Грип наближається: як захиститися

Цього року прогнозують цілих три штами грипу – Мічиган, Сінгапур та Колорадо. Кожен із них є по-своєму небезпечним. Минулого року в Україні від грипу померло 7 чоловік, і всі вони не були щеплені. А у Кременчуці на ГРВІ захворіли 33 764 особи. Тож чому так необхідна вакцинація, як не захворіти на грип та чим він небезпечний – цього тижня розповість «Вісник».

Триває вже другий місяць осені, а це означає, що зима вже зовсім скоро. Даний період характеризується не тільки холодом, дощами, а згодом і снігом та морозами, а ще й ростом захворюваності на ГРВІ та грип. Якщо ГРВІ може позначитися більш легко, то цього не можна сказати про грип. Про його небезпеку та наслідки, напевно, хто тільки не чув. А особливо про те, що його несвоєчасне лікування може призвести до смерті. Зазвичай епідсезон грипу починається з 1 жовтня і закінчується у травні. Саме в цей період він розповсюджується найбільше. А оскільки на порозі вже 11 жовтня, кременчужанам варто замислитися над тим, як уберегтися від захворювання. Тим паче, що захист та профілактика існують. Тож головний епідеміолог міста Лариса Коровіна розповіла «Віснику», чому потрібно робити щеплення проти грипу, які штами очікують цього року та як сформувати імунітет.

Статистика

За словами епідеміолога, минулого року на ГРВІ захворіло
33 764 мешканці Кременчука (на 13,2% менше, ніж позаминулого року). Показник захворюваності не перевищував епідемічний поріг та характеризується як середньої інтенсивності.
До того ж вона зазначила, що торік не було зареєстровано жодного випадку грипу.

«Але це не означає, що його не було, – говорить Лариса Коровіна. – Із симптомами грипу люди зверталися. Але щоб підтвердити діагноз необхідно провести лабораторні дослідження матеріалу (сироватки крові або виділення з носу), що відбирають у хворого пацієнта. Їх проводять на базі лабораторного центру в Полтаві. А транспортування біологічного матеріалу – це для міста завжди певні труднощі.

Наприклад, у позаминулому році зареєстрували 33 випадки грипу тільки за рахунок того, що понад 120 захворілих осіб були обстежені на його наявність».

Грип чи ГРВІ

Гострі респіраторні інфекції (ГРВІ) – це найбільш поширені захворювання, які вражають населення всіх вікових категорій. Становлять вони 97-98% від усієї інфекційної захворюваності у Кременчуці та в Україні в цілому. Адже посідають перше місце серед причин тимчасової втрати працездатності. Щороку на них хворіють від 10 до 14 мільйонів осіб. Грип має схожі симптоми з ГРВІ, проте є набагато небезпечнішим і може призвести до смерті. До того ж він є доволі поширеним через свій механізм передачі – повітряно-крапельний. Тож його перші симптоми вимагають особливої уваги.

«Справа в тому, – говорить Лариса Коровіна, – що грип – це захворювання, яким можна керувати проведенням вакцинації. Тобто ним можна керувати проведенням вакцинації. А імунний прошарок населення дуже низький. Відповідно, імунітет – також. Тоді як ситуація з медпрацівниками та освітянами є більш-менш непоганою, цього не можна сказати про інші верстви населення. До того ж для медпрацівників та освітян місто вже декілька років виділяє кошти на закупівлю вакцини. Інші ж верстви населення роблять щеплення за власні гроші».

Так, упродовж епідемічного сезону 2016-2017 років вакцинували 824 людини. Це становить 0,2% населення міста. А торік (2017-2018 р.) – 1160 осіб, тобто 0,5% населення Кременчука. Основна кількість серед них – медпрацівники та освітяни.
Серед щеплених минулого року були: 160 школярів, 99 дітей з інших груп ризику, 516 медпрацівників, 81 працівник освіти, 195 щеплено на різних підприємствах міста, 35 працівників транспорту, 39 осіб старше 60 років.

«Це все, звісно, добре. Але для того, щоб створити імунний прошарок, потрібно, щоб було вакциновано хоча б 95% населення. Проте не кожен може придбати вакцину. Адже зазвичай вона коштує від 200 до 300 гривень.», – зазначає Лариса Коровіна.

До того ж існує група медичного ризику, а саме люди, в яких ГРВІ розвивається набагато частіше. Перш за все, це медпрацівники, освітяни, діти до 5 років, вагітні жінки, люди з хронічними захворюваннями дихальної, серцево-судинної та сечовидільної системи, особи старше 60 років. Їм насамперед рекомендовано робити щеплення.

Сформувати імунітет

Багатьох цікавить питання, коли ж найкраще робити щеплення та скільки потрібно часу, щоб сформувати імунітет до вірусу? За словами епідеміолога, найкращий час – у жовтні-листопаді, аби до початку грудня організм був уже захищений. Адже саме тоді очікується зростання захворюваності. Уже через 2-3 тижні після введення вакцини починає формуватися імунітет, який зберігається до року (6-9 місяців).

«Загалом, зробити щеплення буде не пізно і у грудні. Проте найкраще – починати вже зараз, – наголошує головний епідеміолог міста. – Дехто часто ставить запитання, чому ми хворіємо на ГРВІ, а щеплюємося проти грипу? Відповідь проста. Імунітет специфічний саме проти тих штамів грипу, які знаходяться у вакцині та які прогнозовані на епідеміний сезон. Саме тому лікарі рекомендують не відвідувати масові місця, вживати препарати для підвищення імунітету, не переохолоджуватися… Адже для будь-якого інфекційного захворювання повинен бути фактор, який підштовхуватиме. Промочив ноги, переохолодився, ходив без шапки…»

Чого очікувати?

На які штами грипу слід очікувати кременчужанам цього року?

На кожний епідемічний сезон ВООЗ робить прогнози щодо тих вірусів, які, можливо, будуть циркулювати на території України та всієї Земної кулі. Так, цього року прогнозують 3 штами грипу, а саме:
– вірус, подібний A/Michigan/ (H1N1);
– вірус, подібний A/Singapore/ (H3N2);
– вірус, подібний B/Colorado/.

За словами Лариси Коровіної, вірус грипу Мічиган був у прогнозах і в минулому епідсезоні, й частина людей на нього вже перехворіла. Проте важко спрогнозувати, як він «поводитиметься». Дасть ріст захворюваності чи ні. До того ж свого часу він навіть викликав епідемію. Інші ж віруси (Сінгапур та Колорадо) реєстрували вже давно.

Де зробити щеплення

Цього року в Україні дозволені для використання вакцини «ДжіСіФлю» (Південна Корея) та «Ваксигрип» (Франція). Очікується, що «ДжіСіФлю» до кінця місяця вже буде в аптеках Кременчука, і містяни зможуть її придбати. Коштуватиме вона близько 200 гривень, а «Ваксигрип» – близько 300 гривень.
До того ж епідеміолог зазначає, що минулого року за кошти міського бюджету закупили вакцину «ДжіСіФлю». Нею і щеплювали медпрацівників та освітян. Перенесена вона була добре, і майже жодних ускладнень не виникало.

Лариса Коровіна розповідає, що людина, яка хоче зробити щеплення проти грипу, перш за все, має звернутися до свого сімейного лікаря. Він випише рецепт, з яким потрібно сходити в аптеку. Там нададуть невеликий контейнер для транспортування вакцини. Адже це потрібно робити в умовах оптимального температурного режиму (+4…+9 градусів). Далі необхідно прийти до лікаря з чеком, аби він побачив, що вакцина придбана сьогодні. В іншому випадку імунізацію не зроблять. Адже незрозуміло, в яких умовах вона зберігалася. Тож потрібно відразу після придбання вакцини звертатися до щеплювального кабінету для проведення імунізації.

«Дуже часто ставлять запитання, – говорить епідеміолог, – чи може захворіти щеплений? Може. Але захворювання, як правило, протікає в більш легких формах і не закінчиться ускладненнями. До того ж, щеплені люди від грипу не помирають».

Небезпека грипу

Чим же так небезпечний грип? Чому його варто боятися і насамперед захищатися?

За словами Лариси Коровіної, грип небезпечний своїми ускладненнями. До них, у першу чергу, належать тяжкі пневмонії, менінгіти, енцефаліти, страждає центральна нервова та серцево-судинна системи… Особливо небезпечно, коли починаються тяжкі пневмонії (вірусні або бактеріальні). Адже вірус потрапляє до дихальних шляхів. І за несвоєчасного звернення по медичну допомогу люди помирають.

Звичайно, коли у людини дуже тяжка інтоксикація, головний біль, вона і сама нікуди не піде. Але дані симптоми бувають менш вираженими, і хворий, незважаючи на них, іде на роботу і починає займатися самолікуванням. А цього в жодному разі робити не можна. За перших симптомів ГРВІ потрібно залишатися вдома. І, звичайно, звертатися по медичну допомогу. А то дуже часто буває, що людина звертається до лікаря на 4-6-ту добу захворювання. Трапляються навіть випадки, що привозять «швидкою». У такому разі надати допомогу набагато складніше.

Все по темі: вакцинація  ГРВІ  грип 

Карта транспорту
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
19 Червня, 2019 Середа
18 Червня, 2019 Вівторок
більше новин