Обережно, родимка!

Родимка на тілі почала рости або турбувати? З’явився дискомфорт або біль? Гаяти часу не можна! Потрібно відразу звертатися до лікаря, а про те, чому це необхідно робити – цього тижня розповість «Вісник».

Родимка може бути «родзинкою» людської зовнішності, а може являти смертельну небезпеку. Як у різні часи її тільки не називали… Від «мітки диявола» до «мітки янгола». У народі часто говорять, що чим більше родимок на тілі, тим щасливішою буде доля людини. Існують навіть різноманітні значення того, де саме вона знаходиться. По них характеризують людину, її якості й те, ким вона може стати в майбутньому. Дехто навіть ворожить та ставить діагнози. Але чи справді це так? І чи може вона, навпаки, принести нещастя? Здавалося б, на перший погляд, що може бути небезпечного у звичайній родимці? Але на жаль, може. Особливо, коли така собі «родимка-щастя» призводить до смерті.
Останнім часом люди почали все частіше і частіше на них скаржитися, а звернень до лікарів побільшало. До того ж значно побільшало. І це все не є добре. Адже дані звернення не є марними. Разом з усім вищеперерахованим почастішали і випадки онкології. Дуже часто буває, що родимка, яка була на тілі все життя і взагалі ніяк не турбувала, раптом призвела до раку. До того ж він розвивається доволі швидко, а людина «гасне» майже на очах. Про небезпеку родимок та у якому разі потрібно звертатися до лікаря – «Віснику» розповіла лікар-дерматовенеролог вищої категорії з «Європейської медицини» Анна Беженар.

Приводи для занепокоєння:

– зміна кольору родимки;
– нерівномірний колір;
– поява запалення або почервоніння навколо родимки;
– збільшення в розмірах або ущільнення;
– виникнення біля основи вузликів або відростків;
– свербіж, печіння, кровоточивість, поколювання, напруга в ділянці родимки;
– лущення, тріщини, зміна шкірного покриву навколо родимки.

Звернутися до лікаря

Анна Беженар зазначає, що, як тільки пігментні родимки починають збільшуватися в розмірах або ж поси-
люється колір, то їх необхідно терміново показати лікарю. До того ж до фахівця слід звертатися людям, у яких з’являються пігментні родимки упродовж життя, особливо після 40 років.
«Необхідно пам’ятати, що своєчасний похід до дерматолога може захистити від небажаних шкірних захворювань. Кожна людина повинна уважно слідкувати за тим, як «поводяться» родимки. Адже вони найчастіше перероджуються на меланому. А єдиний шанс її вилікувати – своєчасно видалити. Проте видаляти повинні лише лікарі-онкологи», – зазначає дерматовенеролог.
За її словами, дуже часто буває, що люди намагаються видалити її самостійно, перев’язавши шовковою ниткою. Але цього робити категорично не можна. Адже подібне може призвести до тяжких наслідків. До того ж загрожує швидким розвитком пухлини.
Якщо ж родимка почала створювати якийсь дискомфорт, або ж з’явилися вищеперераховані прояви, то спочатку потрібно звернутися до лікаря-дерматовенеролога. Він обстежить її за допомогою дерматоскопа (сучасний дерматоскопічний прилад для їхнього обстеження). Дане обстеження не має протипоказань та є простим у проведенні. До того ж дає можливість отримати миттєвий результат. Тож уже під час первинного прийому можна вирішити питання про необхідність консультації з лікарем-онкологом.
«Потрібно пам’ятати, – говорить Анна Беженар, – що лікувати будь-яке захворювання простіше на ранніх стадіях. Тож варто бути уважними до своїх родимок і за будь-яких змін звертатися до лікаря-дерматолога».

Величина – не показник небезпеки

За словами лікаря-дерматовенеролога Анни Беженар, родимки можуть з’являтися на шкірі в будь-якому віці. Вони досить різноманітні за своїм зовнішнім виглядом, будовою та величиною. Бувають пласкими або ж піднімаються над шкірою. А колір – як коричневий, так і чорний.
«Проте величина родимок не є показником небезпеки, – говорить вона. – Зовсім крихітна чорна або темно-коричнева родима пляма іноді більш небезпечна, ніж велика родимка. А переходу в злоякісну пухлину сприяють травми, довготривале подразнення одягом та сонце».
Також дерматовенеролог розповідає, що родимки можуть бути вродженими або ж набутими. А деякі точкові пігментні утворення в період статевої зрілості, вагітності ростуть дуже швидко.

Головне – не панікувати!

Як і в будь-якій справі, варто пам’ятати, що паніка не допоможе. Найперше – це не треба себе «накручувати» та, як кожен полюбляє, вичитувати інформацію в Інтернеті. Адже, зайшовши на різноманітні сайти, можна ще й як себе «накрутити». А у підсумку – злякатися і взагалі нікуди не піти. Тож паніка у даній справі – не товариш. Якщо ж виникли якісь занепокоєння з даного приводу, потрібно для початку потрапити на прийом до лікаря-дерматолога, а вже потім, якщо у цьому буде потреба, він направить до онколога. Зробивши перед цим дерматоскопію.

Розпізнати небезпеку

Для того, щоб було легше визначити, наскільки родимка є типовою або ж, навпаки, нетиповою, був розроблений спеціальний метод під назвою ABCDE. Кожна літера в абревіатурі означає головну ознаку, на яку потрібно звернути увагу:
А (asymmetry) – асиметрія. Родимки нерівномірно розростаються вбік. Норма, якщо через середину родимки провести уявну пряму, і половинки будуть симетричними.
B (border irregularity) – не рівний край. Він може бути порізаним, нечітким – і це одна з ознак меланоми. У нормі в родимки краї рівні.
C (color) – колір. Його неоднорідність, вкраплення чорних, червоних, сизих відтінків повинні насторожити. Вона має бути повністю одного кольору.
D (diameter) – діаметр. Якщо родимка в діаметрі більше 6 мм, то вона потребує уваги спеціаліста.
E (evolving) – мінливість. Мається на увазі мінливість будь-якої характеристики: кольору, форми, розміру. Це все привід звернутися до лікаря. Загалом родимки мають залишатися незмінними все життя.
До того ж свої родимки потрібно оглядати більш-менш регулярно. Особливо, якщо хтось із родичів хворів на меланому або ж інші онкологічні захворювання. Також тим, у кого на тілі багато родимок, потрібно утримуватися від відвідування солярію.

Міфи
Родимки – це слабкі місця шкіри

Не слабкі місця, а швидше, її дефект. За словами професора Демидова, наявна від народження або придбана з віком пігментна пляма (невус) – результат переміщення з глибини тканин до поверхні шкіри пігментних клітин меланоцитів, що утворюють клітинні скупчення.
Найнебезпечніші – великі опуклі родимки
Певною мірою це дійсно так. Середні та великі за розміром родимки вимагають до себе підвищеної уваги. Утім, переродитися на злоякісні можуть і зовсім невеликі (лише 1,5 см) родимки – так звані диспластичні невуси, попередники меланоми. Загрозу можуть таїти в собі як опуклі, так і пласкі родимки.
Меланома – спадкове захворювання. З небезпечними родимками ми вже народжуємося
І так, і ні. У будь-якому разі, багаторічні медичні спостереження свідчать: у 2/3 випадків меланома не вроджена, а придбаного походження.
Для того, щоб заробити меланому, потрібно кілька разів сильно обгоріти
Є така теорія. І вона, за словами Демидова, не позбавлена сенсу. Особливо, якщо вперше опік шкіри людина отримала в дитинстві. Дослідження останніх років свідчать про те, що кожен сонячний опік, отриманий у ранньому віці, в рази збільшує ризик розвитку меланоми в зрілості.
У всьому винне сонце
Не завжди. Відомі випадки, коли меланома виникала у людей, які ніколи не виїжджали з північних широт і ніколи не загоряли.
Головний фактор розвитку меланоми – травма «недоброї» родимки
Не займай її – і вона не «вкусить». Одна з найпоширеніших і найбільш прикрих помилок щодо меланоми. Фахівці не втомлюються повторювати: чим раніше видалити потенційно небезпечну родимку, тим менше шансів, що процес її переродження зайде надто далеко.
Родимки і ластовиння не можна видаляти
Веснянки можна висвітлювати, хоча це і важко, родимки теж можна видаляти. Головне – робити це правильно, шляхом повного хірургічного видалення, з подальшим гістологічним дослідженням.

Все по темі: здоров`я  небезпека  родимка  тіло 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин