Воєнний стан

У понеділок, 26 листопада, на прикордонних із «братньою» державою територіях та в акваторії Азовського моря ввели воєнний стан. Зробили це після акту відкритої агресії – нападу російських кораблів ФСБ на три наші кораблі, які проходили Керченську протоку.

Напад 25.11.2018

6:00 – Український буксир «Яни Капу» в супроводі двох бронекатерів «Бердянськ» та «Нікополь» почали перехід у Керченську протоку, щоб дістатися до Азовського моря.

6:34 – Кораблі російської прикордонної служби та судно чорноморського флоту «Суздалец» почали маневрування навколо українських кораблів.

10:40 – Прикордонний корабель «Дон» здійснив таран українського рейдового буксира.

12:20 – Українські кораблі підійшли до Керченської протоки, РФ перекрила прохід цивільним судном із заявою, що суховантаж сів на мілину.

13:05 – РФ підняла у повітря гелікоптери КА-52 та штурмові літаки СУ-25

19:00 – Після початку руху ук-раїнських кораблів війська РФ
(10 суден) почали переслідування і в ультимативній формі наказали негайно зупинитись під загрозою застосування зброї.

20:33 – Катери ПС ФСБ РФ відкрили вогонь по кораблях України. Пошкоджено малий броньований катер «Бердянськ», є інформація про поранених. Три кораблі захоплені та відведені у порт Керчі. У полон потрапили 23 українських військових.
Те, що сталось – це вже не «зелені чоловічки», це відкритий напад із боку РФ на українські кораблі. Як нападники, так і наші кораблі були під державними прапорами.

Закон

Україна має повне право на те, щоб вільно пересуватися по Азовському морю та Керченській протоці.

«Вільний прохід через Керченську протоку гарантується Угодою між РФ та Україною про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської протоки. Вона була підписана в 2003 році та набула чинності у 2004-му. Згідно з цією угодою Азовське море та протока є спільними територіальними водами. Угода має виконуватись», – говорить генеральний секретар Ради Європи Турб‘єрн Янгланд. Також він закликав уникати погіршення ситуації.

Загалом експерти говорять про те, що це був факт порушення РФ міжнародного права.

Міжнародні протоки – це природні морські звуження, прохід суден через які та пролітаня літальних апаратів у повітряному просторі над якими регулюються нормами міжнародного права.
Особливу важливість мають Чорноморські протоки – Босфор, визначення правового режиму щодо яких ґрунтується на трьох принципах: по-перше, забезпечення національної безпеки Туреччини; по-друге, закриття проток для всіх військових кораблів у мирний і воєнний час; по-третє, повна свобода торгового мореплавання.

На даний час правовий режим Чорноморських проток регулює Конвенція про режим проток, прийнята 20 липня 1936 року. Мета Конвенції – упорядкувати вхід і судноплавство у протоках «у рамках, що відповідають безпеці Туреччини і безпеці в Чорному морі прибережних держав». Із цього зрозуміло, що Конвенція виходить з особливого становища чорноморських держав, враховує їхні особливі права та інтереси, Конвенція проголосила свободу проходу і мореплавання у протоках у якості принципу міжнародного права. Конвенція визначає режим плавання торговельних суден, військових кораблів і пролітання повітряних суден у мирний і у воєнний час, коли Туреччина не бере участь у війні або ж коли вона бере в ній участь і за безпосередньої загрози Туреччини.

У мирний час торгові судна всіх країн користуються свободою судноплавства і транзиту в протоках удень і вночі, незалежно від прапора і вантажу, без будь-яких формальностей, за умови дотримання положень про обов’язковий санітарний огляд. Для покриття витрат, пов’язаних із мореплавством торгових суден, Туреччина має право стягувати встановлений збір (ст. 2).

Порядок проходу через протоки військових кораблів і пролітання військових літаків регулюється ст. 8-22 Конвенції, в яких передбачені чіткі розме-жування проходу суден чорноморських і нечорноморських держав. Нечорноморські держави можуть проводити через протоки тільки легкі надводні кораблі водотоннажністю не більше 10 тисяч тонн, що мають артилерію калібру не більше 203 мм. Із цього виходить, що нечорноморські держави не мають права проводити в Чорне море лінійні кораблі, авіаносці та підводні човни. Іноземні військові кораблі звільняються від сплати будь-яких зборів.

Конвенція обмежує кількість, загальну водотоннажність і час перебування військових кораблів нечорноморських держав у протоках: вони можуть перебувати в них не більше 21 дня, а їхня загальна водотоннажність не повинна перевищувати 45 тисяч тонн (ст. 18).

Чорноморські держави в мирний час можуть проводити військові кораблі практично будь-якої водотоннажності та з будь-яким озброєнням. Вони мають право проводити свої підводні човни через протоки, але тільки в надводному положенні, вдень і поодинці (ст. 12).

Для проходження іноземних військових кораблів не потрібно спеціального дозволу Туреччини: їй лише надсилають попереднє повідомлення нечорноморські держави за 15 днів, чорноморські – за 8 днів.

Відкрите море (англ. high seas) (міжнародно-правовий термін) – частина Світового океану, розташована за межами територіальних вод і виняткової економічної зони будь-якої держави. Відкрите море знаходиться у спільному використанні всіх держав.

Користування водами Відкритого моря здійснюється на основі загальновизнаного в міжнародному праві принципу вільного статусу Відкритого моря, який встановлює, що жодна держава не у праві розповсюджувати свою владу на Відкрите море та повітряний простір над ним. Цей принцип закріплено та конкретизовано Женевською конвенцією про Відкрите море, прийнятою в 1958 році.

Згідно з конвенцією про Відкрите море, всі держави мають право на торговельне та військове судноплавство у Відкритому морі, на рибальство, морський промисел, прокладання кабелів та трубопроводів, проведення наукових досліджень. Літаки та інші повітряні судна всіх держав можуть вільно пересуватись над Відкритим морем і таке інше.

Будь-яке судно, що знаходиться у Відкритому морі, підлягає владі тільки тієї держави, під чиїм прапором воно плаває (так звана юрисдикція прапора).

Полонені

Під час захоплення трьох українських кораблів у полоні опинилися 23 українських громадян. 18 прізвищ уже відомі. За офіційною інформацією, всі вони перебувають у Керчі. Поранені в лікарні. Однак говорять про те, що капітанів суден уже доставили до Москви. Найстаршому полоненому – 47 років, а наймолодшому – 20 років.

Малий броньований артилерійський катер «Бердянськ»

Командир – лейтенант Роман Мокряк (1986 р. н.)
Старший матрос Юрій Без’язичний (1990 р. н.)
Старший матрос Андрій Артеменко (1994 р. н.)
Матрос Андрій Ейдер (1999 р. н.)
Старший матрос Богдан Головаш (1996 р. н.)
Капітан 2-го рангу Денис Гриценко (1984 р. н.)

Малий броньований артилерійський катер «Нікополь»

Командир – старший лейтенант Богдан Небилиця (1994 р. н.)
Старший матрос Вячеслав Зінченко (1998 р. н.)
Матрос Сергій Цибізов (1997 р. н.)
Капітан-лейтенант Сергій Попов (1991 р. н.)
Старшина 1-ї статті Владистав Костишин (1994 р. н.)
Старший матрос Андрій Оприско (1971 р. н.)

Рейдовий буксир «Яни Капу»

Командир – старшина 1 статті Олег Мельничук (1995 р. н.)
Старший матрос Михайло Власюк (1984 р. н.)
Старший матрос Віктор Безпальченко (1987 р. н.)
Старший матрос Володимир Терещенко (1994 р. н.)
Матрос Євгеній Семидоцький (1998 р. н.)
Капітан 3-го рангу Володимир Лісовий (1984 р. н.)

Молоді хлопці проходили практику на катерах. Серед тих, хто потрапив у полон, ті самі молодики, які у 2014 році у Севастополі відмовились зрадити свою державу Україну і, незважаючи на загрози, співали гімн нашої країни. Їх перевели на навчання до Одеси. Один із тих хлопців отримав під своє командування катер «Кременчук». А от кременчужанин потрапив у полон. Колишній учень військового ліцею зараз перебуває у полоні росіян!

Думка юриста

Руслан Ульянов, депутат міської ради, юрист:

– Україна має право на проходження Керченської протоки. Але починаючи з березня, під час проходження протокою виникали певні проблеми. То росіяни піднімають літаки, то відбувається небезпечне зближення військових суден, як це було у вересні. У практиці міжнародних відносин існує правило, за яким у разі, якщо певна сторона не користується наявним у неї правом, то виходять із того, що вона визнала нове становище та погодилась із ним. Із цих позицій, українські судна мають регулярно користуватись протокою, інакше міжнародна спільнота вирішить, що ми погоджуємось із тими правилами, які росіяни, всупереч міжнародному праву, в односторонньому порядку встановили для проходження Керченської протоки. Зараз же ми маємо наочний факт дій держави Росії, які за міжнародним правом кваліфікуються як напад, агресія. Військовослужбовці Росії, перебуваючи під своїм прапором, відкрито, під «прицілом камер», напали на кораблі України, здійснили навал судна, відкрили вогонь у нейтральних водах, захопили військовополонених. Тим самим відкрито показали всьому світу, що Росія є агресором! На мою думку, це блискуче проведена військова операція військово-політичного керівництва держави. Вона надала для міжнародної спільноти переконливі та прямі докази вчинення агресії та створила підґрунтя для введення більш широких та жорстких економічних санкцій проти країни-агресора. Завдавання шкоди економіці ворога – це найкращий шлях до безкровної перемоги».

Воєнний стан

Ще 25 листопада було екстрено зібрано Раду Безпеки ООН. Президент Порошенко скликав військовий кабінет. Уночі з 25 на 26 листопада відбулось засідання РНБО з питання введення в Україні воєнного стану (ВС). Президент підтримав введення ВС. Для цього зібрали Верховну Раду України, і 26 листопада рішення прийняли. ВС введено в областях, які межують із РФ, Придністров’ям та у внутрішніх водах Азовського моря. Для більшості українців введення ВС взагалі не буде відчутним. У часі його обмежили 30 днями – з 28 листопада по 28 грудня. Тож на проведення виборів президента він не має вплинути.

 

Міжнародна позиція

Те, що Україна стала об’єктом нападу Росії – факт для всіх. Одна за одною країни Європи виголошують свою чітку позицію на підтримку України.

Реакція НАТО. «Ми закликаємо Росію забезпечити безперешкодний доступ до українських портів на Азовському морі відповідно до міжнародного права», – заявила речниця Альянсу Оана Лунгеску.

У Конгресі США також засудили протиправні дії Росії в Азовському морі. У відповідній заяві конгресмен Брайан Фіцпатрік закликав притягнути до відповідальності президента РФ Володимира Путіна і підкреслив, що «США не мають ігнорувати агресію Росії проти України». Конгресмен додав, що «Росія повинна негайно відновити свободу плавання через Керченську протоку, дозволивши українським суднам вільно використовувати українські порти».

Так, Україну уже підтримали Канада, Польща, Естонія, Латвія, Литва та Німеччина, Данія, Естонія, Румунія, Чехія. Ці держави займають абсолютно проукраїнську позицію і в заявах зазначили неправоту РФ.

Все по темі: воєнний стан  РНБО 

Карта транспорту
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
3 Квітня, 2020 П’ятниця
більше новин