Комуналка: платитимемо за сусідів?

Незабаром за загальнобудинкові втрати тепла та води будуть платити не постачальники, а мешканці. Це випливає із нещодавно ухваленого закону. Щодо тепла усе більш-менш зрозуміло – платити доведеться за обігрів квартири і загальної території. А ось у ситуації з водою не так все ясно, а суми у деяких платіжках можуть підвищитися у 1,5 рази.

Із 1 травня декому доведеться платити і за сусіда

1 травня набуває чинності закон «Про комерційний облік комунальних послуг». У ньому прописана нова методика розрахунку платіжок. А саме: буде братися в розрахунок так званий «небаланс».

Небаланс – різниця між тим, що «намотав» будинковий лічильник, і сумою квартирних приладів обліку. В окремих багатоповерхівках ця різниця становить 50%. Тобто, водоканал витрачає удвічі більше води, ніж це показують лічильники споживачів. І не отримує за це плату.

Так буває, наприклад, коли поливають газони чи дерева з крана, який розташований у підвальному приміщенні. Він не відноситься до жодної із квартир, і кількість взятої звідти води не має відношення до платіжок мешканців. Вони також розплачуватимуться за пориви, які можуть виникнути в процесі експлуатації внутрішньобудинкового водопроводу.

Скільки води витече, за стільки й платитимуть.

Отже, раніше за такий небаланс платив водоканал. Тепер ця ноша ляже на плечі споживачів. Головне, що змінив закон: лічильником комерційного обліку (від нього залежать суми у платіжках) вважається не квартирний, а домовий прилад обліку.

Наприклад, якщо будинок за місяць отримав 900 кубометрів води, а всі мешканці в сумі вказали, що витратили 450 кубів, різницю 50% повинен покрити водоканал, тоді як мешканці платять за квартирними лічильниками. Так буде до 1 травня 2019 року. А вже після зазначеної дати 450 кубів небалансу розділять на усіх мешканців. Якщо йдеться про ОСББ, то правління будинку може самостійно вирішити, в якій пропорції розподіляти суму. Швидше за все, вона буде залежати від обсягів споживання або ділитися порівну на всіх.
«Це буде новий еволюційний закон, коли жителі самі повинні визначати, за якою схемою будуть розподіляти небаланс», – пояснюють в Асоціації водоканалів.

Якщо у квартирі немає лічильника

Новий закон передбачає два варіанти розподілу небалансу. Перший – якщо в усіх установлено квартирні лічильники. Другий: якщо частина квартир – без приладів обліку (в різних містах таких до 10%). Отже, якщо немає лічильника, то в квартирі порахують споживання за нормативом (у разі перевірки лічильника – усереднене споживання за три місяці). Наприклад, у будинку на 45 квартир у 3-х немає лічильників на воду. Під час підрахунку сум у платіжках показання будинкового лічильника віднімуть від показань 42 квартир і трьох нормативів.

Несправедливість і як з нею боротися

Суми в платіжках можуть вирости в 1,5 рази у випадку, якщо сусіди нераціонально використовують воду. Або ж попросту крадуть її. Наприклад, установили магніти на лічильники, подають помилкові показники. Також за «зайве» доведеться платити, якщо сусіди, у яких немає лічильника, поливають ділянки біля будинку. Або в квартирі (без лічильника) прописана одна бабуся (плата нараховується за нормативом на одну людину), а за фактом із нею живуть троє дітей і двоє онуків. Відповідно, вони витрачають більше води, яка не обліковується.

Отже, із внутрішньобудинковими втратами води можуть виникнути проблеми. Один із варіантів їхнього вирішення – установка спеціальних антимагнітних пристроїв.

Проблема крадіжки води з 1 травня стане проблемою всього будинку. І вже зараз мешканці багатоповерхівок можуть поцікавитися, чи є в них «небаланс» води. Якщо виявиться, що різниця суттєва, – варто задуматися над установленням антимагнітних засобів і провести «виховну роботу» із сусідами. Інакше доведеться заплатити не тільки за себе.

Подумати про економію

Переважна більшість будинків у місті будувалися ще за часів Радянського Союзу. Тоді взагалі не було обліку комерційних послуг. І ось, після різкого зростання тарифів, виявилося, що нормативи, за якими споживачі платять без лічильників, значно завищені. Як показує практика, в будинках левова частина води втрачається через несправні крани, «діряві» труби та магніти на лічильниках. І якщо раніше втрати закладали в тарифи й розподіляли між усіма, то зараз їх покажуть у платівках, і за них доведеться заплатити.

Тож, у городян є ще два місяці для того, щоб установити лічильники і домовитися із сусідами. Ціни лічильників холодної води на ринку коливаються від 300 до 1400 гривень, і вище. Плюс встановлення – гривень 300.

У середньому в Кременчуці встановлення лічильника обійдеться десь у 1000 гривень. Може бути й дорожче, в залежності від стану комунікацій. Роботи виконують кілька фірм, які мають відповідний фах. А КП «Кременчукводоканал» не займається встановленням лічильників.

 

Скільки споживають води кременчужани

Комунальне підприємство «Кременчукводоканал» за 2018 рік поставило для споживачів майже 4 мільйони кубометрів технічної води і понад 12,7 мільйонів кубометрів питної.
Про це повідомив технічний директор КП «Кременчукводоканалу» Сергій Галка на форумі «Водний ресурс – основа нашого життя», який пройшов у Кременчуці.
«Кременчукводоканал» здійснює постачання питної води не лише для кременчужан, а й для сіл Кременчуцького району: Вільна Терешківка, Піщане, Садки, Нова Знам’янка та Кривуші.

Централізоване водопостачання мають 180 тисяч 255 осіб. Послугою охоплено 76% населення нашого міста. А це майже 93 тисячі абонентів, яким нараховується плата за споживання води.

70% побутових споживачів мають лічильники води, тобто 65, 28 тисяч особових рахунків. Юридичні особи забезпечені лічильниками на 88%.

Узагалі ж із 1280 багатоповерхівок у місті загальними лічильниками обліку обладнано 380. Тож, для того, щоб вирахувати небаланс, водоканалу ще потрібно попрацювати.

Діючі тарифи

З 12 вересня 2018 року було введено в дію нові тарифи:

Послуга з централізованого постачання холодної води – 8,89 грн. за 1м3;

Норми споживання централізованого водопостачання –10,5 1 м3 на людину на місяць, у тому числі 3,15 куба – гарячої води.
Відомо, що водоканал подав розрахунки до НКРЕКП на підвищення тарифів у 2019 році ще на 10%. Інформація щодо встановлення нових тарифів оприлюднена на офіційному сайті підприємства.

І, як стало відомо, 27 лютого на засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), таки погодили зміну тарифів на водопостачання і водовідведення для ряду українських підприємств, зокрема і КП «Кременчукводоканал».

Під час засідання повідомили, що постанова НКРЕКП набирає чинності на наступний день після опублікування в «Урядовому кур’єрі».

 

У цілому холодна вода подорожчає майже на 5% (попередній проект передбачав менше 1%), а водовідведення – на 11,2-11,5%.

 

Все по темі: гроші  КП "Кременчукводокал"  Тарифи 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин