Болі в животі у дітей

Розповідає дитячий лікар-хірург 1-ї категорії КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня» Вадим Луцький.

«Не крадіть у дітей дитинство. Я не дарма почав свою статтю саме з цього висловлювання, яке почув на кафедрі педіатрії у ДДМА, коли там навчався. Дійсно, за час своєї роботи лікарем-хірургом, бачу багато батьків, які, намагаючись допомогти своїй дитині, негайно їдуть до стаціонару і думають, що тільки там їм допоможуть, при звернені дитину кладуть до лікарні – і все, частину часу дитинства вже вкрадено, а чи треба було? Зараз спробуємо розібратися, як діяти у випадку, коли дитина скаржиться на болі в животі, спробуємо розставити акценти на тому, на які моменти треба звернути увагу, чим допомогти дома і коли звертатися до лікаря.                                                                                                                                   Немає жодної дитини, яка б не поскаржилася, або не вказала на болі в животі. Бувають болі, що не потрібно хвилюватися, і проблему можна вирішити, не виходячи з будинку, а бувають такі, що треба негайно їхати в лікарню,  де тільки фахівці зможуть допомогти вашій дитині. Дуже важливо вчасно діагностувати причину, за якої з’явився біль, дуже часто, саме від неї буде залежати вид лікування та його тривалість», – розповідає   дитячий лікар-хірург 1-ї категорії

Причин болі в животі більше сотні, але є найчастіші, які я хочу виділити окремо:

1. Запор – найчастіша причина в будь-якому віці: якщо дитина упродовж доби не звільнила кишечник або звільнила недостатньо – робиться очисна клізма (прохолодною водою), це саме та маніпуляція, яку хірург призначає в приймальному відділенні, після якої відходять гази і кал, з полегшенням, або повним припиненням болі.

2. Їжа – вживання жирної, смаженої, копченої, солодкої, недоброякісної або просто велика кількість їжі – це перевантаження ферментативної системи шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Відпочинок та ферментативна допомога зі стимуляторами моторики ШКТ, може допомогти при таких болях, що саме, вирішує вже педіатр.

3. Інфекції – бактерії, віруси викликають запалення, на яке реагують лімфовузли, які знаходяться на брижі тонкої кишки і болять так само, коли болить горло, але болить переймоподібно, коли йде перистальтика (просування їжі). В такому випадку лікується основне захворювання і біль зникає, тому що мезентеріальний лімфаденіт, то є вторинне.

4. Глисти, лямблії, особливо у малих дітей, які все тягнуть до рота, або у кого є домашні тварини – лікування специфічне, залежно від виду глистів або лямблій. Якщо вдома є тварини, краще 1 раз на 6 місяців проводити профілактичне лікування.

5. Функціональне порушення ШКТ часто буває, коли не дотримується режим харчування, однобічність у раціоні під час розвитку дитини, коли вводяться нові продукти.

6. Хірургія: апендицит, кровотечі, виразкова хвороба, панкреатит, жовчнокам’яна хвороба, непрохідність ШКТ, травми з кровотечею, сечокам’яна хвороба, гостра затримка сечі, кров у сечі, позаматкова вагітність (дівчата можуть не сказати батькам, що вже почали статеве життя, кісти та апоплексії яєчників у дівчат, набряк та почервоніння однієї половини калитки у хлопців. Зупинюсь на деяких ознаках апендициту, як найбільш поширеній та підступній патології, яка може симулювати будь-яку проблему живота.

Апендицит вкрай рідко буває у дітей до 3 років, завжди починається поступово; біль спочатку може бути в верхній частині живота, а потім зміщується праворуч і вниз; має постійний характер (ніколи не буває періоду без болю); час розвитку, коли хірург уже може встановити діагноз – 6 годин (аналіз крові починає реагувати тільки через 2 години, тому якщо ви привозите дітей у цей термін, хірург запропонує 100% госпіталізацію, для динамічного спостереження (діти з болями в животі до 3 років – 100% госпіталізація, для огляду у вісні); апендицит – це хвороба 24 годин, якщо болить більше і дитина стрибає – то не апендицит, тут обстеження у педіатра, якщо болить більше 24 годин і це апендицит – ви вже принесете дитину на руках, бо самостійно ходити вже не буде, тому що виникла перфорація відростка з розвитком перитоніту; з апендицитом вночі дитина спати не буде, частіше лягає на правий бік піджимаючи ноги; біль підсилюється при рухах, на лівому боці; температура 37,1-37,4 градуси; будь які симптоми в поєднанні з постійним болем в правій здухвинній ділянці – обов’язковий огляд хірурга. Окремо скажу за дівчат, бо тільки у них буває первинний перитоніт (апендикс не змінений, а в черевній порожнині, під час операції, гнійний пінний вміст, при операції відросток 100% видаляється, навіть якщо він не змінений), це відбувається тому, що у всіх жінок є сполучення черевної порожнини та зовнішнього середовища. Перші симптоми –  виділення на трусиках жовтого, або білого кольору – вчасне лікування у гінеколога, не використовувати спеціальні засоби гігієни для підмивання – порушується нормальна мікрофлора, яку замінює патологічна.

Зверніть увагу на варіанти та перебіг болю, щоб зорієнтуватися:                             

1. Біль у животі буває гострий та хронічний, тому дуже важливий час захворювання.

2. Важливий початок розвитку болю: поступово, гостро.

3. Локалізація болю та його зміщення.

4. Перебіг болю: постійний чи переймоподібний.

5. Чи пов’язаний зі прийомом їжі, ліків тощо.

Запам’ятайте – це небезпечно і вам терміново треба їхати до лікарні:      

1.Біль продовжується більше 12 годин і дитині стає все гірше, відмова від їжі!

2.Біль змістилась з одної ділянки живота, в праву здухвинну ділянку або вниз!

3.Кров у калі або кал, зафарбований кров’ю, якщо кал стає чорного кольору!              

4.Постійна блювота, в якій є жовті, зелені домішки, якщо подібна на кавову гущу!                          

5.Наявність асиметрії живота, пахових ділянок, поява пухлино подібних утворень!

6.Поєднання блювоти, відсутності стільця та газу та сильний біль у животі!

7.Висока температура, висипання на тілі й болить живіт!                                               

8.На фоні болю в животі відбувається постійне погіршення стану дитини!                                                         

Алгоритм дій батьків при болю в животі:

  1. Якщо дитина не звільнила кишечник упродовж доби або звільнила недостатньо – робиться очисна клізма (при неускладненому апендициті не протипоказана), якщо стало краще, або біль минув – то це не апендицит, якщо вийшов кал, відійшли гази, а стало гірше чи без поліпшення – в лікарню. Часто під час операції в апендиксі ми знаходимо калові каміння, кісточки, насіння, тому обов’язково слідкуйте за дефекацією дитини!
  2.  Можливий прийом спазмолітика (з 0 до 5 років свічки «Вібуркол» 1х3 рази упродовж години, з 5 років Но-шпа 4 мг), який не приховає картину гострого живота.
  3. Не можна годувати дитину, застосовувати грілку, давати протизапальні, знеболювальні препарати, антибіотики (вони можуть приховати клініку апендициту).

Пам’ятайте: коли ви приїхали в лікарню, не думайте, що зараз прийде чарівник-лікар, і тут же поставить вам точний діагноз, або негайно почне оперативне втручання (навіть при кровотечі є термінова передопераційна підготовка, а при апендициті з перитонітом, вона складає не менш ніж 2 години, для стабілізації показників крові). Лікарі такі самі люди, як і ви, і коли ми чергуємо вночі, у нас так само зменшується реакція, уповільнюється розумова діяльність, координація рухів (це все є фізіологічні процеси, які вмикаються з 24:00 до 6600), тому ставтеся до цього з розумінням.

Бажаю міцного здоровя вам та вашим дітям, у яких, я сподіваюсь, буде більше дитинства.

 

 

Все по темі: апендицит  біль  Вадим Луцький  дитина  Дитяча лікарня  живіт  хірург 

Карта транспорту
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Posted by Я Люблю Кременчук on Wednesday, May 9, 2018
Громадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин