Гастрит: як уберегти дитину

Дитина скаржиться на болі у животі, особливо після прийому їжі? З’явилися порушення травлення та погане самопочуття – все це може натякати на гастрит. Все про хворобу, її прояви та правильне харчування у дитячому віці, розповів лікар-гастроентеролог.

Той, хто хоч раз стикався із гастритом, знає його неприємні прояви, поєднані із болем. Доволі часто дана хвороба тягнеться із самого дитинства, адже, за статистикою, діти стикаються з нею найчастіше. І, якщо її ігнорувати, то хронічна форма забезпечена на все життя. Зараз часто говорять, що гастрит – це хвороба школярів. У якомусь сенсі це і справді так, адже, у перше чергу, хвороба виникає через неправильне харчування. Тим паче, що найбільше часу діти проводять у школі. А всі чудово знають, як вони там харчуються. Не кожен йде до їдальні, у кращому випадку купує пиріжок, а зазвичай – шкідливі продукти. Нормальна їжа до шлунка не надходить, от і починає розвиватися хвороба. До того ж школярі часто переживають стрес, хвилюючись через оцінки чи то контрольні.

Про гастрит, як його уникнути та чому важливо харчуватися правильно з дитячого віку, «Віснику» розповіла Олена Мельник, лікар-гастроентеролог.

Гастрит – що це?

Якщо говорити простими словами, то гастрит – це запалення слизистої шлунка. Запальні процеси ведуть до порушень його нормального функціонування, і несуть велику небезпеку як для дорослих, так і для дітей.

Запалення може бути первинним (самостійною хворобою) або вторинним (виникли ускладнення після якоїсь хвороби). Форма прояву також буває різною – гострою та хронічною. Проте, як правило, у дітей хронічний гастрит зустрічається рідше, ніж його гостра форма.

«Як правило, – говорить Олена Мельник, – при даному захворюванні у верхній ділянці живота часто відчувається тяжкість, біль та інші неприємні відчуття. Вони можуть супроводжуватися нудотою, тягнучою чи роздираючою біллю. При даному захворюванні дітям важко пояснити свої відчуття, і вони часто показують батькам чи то лікарям саме на ділянку пупка. У результаті чого важко відразу визначити, що саме турбує дитину. Проте при будь-яких подібних проявах потрібно відразу звертатися до лікаря, і в жодному разі не займатися самолікуванням. Особливо, коли дитина скаржиться на біль після прийому їжі або, навпаки, постійно хоче їсти. Після огляду лікар призначить відповідні аналізи, які допоможуть установити діагноз».

За словами лікаря, проблеми з органами травлення у дитячому віці стали виникати частіше. Адже діти доволі часто піддаються стресу, до того ж нинішня екологія та продукти харчування призводять до порушень у роботі шлунково-кишкового тракту.

Сезонність захворювання

За словами гастроентеролога, у дитячому віці існує певна сезонність захворювання. Наприклад, коли влітку діти харчуються вдома, прийом їжі регулярний, не виникає сильних емоційних навантажень і відсутній психо-емоційний фактор, то і звернень менше, ніж зараз. А ось весною і осінню звернень дуже багато.

«Це пов’язано з тим, – говорить Олена Мельник, – що діти втомлюються в школі, мають велике навантаження. До того ж не встигають вчасно поїсти – вранці не їдять, а ввечері, навпаки, їдять багато. Адже в школі в обід не завжди ходять до їдальні, багатьом шкільна їжа не подобається, хочеться чогось смачненького».

Причини виникнення

Їх може бути досить багато. Проте найголовніша і найчастіша з них – нераціональне харчування. Але лише ним усе не обмежується. Також серед причин: стресові ситуації, різні отруєння, наявність інфекційних захворювань (краснуха, дифтерія, грип), тривалий прийом лікарських препаратів, недотримання правил особистої гігієни. До того ж у підлітків, старших 10-ти років, гастрит може виникнути на тлі гормональних змін в організмі. Гастрити також можуть бути алергічної, аутоімунної природи або ж викликані бактерією Хелікобактер пілорі, що доволі часто трапляється.

«Якщо вчасно звернути увагу на проблему, – говорить гастроентеролог, – то лікування гастриту у дітей є досить ефективним. Проте батьки повинні поставитись до даного питання досить серйозно і створити умови для дотримання дитиною дієти. Адже якщо після медикаментозного лікування хворий знову почне їсти шкідливу їжу, то від захворювання позбутися не вдасться. Про це особливо потрібно пам’ятати, відправляючи дитину до школи. Якщо там немає відповідного харчування, то їжу потрібно давати із собою. До того ж дитині варто пояснити, які продукти можна їсти, а які ні. Важливо донести,що не потрібно вживати продукти на кшталт чіпсів і запивати їх, наприклад, Кока-колою».

Правильне харчування – передусім

При гастриті, у першу чергу, потрібно дотримуватися раціонального і правильного харчування, адже лише пігулки з хворобою упоратися не зможуть. Діти повинні їсти від 3-ох до 5-ти разів на добу. До того ж потрібно робити правильні перекуси. Наприклад, вживати фрукти замість солодощів.
За словами Олени Мельник, дитину в жодному разі не можна змушувати їсти, вона повинна самостійно контролювати свій апетит, але при цьому слідкувати за кількістю калорій. Переїдати також не можна. Також не можна застосовувати доповнюючи методи для того, щоб зацікавити дитину в їжі. Мається на увазі планшет, телевізор… Варто дотримуватися «тарілки здорового харчування».

Виходячи з цього, половину раціону повинні складати овочі і фрукти (близько 400 г на добу. ¼ – зернові крупи (при цьому обмежити білий рис та хлібопекарські вироби), ¼ – білок (м’ясо птиці, кролик, індичка, тобто біле м’ясо, червоне – обмежити). Білок бажано їсти у вигляді відвареного або приготованого на пару м’яса. Також потрібно втриматися від уживання смажених та м’ясних перероблених продуктів (ковбаси, сосиски…). У раціон обов’язково повинні входити рослинні масла, проте не у великій кількості. Воду потрібно пити у достатній кількості (до 2 л на день). Обмежити прийом повареної солі (до 5 г на добу) та цукор (до 10 г на добу). Цукру достатньо у фруктах.

Також варто зауважити, що існує декілька видів гастриту: підвищеною, зниженою кислотністю та без її порушень. Тож лікар, у залежності від виду гастриту, підбирає режим харчування.

«Останнім часом люди стали частіше звертати увагу на правильне харчування, – говорить лікар, – проте у дитячому віці його дотримуватися досить складно. Особливо, коли діти уже спробували їжу з яскравими смаковими якостями. Після цього дитину дуже складно переконати їсти буряк. Тож потрібно із самого народження готувати дітей до правильного харчування. І, звичайно, його основу складає грудне годування. До 6-ти місяців не давати нічого, окрім грудного молока і, по можливості, продовжувати даний період максимально довго».

 

Все по темі: діти  здоров`я  поради  харчування 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин