Кліщі атакують: як уберегтися

З приходом весни розпочинається не лише сезон шашликів, а й кліщів. Із початку 2019 року уже дев’ятеро кременчужан, п’ятеро з яких – діти, звернулися до лікарів, щоб видалити кліща зі свого тіла. А у минулому році взагалі було зареєстровано 23 випадки хвороби Лайма. Тож, як не зазнати укусу та що потрібно знати про дану хворобу, розповість «Вісник».

Відпочинок – це, звичайно, добре. Проте потрібно пам’ятати про власну безпеку. Адже під час відпочинку на природі, гуляючи попід деревами, ми взагалі про неї забуваємо. А це може призвести до досить негативних наслідків, іноді навіть до непоправних. На перший погляд, здавалося б, що може бути небезпечного в укусі кліща? Знайшов, витягнув і усе. Проте іноді все буває не так просто, адже вони є переносниками небезпечної хвороби Лайма. І якщо її вчасно не помітити, можна навіть померти.

Хвороба Лайма прогресує

За словами головного епідеміолога Кременчука Лариси Коровіної, хвороба Лайма, переносниками якої є кліщі, реєструється у нашому місті з 2012-го року. Протягом даного періоду нею захворіло уже 48 кременчужан, серед яких – дві дитини. До того ж найбільшу кількість хворих було зареєстровано минулого року – 23 людини.

«Це свідчить про те, що лікарі, так би мовити, навчилися цю хворобу діагностувати, а постраждалі – звертатися за медичною допомогою, – говорить епідеміолог. – Адже про неї з’являється багато інформації на телебаченні, в ЗМІ, завдяки цьому населення чує та бачить небезпеку, якої завдає хвороба Лайма. Через це приділяють більше уваги до себе.

Можна назвати одну із головних причин, яка впливає на зростання захворюваності як у Кременчуці, так і у країні в цілому. А саме: сприятливу екологічну ситуацію для переносника хвороби – кліща. Тобто глобальне потепління призвело до того, що період активності кліщів збільшився практично на 2 місяці і тепер реєструється з березня по жовтень. У свою чергу достатня кормова база для кліщів та значна кількість носіїв збудника (птиця, дрібні ссавці, сільсько-господарські та свійські тварини) сприяють їх інфікуванню та постійній циркуляції збудника, що переносить хворобу у навколишнє середовище».

Не менш важливим є те, що хвороба Лайма на території Полтавської області є лабораторно доведеною. У лабораторному центрі на кліщовий бореліоз було досліджено 104 кліща, до того ж 101 із них був знятий із людей. Інфікування кліщів збудником (бореліями) було визначене у 11 випадках (10,58%), у тому числі: у 1 випадку при дослідженні кліща, виловленого на «прапорі» у Кременчуці (парк Воїнів Інтернаціоналістів) та у 10 випадках – у кліщах, знятих із людей. Місцями нападу цих кліщів на людей були: Полтава – 6 (територія міста – 2, дендропарк – 1, мікрорайон Вороніно – 3), Кременчук – 1 (дачі біля р. Дніпро); с. Потоки Кременчуцького району – 2, Миргород – 1.

«На жаль, зазначені лабораторні дослідження проводились декілька років тому, на даний час вони не проводяться», – наголошує Лариса Коровіна.

Паразитування кліщів у організмах птиць та дрібних
ссавців у природних умовах проходить постійно.
До того ж, мігруючи, птахи можуть переносити кліщів
на інші континенти.

 

Укус – не єдиний спосіб заразитися

Усім добре відомо, що зараження людини відбувається безпосередньо при укусі кліщем. А саме при його всмоктуванні в тіло. Перші 15-20 хвилин він виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Біль або ж дискомфорт на місці укусу виникає лише за кілька годин. Також може починатися свербіж, а при розчісуванні місця, де присмоктався кліщ, збільшуються ризики інфікування.

Проте, виявляється, що є ще один, досить елементарний шлях зараження. Лариса Коровіна зазначає, що це – вживання у їжу сирого козячого молока та інших молочних продуктів без термічної обробки. Саме такий шлях передачі було зафіксовано в одному із випадків захворювання у Кременчуці. До того ж збудники кліщової інфекції можуть передаватися через плаценту під час вагітності від хворої (чи інфікованої) матері до плоду.

Зазвичай напади кліщів можуть відбуватися під час прогулянок людей у паркових та лісопаркових зонах, походів у ліс, під час перебування на присадибних ділянках, дачах. До того ж варто пам’ятати, що кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть вражати навіть через деякий час, залишившись на одязі чи інших речах. Також вони можуть потрапити до будинку разом із букетами квітів.

«Ризик зараження та захворювання залежить від тривалості присмоктування кліща, – говорить епідеміолог. – Якщо кліщ був на тілі менше доби, вірогідність інфікування досить мала, проте після третьої доби наближається до 100%».

Статистика

За інформацією Лариси Коровіної, серед тих, хто захворів на хворобу Лайма в області, основну кількість (понад 80%) складають міські жителі. Серед них кожний четвертий (40%) був інфікований у межах міста – в паркових та лісопаркових зонах. Аналогічна статистика спостерігається і у Кременчуці.
Варто зауважити, що цього року, станом на 17 квітня, до лікувальних закладів Кременчука з приводу видалення кліщів уже звернулося 9 осіб, із яких 5 – діти. Це менше, ніж за період минулого року. «У цьому році кліщам «заважають» несприятливі погодні умови. Адже дощова погода не впливає на їхній розвиток, але ж обмежує перебування людей на природі, – зауважує епідеміолог. – Проте із настанням теплих та сонячних днів ситуація суттєво зміниться. Тим паче, що травневі свята «покличуть» містян на природу. Тож наголошую: «Пам’ятайте про кліщів!»

Методи безпеки

Як правило, кліщі розповсюджуються в траві та невисоких кущах. Тож після перебування на природі потрібно ретельного оглядати шкірні покрови, особливо шкірні складки, частини тіла під волоссям. Відправляючись на прогулянку, потрібно подбати про відповідний одяг: він повинен бути максимально закритим, обов’язково слід щось одягнути на голову. Місце для привалів на природі треба звільняти від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м. Після повернення додому одяг, у якому перебували, необхідно прасувати або ж ретельно витрушувати.
«При виявленні кліща на тілі наполегливо не рекомендую видаляти його самостійно. Адже у місті траплялися випадки, коли, при невдалому виділенні кліща вдома, його частинки залишалися в рані. Це призвело до запального процесу та хірургічного втручання. Тож, якщо відбулося присмоктування кліща, потрібно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою до медичного закладу. Фахівці допоможуть і порадять. Також рекомендую звернутися до лікаря інфекціоніста, який після огляду та опитування постраждалого вирішить питання профілактичного лікування та подальшого обстеження, якщо буде така необхідність», – наголошує Лариса Коровіна.

Все по темі: кліщі  поради 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин