Рятуємо дітей від опіків

Майже чи не кожна людина у своєму житті хоча б раз чимось обпікалася, особливо це стосується дітей. І добре, якщо опік виявляється незначним, але ж буває усе набагато гірше. Лише з початку 2019 року в одній із кременчуцьких лікарень було проліковано 11 дітлахів із опіковими травмами. Узагалі ж щороку до лікарні із опіками потрапляють 24-26 дітей, які потребують інтенсивного лікування. Тож, як уникнути подібних травм та як надати першу допомогу?

Опік є доволі неприємною травмою, до того ж залишає після себе рубці, іноді навіть на усе життя. Кожен хоча б раз доторкався до гарячого, зазнавши незначної травми: знімаючи каструлю з плити, бризнувши на себе кип’яток, доторкнувшись праскою. Але буває, що й звичайна необережність призводить до госпіталізації, іноді навіть із летальним кінцем. Адже іноді ураження зазнає велика ділянка шкіри, і людину не вдається врятувати.

Особливо опікові травми небезпечні для дітей, вони, як ніхто інший, часто перекидають на себе кип’яток, який готується для їхнього ж купання. І все це стається через звичайну необережність: батьки на мить відволіклися, а діти швидко зробили свою справу. Наприклад, минулого тижня у Кременчуці двоє дітей з однієї сім’ї обпеклися гарячою водою, приготованою для купання.

Про опіки у дітлахів, як їх уникнути та про першу допомогу, яку слід надати, «Віснику» розповів лікар-анестезіолог КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня» Андрій Вергелес.

Статистика

Щороку в Кременчуці до відділення анестезіології та інтенсивної терапії КНМП «КМДЛ» з опіками госпіталізують близько 24-26 дітей, які потребують інтенсивного лікування. А з початку 2019 року у відділенні проліковано уже 11 дітей з опіковою травмою.

«Як показує досвід ВАІТ, – говорить Андрій Вергелес, – майже усі випадки термічних уражень у дітей стаються в побуті. При цьому найбільш вразливою є група від 1 до 3 років, про що свідчать статистичні дані відділення. За частотою опікові травми посідають друге місце серед дитячого травматизму. Проте за важкістю клінічного перебігу, складністю лікування, вартістю та наслідками є одними із найскладніших».

Роки До 1 року 1-3 роки Старші 3-ох років Усього
2016 5 18 3 26
2017 9 14 3 25
2018 8 14 2 24

 

Причини опіків

Як дитина може зазнати опіка? Виявляється, що це навіть може стати через необережність батьків у, здавалося б, буденних справах. Проте дитячу допитливість ніхто не відміняв.

За словами Андрія Вергелеса, найчастіше діти обпікаються гарячими рідинами: водою, чаєм, молоком. Інколи батьки через необережність кладуть дитину у занадто гарячу ванну, не перевіривши заздалегідь температуру води на дотик. Бувають випадки опіків немовлят зігріваючими грілками, адже дорослі забувають, що шкіра у немовлят дуже ніжна і чутлива.

З 1,5–2-х річного віку малюки стають дуже допитливими, вони пізнають світ через власні відчуття і часто цікавляться саме забороненими для них речами. Їх притягує пара з чайника чи каструлі, нагріта електроплитка, розетки і дроти. Вони тягнуться до них руками і хочуть усе спробувати. І тоді починаються проблеми: опіки, тривале лікування, рубці.
Діти старшого віку, в основному, отримують опіки від полум’я. Забави із піротехнічними засобами, розпалювання вогню за допомогою солярки, бензину майже завжди обертаються великою бідою.

Лікар також наголошує, що опіки часто отримують діти у вихідні дні, коли батьки приділяють їм недостатньо уваги. Адже діти ще не в змозі оцінити загрозу, яку несе їм гаряча рідина, поверхня приладу, електрострум, полум’я. Подбати про безпеку дітей – завдання дорослих, що поруч із ними.

Правила безпеки

Лікар-анестезіолог зазначає, що найважливішим є те, що дотримання простих правил обережності дозволило б уникнути, щонайменше, 2/3 трагічних випадків опіків у дітей. А саме:

• ніколи не пити гарячий чай або каву із дитиною на руках. Навіть маленька чашка гарячої рідини може призвести до опіків великої поверхні тіла у малих дітей;

• не застеляти столи, на яких може знаходитись посуд із гарячою рідиною, скатертинами, що звисають, – дитина легко може потягнути їх на себе;

• не залишати електрочайник чи праску із дротами, що звисають донизу;

• готувати їжу на віддалених конфорках, усі сковорідки і ківшики повертати ручками від себе;

• не залишати змішувачі у ванній кімнаті на позиції гарячої води. Відкривши кран, дитина може обпектися;

• не ставити на підлогу ємності з гарячою рідиною – дитина може туди впасти;

• при підігріванні їжі у мікрохвильовій печі пам’ятати, що температура посуду може бути набагато меншою, ніж температура їжі усередині. Тому обов’язково, перш ніж годувати дитину, слід переконатися, що їжа не гаряча;

• обладнати усі електричні розетки засобами захисту.

Перша допомога

– У разі нещасного випадку потрібно негайно охолодити місце опіку водою упродовж 20 хвилин. Вода при цьому повинна мати температуру не нижчу +15°С, інакше дитина може переохолодитися. Охолодження такою водою має і знеболюючий ефект.

• Збити вогонь з дитини треба за допомогою ковдри, води або перекочуванням по землі.

• При ураженні електричним струмом насамперед необхідно розімкнути електричний ланцюг.

• Укрити опечену поверхню чистим простирадлом.

• Негайно викликати бригаду швидкої допомоги за телефоном 103.

У жодному разі не обробляти опікову рану борошном, зубною пастою, олією, спиртом та іншими «народними» методами.

– Пам’ятати про те, що дитина знаходиться у шоковому стані. Не залишати її саму до прибуття лікаря швидкої допомоги.

Звернутися за консультацією до лікаря, навіть якщо здається, що дитина отримала незначний опік, особливо, якщо опік поширюється на одну із таких ділянок тіла, як: обличчя, шию, кисті, стопи, промежину, ділянки суглобів. Не можна недооцінювати важкість отриманої опікової травми – унаслідок зневоднення та болю вона може спричинити швидке погіршення стану здоров’я дитини.
«Чим менша дитина, тим менший об’єм опікової травми призводить до опікового шоку, – пояснює Андрій Вергелес. – У відділенні АІТ діти з опіковою травмою знаходяться до ліквідації ознак опікового шоку та стабілізації життєвих функцій. Наступним етапом є лікування в опіковому центрі. До того ж найчастішими помилками при наданні допомоги попеченій дитині є пізнє звернення за медичною допомогою та самолікування. У лікуванні опіків народна творчість не знає меж – до опікової рани прикладають яйце, борошно, горілку, жир тощо. Не робіть цього! Цим ви посилюєте страждання дитини та інфікуєте рану.

Як не прикро усвідомити батькам, але основною причиною дитячого травматизму і опіків, зокрема, є батьківський недогляд. Ситуація, яку легше запобігти, ніж тривало лікувати».

Все по темі: діти  здоров`я  опіки 

Карта транспорту
Гранатова толока
Кременчуцька толока - 2018

НЕЙМОВІРНО красиве відео!!!Кременчуцька толока - 2018

Posted by Я Люблю Кременчук on Wednesday, May 9, 2018
Громадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин