Незупинні тарифи

Отримавши платіжки за комунальні послуги у січні-лютому, українці «вибухнули», щоправда, лише у соціальних мережах. Не залишились осторонь і кременчужани, у Фейсбуці розгорілись справжні війни на ґрунті підвищення вартості опалення. Доливали масло у полум’я і певні політичні та громадські діячі. У цей час керівництво КП «Теплоенерго» двічі намагалось провести громадські слухання, а депутати міської ради прийняли МОРАТОРІЙ на підвищення вартості послуг для кількох міських компаній. Чого ж очікувати мешканцям міста?

Мораторій

Під час сесії міської ради було прийнято рішення про проведення аудиту всіх теплогенеруючих компаній: ТЕЦ Крюківського вагонобудівного заводу, Кременчуцької ТЕЦ «Полтавообленерго», КП «Теплоенерго». У рішенні йдеться про те, що поки не буде проведено повної та ретельної аудит-перевірки, жодна з цих компаній не має право підвищувати тариф. І це дуже гарне рішення, адже аудит дасть можливість побачити всі складові тарифу і переконатись у доцільності кожного із показників. Однак не все так чудово, як здається на перший погляд. Мораторій прийняли, а от чи будуть його дотримуватись – велике питання, адже формування тарифу та підвищення вартості за гігакалорію проходить згідно з процедурою, і вона прописана у державних нормативних актах, тобто є вищою, ніж рішення міської ради. Якщо б йшлося винятково про комунальне підприємство «Теплоенерго», то це одна справа, адже це – міське комунальне підприємство, і воно підпорядковано саме міській владі на місцевому рівні. А ось два інші підприємства взагалі-то приватні. Тут варто пригадати досвід прийняття мораторію на продаж алкоголю у нічний час. Коли це рішення на рівні держави не перевели до компетенції місцевої влади, і воно спокійно ігнорувалось великою торговою мережею АТБ. Тоді ніхто покараний за порушення мораторію не був. Тут ситуація схожа. Обидві ТЕЦ є фактично приватними, і виконання мораторію є винятково доброю волею власників, адже вони можуть користуватись саме державними нормативними актами та законами, які є вагоміші за рішення міської ради.
От і виходить, що мораторій є, а чи будуть виконувати його всі компанії, поки не зрозуміло. І найгірше буде, якщо вони спокійно підвищать ціни, а комунальне підприємство при цьому залишиться під дією мораторію. Бо тоді фактична вартість буде одна, а ціна для людей – інша, тож різницю доведеться платити комунальному підприємству. Тобто нам із вами, мешканцям, які вже сплатили за комуналку, сплатили податки, і саме з наших податків будуть надані гроші на компенсацію цієї різниці – інших варіантів не буде.

Складова тарифу

Формування тарифу на тепло і підвищення вартості неможливо без перевірки Національної комісії, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики та комунальних послуг. Це урядова комісія, яка розглядає всі складові тарифу, розбирає, прораховує і, тільки упевнившись у економічному обгрунтуванні тарифу, затверджує його. При цьому частина складових є такими, що встановлюється урядом.

1. Природний газ – 67%.
2. Податки та збори –18,6%.
3. Електроенергія – 3,8%.
4. Заробітна плата – 5,8% (мінімальна заробітна плата, від якої уже рахують загальний фонд заробітної плати).

Регулюється на місцевому рівні:

5. Забезпечення діяльності підприємства* – 2,8% (матеріали, вода, послуги банку).
6. Інвестиції* – 2% (програми по модернізації).

Досвід ОСББ

Є один вислів: «Усе, що ми зекономили, ми заробили», – саме за таким принципом зараз і мають існувати ОСББ. Частина з них одразу зайнялась енергомодернізацією і економією власних коштів. Узявши «Теплий кредит» у держави, знизили витрати на обігрів великих багатоквартирних будинків. Гарним прикладом у нашому місті в плані економії по теплоносіям є «Асоціація ОСББ».

Олександр Ткаченко, керівник асоціації:

– На сьогодні «Теплий кредит» – це неймовірна вигідна пропозиція від держави для ОСББ. Люди самостійно можуть раціонально використати кошти і знизити ціну на тепло у своєму будинку. Ми пропонуємо людям одразу встановлювати індивідуальні теплові пункти. Завдяки ним одразу відчутний результат – носій у батареї однаково отримують як мешканці дев’ятого, так і першого поверху. Відбувається рівномірне розподілення тепла, при цьому є реальна можливість коригувати температуру у будинку, не сидіти при +25, а встановити у всіх температуру +20-22 і вимкнути опалення одразу після потепління. Додавши сюди зовнішнє утеплення будинку і заміну вікон, ви отримаєте економію до 50%.
І ще, якщо у вашому будинку немає ОСББ, і при цьому хтось буде говорити, що тепер ви будите платити за те, що інші зекономили, знайте – вам брешуть.

Ситуація у Смілі

Це місто потерпає від нових тарифів найбільше. По-перше, тут найвищий тариф в Україні. За січень люди отримали рахунки від 5 до 10 тисяч гривень!!! Причина доволі проста: люди масово, без плану і без програми, почали відключатися від центрального опалення. А місцева компанія взяла загальну суму витрат на опалення і розподілила її на всіх, хто залишився. Крім того, тут опалення планують уже вимикати 1 березня, незважаючи ані на погоду, ані на те, що це може взагалі знищити всю загальноміську систему опалення.

Чого очікувати

Зараз люди чекають на закінчення опалювального періоду. Адже міські теплопостачальники не планують переходити на цілорічну оплату опалення. Кременчужани будуть платити за тепло винятково за той період, коли ним користуються, тобто влітку всім стане набагато легше. Відкритим залишається питання із субсидіями. Раніше їх отримувало 60 000 мешканців міста, зараз таких залишилось менше 40 тисяч. При цьому держава планує провести монетизацію субсидій, що може негативно позначитись на кількості отримувачів. Семінар на тему субсидій відбудеться у четвер, 28 лютого, о 16.00, у великій залі міськвиконкому.

А ось у тому, що у новий опалювальний сезон ми зайдемо з новими, ще більшими тарифами, жодних сумнівів немає. Зростання ціни на газ, електрику та мінімальні заробітні плати одразу потягнуть за собою і комуналку.

Все по темі: гроші  ОСББ  Тарифи 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин