Виплати для вагітних: скільки, коли, як?

У кого відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами найдовша? Хто має право на отримання допомоги у цей час? Та у чому умови її отримання відрізняється для жінки, яка працює на підприємстві, й тієї, що є підприємницею? Про це та інше цього тижня дізнавався «Вісник».

Право на фінансову допомогу від держави у зв’язку з вагітністю та пологами мають жінки, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях або у фізичних осіб. Обов’язкова умова – вони мають бути застрахованими особами  (Тобто такими, що підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачують або за кого сплачують у встановленому законом порядку єдиний внесок – авт.). Також право на таку допомогу мають фізичні особи-підприємці та жінки, обрані на виборні посади в органи державної влади, місцевого самоврядування та інші. А от члени фермерського господарства отримають таку допомогу, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.

Час випробування та день звільнення – це також той період роботи, коли виникає право на допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами (страховий випадок).

Право на отримання такої допомоги та умови, на яких її надають, затверджені у Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 23.09.1999 №1105-ХІV в редакції Закону України від 28.12.2014 №77-VІІІ.

  До пологів Після пологів
Звичайна 70 днів 56 днів
І-ІІІ категорія осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 90 днів 90 днів
Якщо дитину усиновили упродовж двох місяців із дня її народження   56 днів
У разі усиновлення  двох і більше дітей   70 днів
Те ж для жінок І-ІІІ категорії, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи   90 днів

На цей час допомога надається у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Листок непрацездатності є підставою для надання такої допомоги.

Якщо працюєте за трудовим договором

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Вона не залежить від страхового стажу.

У розрахунку на місяць сума такої допомоги не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду соціального страхування України (Із 1 січня 2018 року максимальна величина бази єдиного внеску становить 15 розмірів мінімальної зарплати, або 55845 гривень – авт.). При цьому допомога по вагітності та пологах не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (У 2018 році мінімальна зарплата становить 3723 гривні на місяць – авт.)

Жінці, яка упродовж 12 місяців перед настанням страхового випадку має страховий стаж менше 6 місяців, допомогу нараховують, виходячи із нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески. Але не більше за розмір допомоги, обчислений із 2-кратного розміру мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку (тобто не більше 7446 гривень – авт.).

Щоб розрахувати допомогу по вагітності та пологах, використовують наступний механізм.

Механізм розрахунку допомоги

Заробітна плата (за 12 місяців)/  Кількість календарних днів * =     середньоденна заробітна плата

*не враховуються календарні дні, не відпрацьовані з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та 6-річного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати).

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.

Відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 зі змінами та доповненнями

Виплатити допомогу мають у найближчий після її призначення строк.

Хто та коли виплачує допомогу?

Допомога по вагітності пологах застрахованим особам надається за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.
А от виплата допомоги проводиться за основним місцем роботи, за місцем роботи за сумісництвом. А також особисто, якщо жінка займається підприємницькою та іншою діяльністю.

Добровільно застрахованим особам (ті, хто не перебуває у трудових відносинах із роботодавцем та не є застрахованою особою) призначає та виплачує допомогу робочий орган Фонду соціального страхування України.

Упродовж п’яти робочих днів від дати призначення допомоги по вагітності та пологах страхувальник (підприємство, організація тощо, де працює вагітна – авт.) має подати заяву-розрахунок. Саме така заява є підставою для фінансування. У свою чергу, робочі органи Фонду соціального страхування здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців упродовж десяти робочих днів після надходження такої заяви. Фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Якщо підприємство ліквідовують чи реорганізовують

У такому разі матеріальне забезпечення жінці виплачує правонаступник підприємства, установи чи організації, де працювала вагітна. Якщо такого немає – то це робить робочий орган Фонду за місцем здійснення обліку ліквідованого підприємства, установи, організації як страхувальника. Важлива умова – страховий випадок має настати до ліквідації (реорганізації) такого підприємства.

Якщо жінка працює за сумісництвом

У такому випадку їй виплачують допомогу за основним місцем роботи та за сумісництвом.

Обчислення середньої заробітної плати здійснюється окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом. Розрахунковий період визнається за кожним місцем роботи окремо (Відповідно до Порядку № 1266, пункт 30).

Сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за основним місцем роботи та за сумісництвом не може перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (55845 гривень – авт.)

Документи, необхідні для виплат:
– копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи;
– довідка про середню заробітну плату за основним місцем роботи;
– довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом.

Допомога для фізичної особи – підприємця

Загалом призначають, нараховують та виплачують допомогу по вагітності та пологах жінці, яка займається підприємницькою чи іншою діяльністю, так само, як і жінкам, які працюють на умовах трудового договору. Відмінність лише у тому, що цими питаннями фізична особа – підприємець, яка забезпечує себе роботою самостійно, займається особисто.

Фізична особа – підприємець є для себе одночасно страхувальником (роботодавцем – авт.) і застрахованою особою. Тому фінансування матеріального забезпечення робочим органом фонду здійснюється фізичній особі – підприємцю як страхувальнику. У свою чергу виплата матеріального забезпечення здійснюється страхувальником (фізичною особою – підприємцем) зі свого окремого поточного рахунку застрахованій особі (фізичній особі), яка є фізичною особою – підприємцем.

Робочі органи Фонду при реалізації норм Закону України № 1105 не здійснюють нарахування сум матеріального забезпечення страхувальникам, а також не виплачують матеріальне забезпечення безпосередньо застрахованим особам на підставі поданих страхувальниками заяв-розрахунків, а лише здійснюють фінансування сум матеріального забезпечення в обсягах, визначених страхувальником, на його окремий поточний рахунок у банку.

Все по темі: дикретна відпустка  робота 

Карта транспорту
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
17 Червня, 2019 Понеділок
16 Червня, 2019 Неділя
15 Червня, 2019 Субота
більше новин