Медична реформа – не для всіх

Із 1 січня цього року в Україні розпочалася обіцяна реформа медицини. А з квітня мала запрацювати система, яку охрестили «гроші ходять за пацієнтом». Однак, як виявилося, не за всіма кременчужанами «ходять ці гроші». У Центральній районній лікарні, яка обслуговує Велику Кохнівку, Лашки, район «Пивзаводу», пацієнти мають сплачувати за послуги, що належать до первинної ланки медичної допомоги.

А саме – за аналізи, на які дають направлення сімейні лікарі. Але
ж згідно з постулатами медичної реформи їх мають оплачувати за рахунок тих коштів,які сімейні лікарі отримують від держави.

Ситуацію у ЦРЛ можна охрестити як каламбур: «у райлікарні це було, а це не місто, й не село…» Адже цей лікарняний заклад покликаний надавати допомогу мешканцям сільської місцевості. Але в той же час до нього територіально «прив’язали» жителів навколишніх районів Кременчука. До медичної реформи система більш-менш працювала. Місто трансфертами розраховувалося з ЦРЛ за кількістю населення, яке обслуговувала лікарня. І, навпаки, Кременчуцький район платив за тих селян, які лікувалися в міських лікарнях. А зараз цю схему зламали, а нову не налагодили. Принаймні в ЦРЛ.

Грошей не вистачає

Згідно із задумом, зарплатня лікаря первинної ланки допомоги залежить від кількості пацієнтів, з якими укладено декларації, а не від фіксованої ставки. За кожного з них держава платить 370 гривень на рік. До цього сума, яку виділяли на конкретний заклад, залежала не від кількості хворих та їхніх потреб, а від фізичних розмірів лікарні (яку треба опалювати, ремонтувати тощо), кількості працівників та, головне, кількості ліжко-місць. Тепер сімейних лікарів відокремили від лікарень, створили Центри первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) і пустили, так би мовити, у вільне плавання.

Фактично, це має змушувати лікарів підвищувати кваліфікацію та конкурувати – що тільки на користь у боротьбі за здоров’я пацієнтів. Якщо у лікаря буде менше пацієнтів – відповідно, його зарплата буде меншою.

Однак реалії виявилися не такими райдужними. Сімейні лікарі ЦРЛ говорять, що за старої схеми медичний заклад отримував кошти за обслуговування приблизно 8 тисяч мешканців Великої Кохнівки. Однак виявилося, що не всі вони готові укладати декларації за місцем проживання. Дехто пішов до міських ПМСД. А є і ті, хто виїхав на заробітки і взагалі не укладав жодних декларацій. Тому набрати необхідну кількість пацієнтів важко.
З іншого боку, наявний ліміт на укладення декларацій – не більше 1800 пацієнтів – не забезпечує належне фінансування. Коштів бракує. Тому в медзакладі змушені брати гроші за аналізи.
Існує ще один недолік для пацієнтів Центру ПМСД Кохнівської ЦРЛ. Його сімейні лікарі все ж мають обслуговувати сільську місцевість. Тож повинні далеко виїжджати до хворих – у навколишні населені пункти. Тому часто кременчужани не можуть застати свого лікаря на робочому місці. І це породжує такі проблеми, як ненадання вчасної медичної допомоги.

У той же час сільські мешканці також можуть стикатися з незручністю. Є люди, які живуть у селі, а зареєстровані у місті. Вони уклали декларації із сімейними лікарями Кохнівської ЦРЛ. Тож первинну медичну допомогу можуть отримати в її ПМСД. А якщо знадобиться консультація вузького спеціаліста вторинного рівня (окулісти, стоматологи, нефрологи, дерматологи тощо), то сімейний лікар ЦРЛ не може виписати направлення до даного медичного закладу, а лише до міської лікарні. Тож пацієнт повинен витрачати час на переїзди, пошуки необхідного фахівця тощо.

Місто не може вплинути на ситуацію

Керівник міського управління охорони здоров’я Максим Середа на запитання «Вісника Кременчука», чи правильно роблять у ЦРЛ, вимагаючи плату за аналізи у пацієнтів, відповів, що, звісно, неправильно. Але вплинути на ситуацію він не може, оскільки ЦРЛ не перебуває у підпорядкуванні міста. Тож усі запитання – до районної влади.

Мешканці Великої Кохнівки вимагали збереження ПМСД

Упродовж року люди влаштовували акції, вимагаючи збереження амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Вони неодноразово зустрічалися з міським головою Віталієм Малецьким і навіть перекривали Полтавський проспект.
Віталій Малецький зазначав, що одним зі шляхів вирішення цього питання є оренда приміщення у будівлі ЦРЛ, де розмістилася б амбулаторія сімейної медицини. У ній могли працювати лікарі, які раніше були працевлаштовані в районній лікарні та обслуговували кременчужан, але вони отримували б заробітну плату з міського бюджету. У міста в такому разі були б юридичні підстави надавати фінансову допомогу цьому центру ПМСД. Однак ні самі лікарі, ні влада Кременчуцького району не погодилися на такий крок. Усе залишилося у підвішеному стані. Усі чекають на збільшення розміру фінансування сімейної медицини. Хоча скептики запитують, чого чекати біля «розбитого корита»?

Чи можна змінювати лікаря?

Робити це можна скільки завгодно. Факт вибору нового лікаря автоматично анулює декларацію про вибір попереднього. Така процедура буде можливою внаслідок використання електронної системи. Кошти новому лікарю надійдуть уже з нового кварталу.
Але для пацієнта все ж краще, якщо лікар добре знає його медичну історію та може одразу допомогти.

Все по темі: лікарі  Медична реформа  сімейні лікарі 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин