Українцям пробачать непідйомні борги по кредитах і скинуть відсотки по іпотеці

Вже в 2019 році в українців з’явиться можливість законно уникнути виплат за непідйомними боргами і кредитами, пройшовши процедуру банкрутства. Така процедура прописана в Кодексі про банкрутство, який Верховна Рада прийняла в четвер в другому читанні і в цілому.

Як буде працювати ноу-хау на українському ринку, і хто зможе скористатися законними послабленнями розбирався UBR.ua.

 

Підстави для банкрутства

Перш за все слід зазначити, що запустити процедуру банкрутства зможе виключно сам боржник. Ні банк, ні яка інша юридична особа ініціювати її не можуть. Це вкрай важлива зміна з’явилася в документі не відразу – в першій його версії таким правом наділялися і кредитори, що лякало багатьох експертів. Адже банки і колекторські компанії могли використовувати інструмент як спосіб тиску на боржника.

Але подбали автори документа не тільки про позичальників. Щоб не допустити зловживань з боку боржників, вони істотно обмежили для них «право на банкрутство». Так, суд розгляне заяву людини, якщо будуть дотримані 4 умови:

  • Розмір прострочених зобов’язань боржника не менше 30 мінімальних зарплат (111 690 грн).
  • Боржник протягом двох місяців виплачує менше половини платежів по кожному кредитним зобов’язанням.
  • Постановою у виконавчому провадженні підтверджено, що у фізособи відсутнє майно, на яке можна накласти стягнення.
  • Є вагомі підстави вважати, що найближчим часом боржник не може виконувати свої зобов’язання.

початок процесу

Щоб запустити процедуру, боржник повинен звернутися до господарського суду з заявою, і докласти у до нього необхідний пакет документів, включаючи декларацію за 3 роки. Остання повинна містити дані про майно, доходи та витрати боржника і членів його сім’ї, що перевищують 30 мінімальних зарплат.

«Боржникам слід відповідально поставитися до підготовки декларації про стан майна і надати максимально повну інформацію. Якщо кредитори виявлять подачу недостовірної інформації, це стане підставою для відмови в реструктуризації боргів і закриття справи», – зазначив в коментарі UBR.ua старший партнер ARIO LAW FIRM Юліан Хорунжий, який є одним з розробників проекту Кодексу.

Крім того, боржник зобов’язаний внести на депозитний рахунок суду аванс в сумі не менше 28 815 грн. в забезпечення роботи арбітражного керуючого – особи, яке буде вести процес інвентаризації та взаємодіяти з кредиторами.

Одночасно з початком провадження у справі про визнання боржника неплатоспроможним, суд встановить мораторій на задоволення прав кредиторів строком 120 днів (не поширюється на сплату аліментів, компенсацій шкоди здоров’ю та ін). І прийме одне з двох рішень: про реструктуризацію боргу або банкрутство.

 

реструктуризація

Власне, реструктуризацію автори документа розглядають як основний спосіб вирішення проблеми боргу. Не випадково главу «про банкрутство фізособи» до другого читання перейменували в «відновлення платоспроможності». Суть ідеї проста: боржник повинен взяти на себе тягар виплати боргу, натомість кредитор піде на значні поступки, аж до списання частини заборгованості.

План реструктуризації може бути розроблений на термін не більше 5 років і має бути затверджений всіма сторонами – судом, кредиторами і самим боржником. Реструктуризації не підлягають борги з аліментів, відшкодування шкоди здоров’ю іншої людини і страхові платежі на загальнодержавне пенсійне та інше соціальне страхування. У той же час борг з податків, що виник протягом 3 років до початку процедури, визнається безнадійним та списується в процесі реструктуризації.

Однак розглядати реструктуризацію як спосіб потягнути час юристи українцям не рекомендують.

«У разі порушення боржником плану реструктуризації кредитори мають право звернутися до суду зі зверненням про закриття провадження або визнання банкрутства. Тобто при реструктуризації боржникові надається можливість розрахуватися з усіма кредиторами і навіть списати частину боргу, але тільки за умови проходження плану реструктуризації», – прокоментував UBR.ua керівник судової практики, адвокат ЮФ« Місечко та Партнери» Михайло Цуркан.

 

банкрутство

Якщо протягом 120 днів сторони не домовляться про реструктуризацію, починається процедура банкрутства боржника. Всі його майно (включаючи те, яке він може отримати після початку процедури), включать до «ліквідаційної маси» і розпродадуть на торгах.

В ліквідаційну масу може бути включена також частка боржника в спільному майні (наприклад, частина квартири). Однак при цьому у майбутнього банкрута залишається право попросити суд не продавати життєво важливі для нього речі. Наприклад, холодильник, комп’ютер і т.д. Але сукупна вартість такого майна не може перевищувати 30 мінімальних зарплат (111 690 грн).

В ліквідаційну масу не включається також житло, яке є «єдиним місцем проживання сім’ї боржника». Це може бути квартира площею до 60 кв. м або з житловою площею не більше 13,65 кв. м на кожного члена сім’ї. Або будинок до 120 кв. м.

«Якщо квартира або будинок перевищують ці площі, боржник зможе домовитися з кредиторами про можливість придбання більш дешевого житла за рахунок коштів, отриманих від продажу», – пояснив Юліан Хорунжий.

На цьому пригоди боржника закінчується. Гроші, виручені від продажу його майна пустять на погашення боргів перед кредиторами в затвердженій законній черговості. І навіть якщо на всіх коштів не вистачить, зобов’язання екс-боржника будуть вважатися повністю погашеними. Винятки становитимуть все ті ж аліменти, збиток здоров’ю і т.д.

 

іпотека

Окремої уваги законодавців удостоїлися боржники по валютних іпотечних кредитах, які банки активно роздавали до кризи 2008 року. Якщо квартира або будинок за таким кредитом є єдиним житлом боржника, той зможе скористатися пільговою програмою реструктуризації боргу. Погасити доведеться тільки нинішню ринкову вартість нерухомості, а новий кредит оформлять в гривні, перерахувавши за сучасним курсом.

При цьому ставка по 15-річній позиці для соціального житла (квартира менше 60 кв.м, будинок – не більше 120 кв.м) не зможе перевищувати індексу UIRD для річних депозитів + ​​1% (16,36% річних на 18 жовтня 2018) .

Для нерухомості понад соціальних площ виплати розтягнутий на 10 років, а максимальну ставку обмежать річним індексом UIRD + 3% (18,36% річних на зараз).

 

неповноцінна людина

Законопроект не накладає ніяких санкцій або обмежень на тих боржників, які виконають всі зобов’язання по затвердженому плану реструктуризації. А ось людям, які стали банкрутами, доведеться миритися з рядом обмежень:

Протягом 5 років при підписанні договорів, пов’язаних з фінансовою відповідальністю, зобов’язаний письмово повідомляти про факт своєї неплатоспроможності іншій стороні.

Протягом 3 років не може вважатися особою, яка має бездоганну ділову репутацію.

Протягом 5 років не може повторно ініціювати процедуру банкроства.

«Цей новий інститут дуже хороший. Багатьом, у кого є незакриті фінансові зобов’язання, в тому числі перед банками, це дає можливості виходу з важкої ситуації. Звичайно, для них встановлені обмеження, але найголовніше – їм пробачать фінансові зобов’язання», – прокоментувала UBR.ua адвокат, власник компанії Кабінет правової допомоги» Ярослава Авраменко.

Все по темі: борги  кредит  пробачать 

Карта транспорту
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
24 Червня, 2019 Понеділок
23 Червня, 2019 Неділя
більше новин