Не паліть траву – подумайте про тварин!

Десять випадків загорання сухої рослинності та очерету в Кременчуці та неподалік міста зареєстровано лише з початку 2019-го року. Підпалюючи траву навмисно або через необережність, люди не замислюються, якої непоправної шкоди завдають навколишньому середовищу. Від негативного впливу на здоров’я до гибелі беззахисних тваринок, які вмирають у жахливих муках. До того ж за це можна отримати чималий штраф.

З настанням весни покращились погодні умови, а разом із ними почастішали випадки загорання сухої рослинності та очерету. Зазвичай це стається через необережність людей, проте буває і по-іншому. Люди починають боротися із сухою травою, так би мовити, простим і доволі жорстоким методом – підпалом. Тим самим наносять непоправну шкоду не лише ґрунту, навколишньому середовищу, здоров’ю оточуючих, а й спричиняють смерть тварин. Палячи траву, мало хто задумується, що там живуть комахи і тварини, які не мають можливості втекти, тож гинуть у вогні заживо або ж задихаються від їдкого диму. А це по-справжньому жахлива смерть!

Останнім часом серед користувачів мережі «Фейсбук» і працівників ДСНС поширюється заклик не палити суху траву. В інформації зображенням тварин, які зазнали опік та тих, що так і не змогли втекти і від них залишився лише попіл… На такі знімки неможливо дивитися без сліз: зайці із своїми дитинчатами, які згорають у своїх норах, їжачки, лисиці, список можна продовжувати довго. Невже даний крок настільки необхідний? Тим паче, що повсюди поширюється інформація щодо небезпеки від горіння сухої трави для здоров’я та ґрунту. До того ж сильний вітер може зробити із невеличкого багаття справжню пожежу і, куди гірше, перенести її на приватну місцевість.

Випадків побільшало

Останнім часом рятувальникам Кременчука доводиться виїздити на гасіння пожеж сухої рослинності майже чи не щодня.
Наприклад, минулими вихідними в Кременчуцькому районі знову палав очерет, а 12 березня бійці ДСНС двічі виїжджали на гасіння пожежі на відкритій території в селах Потоки та Маламівка.
Також не минуло без пригод у самому Кременчуці. 18 березня до рятувальників надійшло повідомлення про пожежу, яка виникла на відкритій території на вул. Керченській в Автозаводському районі. Горіло 0,5 га сухої трави. Цього ж дня надійшов виклик про те, що горить суха рослинність на площі 1 га на відкритій території у пров. Парковому, у Крюківському районі міста.

За інформацією прес-офіцера Кременчуцького міськрайонного управління ДСНС Марини Мартиненко, станом на 19 березня у Кременчуці та поблизу міста сталося вже 10 пожеж. Якщо порівнювати із аналогічним періодом минулого року, то таких випадків було 5. Причиною даних пожеж є саме людський фактор: необережне поводження з вогнем, викинутий недопалок або сірник, дитячі пустощі з вогнем… Навмисних підпалів поки що не було.

Непоправні втрати

Прес-офіцер також зазначає, що від їдкого та густого диму сильно страждають алергіки. До того ж при спалюванні трави у місті, уздовж автодоріг, у повітря потрапляють солі важких металів, які осіли на траві та листі. Такий дим, як зазначають фахівці, отруйний. А якщо уявити, скільки з травою згорає викинутих у неї пластикових пляшок і поліетиленових пакетів, то страшно уявити, чим ми дихаємо.

«Учені довели, що в димі від багаття міститься у 350 разів більше бензапірену, ніж у сигаретному димі, – наголошує Марина Мартиненко. – З димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для людей речовин. Окрім цього пожежі призводять до збіднення рослинного і тваринного світу. Комусь здається, що це – дрібничка. Утім, це далеко не так. У пожежах гине багато комах, їхніх лялечок, горять сонечка, туруни, мурахи, дощові черв’яки та безліч іншої живності. Не буде цієї, здавалося б, дрібноти – земля стане мертвою, а шкідники, якими харчуються різні корисні жучки, знищать наші культурні рослини й плоди (і ми це вже спостерігаємо).

До того ж під час випалювання сухої трави у ній гинуть гнізда та кладки яєць різних птахів. Із випалених місць пернаті йдуть назавжди, а значить – і від нас, людей. Відлітають подалі й пташки, яким, через випалення їхньої здобичі, не вистачає їжі. Що вже говорити про те, що під час сильної трав’яної пожежі, гибелі зазнають практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні грунту (зайці, їжаки, плазуни, земноводні). Одні згорають, інші задихаються від диму. Паліям, певно, важко уявити це жахіття, але для представників фауни, пожежі в середовищі їхнього існування – справжнє пекло без будь-якої надії на порятунок».
Варто зауважити, що за навмисні підпали навіть передбачений штраф, який становить від 340 до 1360 грн, а якщо це роблять підприємці, то від 850 до 1700 грн.

Отримати значний штраф

За навмисні підпали законом України передбачена відповідальність у вигляді штрафу. Він становить від 340 до 1360 грн, а якщо це роблять підприємці, то від 850 до 1700 грн.

Найчастіше суху рослинність навмисно підпалюють власники земельних ділянок, а особливо полів. Аби не витрачати час та і кошти на прибирання, вони її просто спалюють. Те ж саме стосується і мешканців міста, які в приватному секторі із настанням тепла починають «гребтися» на вулиці, збираючи купки, а потім їх підпалюючи. Не думаючи про те, що дим шкодить оточуючим.

Чому не можна палити траву навесні і до чого це призводить.

– під час паління вже ростуть трави та квіти, хоча цього можна не помітити неозброєним оком. Після підпалів виживає і першою пускається в ріст найбільш стійка та невибаглива трава, часто це бур’янові трави, що не дають далі зростати іншим;

– гине насіння рослин і трав на поверхні землі, а також під землею. Виживають лише багаторічні рослини, їх кореневища знаходяться глибоко в грунті, але ж не всі рослини багаторічні. Велика кількість рослин є однорічними і розмножуються саме насінням;

– гине багато комах, їх личинки, лялечки. У вогні горять всі живі істоти: сонечка, туруни, дощові черв’яки та інші комахи. Знищуються, комахи, що беруть участь у процесі формування грунту. Для дощових черв’яків зайвої сухої трави не буває. Вони дуже швидко переробляють її, перетворюючи в найцінніше добриво

– гумус, і одночасно роблять грунт пухким, живим. Суха торішня трава – не сміття, а їжа, житло, притулок, необхідні умови для життя, створені самою природою для тварин та комах. У містах, де земля позбавлена рослинності, вона майже гола та витоптана.

Природа так вижити не може – у неї свої закони, які варто поважати;

– випалювання сухого травостою є причиною загибелі кладок і місць гніздування птахів;

– при підпалі трави гине вся корисна мікрофлора грунту, в тому числі і та, яка допомагає рослинам протистояти хворобам. На відновлення потрібен час, найцінніший навесні, коли рослини набирають силу;

– трав’яні пожежі призводять до помітного зниження родючості грунту;

– у вогні можуть загинути і постраждати звірі, плазуни, земноводні: особливо новонароджені зайчата, їжаки, жаби. При сильній трав’яній пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні грунту. Хтось згорає, хтось задихається в диму. На згарищах дуже часто знаходяться згорілі пташині гнізда зі слідами яєць, обгорілих равликів, гризунів, дрібних ссавців;

– коли гинуть одна або багато ланок екосистеми, стан довкілля може незворотньо змінитися у гірший бік. Кожен звір, кожен жучок, метелик, жаба, кожна травинка і кожна квіточка є єдиним цілим у природі, у біологічній ланці. Важливою є кожна травинка: у 10 см верхнього шару грунту міститься близько 90% розмаїття флори і фауни лучних екосистем, часто невидимого різноманіття, але дуже важливої ланки екосистеми;

– при весняному палі також можуть пошкодитися дерева, особливо їх коренева шийка, дуже вразливе місце прямо над землею. Не кажучи вже про те, що дерева можуть просто згоріти;

– на місці підпалу нормальне життя рослин і комах відновлюється лише через 5-6 років, але дуже часто не відновлюється ніколи.

Все по темі: вогонь  пожежа  суха трава 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин