Як захиститися від грипу

Вірус грипу типу А, який є доволі небезпечним, уже полює на кременчужан. Близько 1000 кременчужан захворіли минулого тижня на грип та ГРВІ, і хоча рівень захворюваності не досягає епідпорогу, розслаблятися не потрібно. Чи не запізно ще робити щеплення, чому воно є необхідним та як уберегтися від захворювання?

Хоча показники захворюваності у Кременчуці ще не досягають епідпорогових, за даними тижневого моніторингу, з 3 по 10 січня, на грип та ГРВІ у Кременчуці захворіли 907 кременчужан. Із них 333 дитини (від народження до 17 років), серед них – 105 школярів. У лікарняне ліжко хвороба вклала 37-ім кременчужан. Про грип та ГРВІ, а також про необхідність щеплення, «Віснику» розповіла головний епідеміолог міста Лариса Коровіна.

Вірус грипу типу А шириться містом

За словами Лариси Коровіної, епідсезон на грип та ГРВІ розпочався ще з 1 жовтня. Проте показники захворюваності за минулий тиждень не досягають епідпорогових на 47,6%.
«Вони не лише їх не досягають, а й значно не перевищують, – говорить вона. – Наразі кількість хворих невелика. До того ж, у порівнянні з минулим тижнем, спостерігається зниження захворюваності на 19,4%. Беручи до уваги той факт, що «індикатором» хвороби є школярі (показники серед них рахуються окремо), то показники захворюваності не досягають епідпорогу на 49%. Дана ситуація повністю зрозуміла, адже діти зараз знаходяться на канікулах, і навіть якщо хтось захворіє, то не завжди звертається за медичною допомогою. Тож зниження захворюваності напряму з цим пов’язано. Звичайно, коли діти розпочнуть навчання, захворюваність може зрости».

До того ж, на 10 січня зареєстровано 14 випадків грипу, всі вони – серед дітей. Захворів один десятикласник, а всі інші – діти віком від 2 до 7 років. Діагнози більшості дітей підтверджені лабораторно, і переважна більшість госпіталізована до дитячої лікарні. До того ж у всіх них виділено вірус грипу типу А.
«Це дає нам право судити, що вірус типу А циркулює містом, – зазначає епідеміолог. – Узагалі існує три типи вірусу грипу: А, В та С. І всі вони суттєво відрізняються один від одного.

Найгірший серед них – вірус типу А, адже він надає найвищі епідемії та пандемії. Саме з даним вірусом були пов’язані випадки епідемії в 2009 та 2010 році. Він викликає масове ураження, дуже швидко передається, вражає більшу частину населення і характеризується більш тяжким протіканням хвороби. Виходячи з цього, ми розуміємо, що цей вірус потрібно якось локалізувати і від нього захищатися. Доступним і ефективним захистом від грипу є вакцинація. Які б дебати про це не вели, у всьому світі даний засіб визнано найефективнішим».

Вакцинуватися не пізно

За словами Лариси Коровіної, люди дуже часто запитують, чи не пізно вакцинуватися у середині січня. Відповідаю: ні, не запізно. Пізно, коли більша частина населення знаходиться в стані епідемії, тоді вакцина може не дати потрібного ефекту. Наразі ж такого стану немає, тому вакцинація може дати гарний результат.

Цього року на ринку України представлені дві вакцини – «ДжіСіФлю» (Південна Корея) та «Ваксигрип» (Франція). Вони містять у своєму складі саме ті штами грипу, які прогнозувалися у цьому році. Щодо вакцинації проти грипу, то вона у календарі щеплень є рекомендованою. Обов’язкової вимоги прищеплюватися немає, але існує група людей підвищеного медичного та епідризику. До неї належать особи, які частіше за інших стикаються із широким колом населення. А саме: медпрацівники, освітяни, працівники торгівлі, громадського харчування. Група медичного ризику – це всі люди із хронічними захворюваннями серцево-судинної, дихальної, сечовидільної системи, діти до 3-ох років, вагітні жінки, люди, старші 60-ти років.

«Від грипу помирають! Реально люди помирають, якщо до вірусної інфекції приєднується ще і бактеріальна, на тлі якої усі хронічні захворювання загострюються. Тому для даного кола осіб вакцинація є рекомендованою», – наголошує епідеоміолог.
Чим відрізняється грип від ГРВІ? Найперше – грип має гострий початок, коли він виникає, людина відразу розуміє, що це він. З’являється висока температура, ломота в суглобах, відсутність апетиту, одним словом, втрата сил. І лише за добу виникають катаральні прояви. Як тільки з’явилися перші симптоми, людина стає заразною, і вірус від неї передається відразу.

Інкубаційний період може тривати від 48-ми годин до 7-ми днів. У середньому це 1-3 дня. У даний період збудника найбільше. При ГРВІ, навпаки, катаральні прояви з’являються відразу, підвищення температури може бути незначним або ж взагалі відсутнє.

Як зробити щеплення

Якщо людина вирішила зробити щеплення, то, насамперед, потрібно сказати про це своєму сімейному лікарю. Він випише рецепт, з яким потрібно піти до аптеки і купити вакцину. Її вартість – у межах 300 грн. У свою чергу, в аптеці можна взяти у тимчасове користування контейнер з холодовим елементом, адже вакцини чутливі до коливання температури.

Транспортувати її потрібно за температури +2, +8 градусів, не вище і не нижче. Після цього із даною вакциною людина повертається до лікаря, він її оглядає та дає дозвіл на щеплення. Вже після цього можна сміливо йти до маніпуляційного кабінету.

Проте потрібно пам’ятати, що медсестра обов’язково попросить чек, аби зрозуміти, коли дана вакцина була придбана. І якщо там написано, що вчора чи позавчора, – щеплення ніхто робити не буде. Його потрібно робити день-у-день: сьогодні купили вакцину і сьогодні ж її ввели.

«Часто запитують: чи може людина захворіти після вакцинації, – продовжує Лариса Коровіна. – Може. Буває, що за якихось причин імунітет не спрацював, проте щеплена людина ніколи не помре від грипу. І, насамперед, від ускладнень, які приєднуються в результаті дії вірусу на організм. Захворювання може бути, але воно протікатиме не у тяжких формах».

Як уберегтися

Через те, що вірус має повітряно-крапельний механізм передачі, найчастіше за все передача вірусу виникає в закритих, погано провітрюваних приміщеннях, транспорті. До того ж причиною інфікування може бути брудне повітря. Тож одним із засобів профілактики є якнайчастіше провітрювання помешкання. Особливо там, де є хворий.

«Доводиться бачити людей, які йдуть по вулиці в масках, – говорить епідеоміолог. – Хочеться до такої людини підійти і запитати: навіщо? Адже на свіжому повітрі вірус не передається, набагато більші ризики «підчепити» вірус у закритому приміщенні. Захищати органи дихання маскою повинна хвора людина. Цим самим вона оберігає оточуючих. До того ж маска не захищає на 100%».

Окрім повітряно-крапельного механізму передачі, не варто забувати про розповсюдження вірусу через предмети. Тобто, людина з катаральними проявами чихала, кашляла, торкалася носа, рота, а потім взялася, наприклад, за поручень, і вірус на ньому залишився. А здорова людина за нього потрималася, потім потягнула руки до обличчя. І все – передача відбулася.
Лариса Коровіна зазначає, що через це людина із катаральними проявами повинна обов’язково користуватися паперовими хустинками. У період підвищеної захворюваності на ГРВІ потрібно якомога частіше мити руки звичайним милом, але більш ретельно, вимиваючи між пальцями та під нігтями. Деякі люди користуються дезинфікуючими засобами, це також можна робити.

Тож, щоб не захворіти, потрібно більше гуляти, менше знаходитися в закритих помешканнях, громадських місцях, загартовуватися, харчування повинне бути багатим на вітаміни. Адже повноцінного харчування ще ніхто не відміняв. З давніх-давен використовуються теплі напої на меду, з імбирем, корицею, вітамінами. Окрім цього, завжди потрібно багато пити. Людина повинна випивати в день близько 2 л води.
«Засуха» в організмі спонукає до зниження імунітету, тож потрібно багато пити як хворим, так і здоровим», – наголошує епідеміолог.

Все по темі: ГРВІ  грип 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин