх стерилізують, а вже потім відпускають.

Вакцини вистачає

«У 2014-2015 році, – говорить епідеоміолог, – у нас виникали складнощі з препаратами для надання антирабічної допомоги. Були люди, які реально постраждали від диких тварин, а надати допомогу їм не було чим. Вакцини не було. Проте наразі вона є в достатній кількості. Індійського виробництва – «Індіраб». Добре себе зарекомендувала. Усі постраждалі отримують її безкоштовно. Вакцину закуповують самі лікувальні установи за гроші міського бюджету».

Небезпека сказу – смерть

Якщо людина захворіла на сказ, то захворювання – невиліковне. Останній випадок захворювання людини на сказ був зареєстрований у 2004 році в Лохвицькому районі Полтавської області. Жінка звернулася вже тоді, коли почали проявлятися клінічні ознаки хвороби. А коли вони виникають, то врятувати людину практично неможливо. У результаті вона померла. Тож чим раніше починають специфічне лікування, тим більше шансів на щасливе завершення та одужання особи, що постраждала від тварини.

Симптоми

Як же себе проявляє сказ?

За словами епідеміолога, на місці укусу відразу виникають запальні процеси: почервоніння, набряк, больові відчуття. До того ж симптоматика з боку нервової системи. Людина починає боятися води у будь-якому вигляді. З’являється страх, навіть коли її бачить. Хворим не дають пити, адже виникає спазм мускулатури навіть під час звуку води. З’являються утруднене дихання, слизотеча. Це основні ознаки захворювання на сказ. Також спостерігається збудженість людини. Вона стає або дуже нервовою, або ж, навпаки, настає апатія. Як правило, помирають люди від паралічу дихальних центрів серцевого м’яза. Тож смерть дуже болісна і тяжка. Тварини мають схожі прояви захворювання.

Все по темі: вакцина  сказ 

Карта депутатів
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
25 Травня, 2019 Субота
24 Травня, 2019 П’ятниця
більше новин