Завищені тарифи за газ: платити чи не платити

Торік «Хмельницькоблгаз» домігся через Верховний суд повернути постанову Кабінету міністрів від 1996 року, згідно з якою норми споживання газу населення без газових лічильників були від десяти до майже двадцяти чотирьох кубометрів на кожну особу. Залежно від наявності чи відсутності централізованого опалення, газової колонки та водонагрівача. А нещодавно уряд повернув норми споживання до рівня, який був до рішення вищезгаданого Верховного суду.

Отже, своїм рішенням від 27 листопада Колегія суддів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду скасувала дію встановлених Кабінетом Міністрів України у 2016 році норм споживання газу для тих, у кого немає лічильника. Відтак споживачі почали отримувати платіжки з урахуванням накопиченої за 30 місяців заборгованості.

Згідно зі скасованою постановою уряду №206, такі норми становили 4,4 куб. м на одну людину для домогосподарства з газовою плитою, 7,1 куб. м – для домогосподарства з газовою плитою та водонагрівачем, 14 куб. м – для домогосподарств із газовою плитою, водонагрівачем і централізованим опаленням.
Пізніше постановою Кабміну №609 від 18 серпня 2017 року (серед іншого, документом було внесено зміни до постанови №203) норми було встановлено на рівні 3,3 куб. м, 5,4 куб. м і 10,5 куб. м відповідно.

Документи, що встановлюють ці норми, визнано протиправними та нечинними з огляду на порушення регламенту Кабінету Міністрів під час їхнього затвердження. Йдеться, зокрема, про «недотримання принципів державної регуляторної політики (передбачуваності, плановості, обґрунтованості), відсутності аналізу регуляторного впливу акта, порушення вимог щодо оприлюднення регуляторного акту та документа, відсутності його погодження з Державною регуляторною службою України».

Через скасування цих норм, набула чинності попередня постанова (від 1996 року), згідно з якою норми було встановлено на рівні 9,8 куб. м, 18,3 куб. м і 23,6 куб. м на одну людину на місяць відповідно.

У свою чергу у соцмережах здійнялася хвиля повідомлень про надходження платежів із нарахуваннями великих сум заборгованостей. Донараховані суми, що виникли в результаті скасування судом постанов, у деяких випадках досягали 10 тисяч гривен, а то й більше.

Нові платіжки викликали резонанс у суспільстві. І в Уряді відреагували на обурення людей.

12 грудня Кабінет Міністрів схвалив рішення перевірити всі облгази в країні. Причиною перевірок в уряді називають «нарахування облгазами додаткових платежів» за спожитий населенням газ.

«Їх треба вжарить по перше число, бо монополісти вже сіли на голову і звісили ноги», – сказав прем’єр-міністр Володимир Гройсман. І додав: «Газовики один на одного списують обсяги газу. Щоб ніхто нічого не крав, потрібен облік. Це завдання того, хто постачає і виробляє газ. Тому в кожному домогосподарстві за рахунок Нафтогазу має бути встановлений газовий лічильник. Кошти на це мають бути закладені у фінансовому плані Нафтогазу на 2019 рік», – підкреслив Прем’єр і доручив Міністерству енергетики та вугільної промисловості України вести жорсткий контроль виконання рішення Уряду НАК «Нафтогаз України».

В уряді також порадили споживачам не платити за завищеними рахунками і звертатися до газзбутів із вимогою перерахунку, та до НКРЕКП – зі скаргою, і оплачувати лише ту суму, яка не оскаржується.

А 30 січня Кабмін утричі зменшив норму споживання газу для помешкань без лічильників. І визначив граничні строки встановлення лічильників усім споживачам – 1 січня 2021 року.
Крім того, документом передбачається, що компаніям, які здійснюють постачання природного газу для побутових споживачів, не може бути нарахована заборгованість за природний газ у межах норм його споживання, установлених постановою уряду №619 від 8 червня 1996 року, а також штрафні санкції, 3% відсотка річних та інфляційних втрат, нарахованих на таку заборгованість.

Чи доведеться платити?

Нагадаємо, міністр соціальної політики Андрій Рева та прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявили, що завищені платіжки незаконні, мовляв, за них можна не платити. Як може бути насправді, пояснюють юристи.

«Що буде з тими перерахунками, які були вже були проведені і які не були сплачені, не зрозуміло. Згідно з рішенням Верховного суду, постанова Кабінету міністрів, яка скасовується з моменту винесення рішення, тобто з 27 листопада 2018 року. Відповідно, ті люди, які отримали платіжки з підвищеними тарифом, по ідеї, повинні їх заплатити».

У «Нафтогазі України» допускають, що зменшені норми споживання газу для домівок без лічильників можуть бути вкотре оскаржені облгазами у суді. Не виключають судову тяганину і юристи. Тож єдиний спосіб платити стільки, скільки спожив газу, – це встановити лічильник.

«Споживачеві все одно потрібно платити за виставленими рахунками. Слова прем’єра, що цього не потрібно робити, до платіжки не пришиєш. По-перше, постанови ще немає і невідомо, коли з’явиться, а норма вже існує. По-друге, формально цю суму запишуть у борг, і, якщо він перевищить певну суму, можуть і субсидію скасувати, наприклад, у пенсіонера», – підсумував експерт.

«Нафтогаз» готовий установлювати лічильники газу
за умови…

НАК «Нафтогаз України» на виконання рішення Кабінету міністрів готовий забезпечити домогосподарства приладами обліку газу за свій рахунок за умови підписання зі споживачем контракту, повідомив глава правління групи Андрій Коболєв.
За його словами, відповідний договір може підписати створена в структурі групи газопостачальна компанія.
Роздрібну вартість лічильника компанія оцінює в 1,2-1,3 тис. гривень.

Богдан Оксененко:
Про зобов’язання встановлювати усім лічильники наразі не йдеться

«Вісник Кременчука» запитав думку голови правління
ПрАТ «Кременчукгаз» Богдана Оксененка щодо встановлення лічильників усім споживачам, про що йшлося вище. Однак він зазначив, що у рішенні уряду немає такого зобов’язання. Там лише рекомендації «Нафтогазу» і то – за наявності фінансової можливості. Між тим, у фінплані на 2019 рік таких витрат немає. Щоб вони з’явилися, треба міняти фінплан. А чи буде це зроблено – невідомо.

Крім того, Богдан Оксененко зазначив, що платежі за нормою споживання газу 9,8 куб. м на одну людину кременчужанам здійснюються ще з серпня минулого року, коли виникли нормативні зміни. А зараз уже розраховуються на нормою 3,3 куб. м на людину.

Хоча більшість багатоповерхівок уже облаштовані індивідуальними приладами обліку. Але, за оцінками керівника підприємства, наразі у Кременчуці ще близько 13 тисяч споживачів не мають лічильників. Та встановити їх до 2021 року – це туманна перспектива.

Все по темі: газ  гроші  ПрАТ «Кременчукгаз» 

Карта транспорту
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Gepostet von Я Люблю Кременчук am Mittwoch, 9. Mai 2018
Громадський бюджет
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
3 Квітня, 2020 П’ятниця
більше новин