Новий рік – нові правила

З початку року на нас чекають деякі нововведення в житті. Набуває чинності низка ухвалених урядом і парламентом змін. Не всі з них будуть до вподоби.

Підвищиться мінімалка

З початку Нового року мінімальна зарплата збільшиться на 12,1% – до 4 173 гривень. До цього вона дорівнювала 3 723 гривні. Прожитковий мінімум від 1 січня складе 1853 грн. Це новина і гарна, і не дуже. Бо, з одного боку, – з цієї зарплати більше вирахують податків. А підприємці, яких упіймають із непрацевлаштованими працівниками, зазнають великих штрафів. За минулий рік з них стягнули 224 мільйони гривень.

Зросте пенсія

У Пенсійному фонді зазначають, що виплати підвищать майже двом мільйонам пенсіонерів, які досягли 65-річного віку. Це стосується чоловіків зі стажем від 35-ти років і жінок зі стажем від 30-ти років. Передбачено, що розмір пенсії для таких осіб не може бути нижчим, ніж 40% мінімальної зарплати. Утім, реальна надбавка для більшості буде незначною, оскільки від 1 грудня мінімальна пенсія становить 1 497 грн, а 40% від нового рівня мінімальної зарплати складатиме 1669 грн. Тобто збільшення –всього 172 грн.

Тарифи на тепло

Уряд підвищив у листопаді ціну на газ. Це автоматично відбилося у тарифі на тепло. У Кременчуці також відкоригували цифри. Міськвиконком ухвалив відповідне рішення 10 грудня. Це був вимушений захід, зазначають у мерії, оскільки в Україні з 1 листопада ціна на газ для населення зросла на 23,5%. Тому виконавчому комітету довелося відкоригувати тарифи на тепло саме на складову підвищення ціни на газ.

Монетизація субсидій

На споживачів чекає монетизація субсидій. Вона відбуватиметься у три етапи. Від 1 січня участь у монетизації пільг і субсидій братимуть ті сім’ї, які звернуться за допомогою вперше. Субсидія від держави надходитиме на їхній персональний обліковий запис в «Ощадбанку». Банк розраховуватиметься за субсидіанта з надавачами комунальних послуг та одразу інформуватиме SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилося доплатити за комуналку.

Зазначається, що тим сім’ям, які беруть участь у монетизації, не потрібно буде щомісяця сплачувати свій обов’язковий платіж окремо за кожен вид послуги. Держава через «Ощадбанк» сплачуватиме частину комуналки, в межах виділеної субсидії та соціальних норм, а субсидіанти доплачуватимуть другу частину рахунку.

Від 1 травня 2019 року монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію чи пільгу вже багато років, зокрема користується допомогою в літній період. А від 1 жовтня 2019 року запрацює повномасштабна монетизація, коли кожен, хто є одержувачем житлової субсидії, отримуватиме, за результатами опалювального сезону, готівкою все, що було заощаджено.

Утім, якщо держава не компенсує субсидію вчасно, споживачеві доведеться сплатити всю суму. Так «Нафтогаз України» прокоментував урядову постанову про перехід на систему монетизованих субсидій у Facebook.

«Ми пропонували, щоб українці отримували живі гроші на свій рахунок і самостійно, без перешкод, розпоряджалися ними. Але грошима і далі будуть розпоряджатися постачальники послуг», – зазначено в повідомленні.

Компанія відзначає, що в уряді не прислухалися до цих рекомендацій.

«І маленька родзинка. Якщо держава буде розраховуватися невчасно, субсідіантам доведеться платити повний рахунок самостійно», – повідомили в «Нафтогазі», коментуючи опублікований текст урядової постанови про введення субсидій.

Нові правила обміну валюти

З 1 січня вступають у дію нові правила валютно-обмінних операцій. Відтепер банки зможуть оформлювати квитанції у електронному вигляді, а також зберігати відповідні документи в електронній формі.

Також банкам та фінансовим установам надається можливість проводити валютно-обмінні операції через платіжні пристрої. Клієнти зможуть не тільки продавати, а й купувати готівку іноземної валюти за допомогою платіжних пристроїв. Для цього банкам та фінансовим установам потрібно вдосконалити програмне забезпечення апаратів.

Відтепер обміняти гривні на долари, євро або іншу валюту можна у банкоматах та терміналах. Користувач матиме право протягом 15 хвилин здійснити зворотну операцію, тобто обміняти валюту назад. Якщо сума обміну перевищуватиме 150 тисяч гривень, доведеться заповнити особисті дані. Відповідні операції дозволено було проводити лише з готівкою.

До того ж, у 2019-му банки та фінансові установи отримають можливість оформлювати звітну документацію з валютно-обмінних операцій у вигляді електронного документа.

Ліки можна повертати або обмінювати

З 1 січня споживач може протягом гарантійного терміну вимагати в аптеці повернення заплачених за товар грошей або заміни товару на такий же або на аналогічний (за наявності). У свою чергу, продавець зобов’язаний прийняти товар неналежної якості у споживача і задовольнити його вимоги.

Термін придатності лікарських засобів становити навіть більше п’яти років. Це означає, що протягом цього періоду споживач потенційно може повернути товар, придбаний в аптеці, якщо не була пошкоджена упаковка. Але, як перевірити, чи правильно ліки зберігалися у споживача?

Ліміт у 150 євро: податки на посилки з-за кордону

З 1 січня вводиться податок на додану вартість на ввезення товарів у міжнародних поштових відправленнях на суму понад 100 євро для одного одержувача-фізособи. До цього українці могли отримувати скільки завгодно посилок із-за кордону вартістю до 150 євро, не сплачуючи за них податки або мито.
Норми закону передбачають, що при ввезенні на територію України товарів вартістю понад 100 євро для одного одержувача на них нараховується ПДВ у 20% і 10% мита з суми, що перевищує ліміт.

Шкільні нововведення

Школи забезпечуватимуть швидким інтернетом та пристойними туалетами. Учителів заохочуватимуть до проходження ЗНО та інших етапів сертифікації. А учнів лякають можливим ще одним обов’язковим тестуванням.

У 2019 році мають прийняти новий Держстандарт базової освіти (для 5–9-х класів). Експерти вважають його найважливішим документом, адже саме в цей період життя остаточно формуються характер і цінності людини.

Триватиме оновлення освітнього середовища – знову на це виділили 1 млрд грн. Знову постає питання навчання учителів. Упродовж 2019 року мають пройти навчання всі вчителі початкових шкіл. Адже новий підхід запроваджують не лише для першачків і тих дітей, які перейдуть у 2-гі класи, а й у 3–4-іх класах теж.

Нещодавно прийнятий закон про протидію булінгу передбачає, де має шукати захисту жертва цькування та яка відповідальність установлена для тих, хто «булить». Ідеться про штрафи для батьків малих агресорів та вчителів, які ігнорували проблему.
У 2019 році планують значно розширити мережу інклюзивних класів, установити обсяги допомоги дітям, упорядкувати роботу мультидисциплінарних шкільних команд.

Також стартує добровільна сертифікація для вчителів. Для охочих це спосіб підвищити на 20% зарплату на наступні три роки та піднятися на першу кваліфікаційну категорію. Пілотування сертифікації триватиме у 2020–2021 роках. Але претендент повинен мати не менше двох років стажу та зареєструватися з 15 січня по 1 лютого 2019 року. На осінніх канікулах-2019 претендент має скласти «вчительське ЗНО».

Монополію інститутів підвищення кваліфікації скасують. А частину грошей, які йдуть на розвиток учителів, скерують у школи за принципом «Гроші ходять за вчителем». І саме школа обиратиме найкраще місце, де підвищуватимуть кваліфікацію її вчителі.

Світ сьогодні є цифровим. Буде створена ціла екосистема: електронні підручники (не просто оцифровані, а інтерактивні, з віртуальними 3D-матеріалами, які вчителі зможуть компонувати на свій розсуд), скани підручників для завантаження, різні матеріали: інтерактивні лабораторії, віртуальні музеї, форуми для спілкування вчителів, системи менеджменту освіти.

Дорожчає телефонний зв’язок

Тарифи на стаціонарні апарати зросли на 9-18%. Це вже другий етап підвищення. У листопаді минулого року відбувся перший етап, коли тариф для жителів міст збільшився на 17%, а для селян – на 18,8%

Підвищилася абонентна плата за користування телефонним апаратом за місяць.

Відтепер абонентна плата (для населення) становитиме:

– абонентам місцевої телефонної мережі міст та райцентрів:
55,92 грн (було 51,30 грн) (без погодинної оплати місцевих розмов) за основний телефонний апарат, підключений до окремої лінії;

– 54,28 грн (було 49,80 грн) (з погодинною оплатою місцевих розмов) за основний телефонний апарат, підключений до окремої лінії;

– 27,96 грн (було 25,65 грн) (без погодинної оплати місцевих розмов) за телефон колективного користування, з кожної родини комунальної квартири.

За електрику треба буде платити двом компаніям

З 1 січня 2019 року енергопослуги клієнтам в Україні надаватимуть дві різні компанії – оператор системи розподілу і компанія-постачальник електроенергії.

Оператор системи розподілу буде здійснювати діяльність виключно з розподілу електроенергії та експлуатації електромереж.

Компанія-постачальник електроенергії буде займатися постачанням електроенергії споживачам, відповідати за нарахування платежів і розрахунки.

Спеціально відвідувати Центри обслуговування клієнтів або дзвонити в колл-центр, щоб приєднатися до цих договорів не потрібно. Передбачена спрощена процедура приєднання: потрібно просто продовжити користуватися послугами і своєчасно оплачувати рахунки. Клієнту необхідно зробити це в лютому 2019 року, в момент оплати послуг за січень 2019 року.
Рахунок за електроенергію залишиться один. Але в ньому з’являться дві окремі рядки: вартість послуг з розподілу і вартість електроенергії. Зміна в структурі тарифу не означає його збільшення.

Перший оновлений рахунок побутові клієнти отримають у лютому 2019 роки за електроенергію, спожиту в січні. Усі розрахунки проводяться через постачальника електроенергії.

Все по темі: Новий рік  нововведення 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин