Закон про мову і що про нього варто знати кременчужанам

На 28 році незалежності в Україні ухвалили мовний закон.

Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається

Верховна Рада України наприкінці квітня ухвалила Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Цей документ ліквідовує прогалини у становленні державницького статусу української мови. Відповідно, передбачено обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя. Варто зазначити, що дія цього Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів. Хоча кожен громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою. Для цього держава організовує безкоштовні курси української мови для дорослих та забезпечує можливість вільно опанувати державну мову громадянам України, які не мали такої змоги.

Особа, яка має намір набути громадянство України, зобов’язана засвідчити відповідний рівень володіння державною мовою.

Володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані Президент України, Прем’єр-міністр, Перший віце-прем’єр-міністр, члени Кабінету Міністрів України, народні депутати, держані службовці, службовці Національного банку, особи офіцерського, рядового, сержантського в старшинського складу Національної поліції та інших правоохоронних органів, судді, адвокати, нотаріуси, керівники закладів освіти всіх форм власності, педагогічні, науково-педагогічні і наукові працівники, медичні працівники державних і комунальних закладів охорони здоров`я, посадові та службові особи підприємств, установ та організацій державної і комунальної власності.

Робочою мовою діяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної власності, судів, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова. Діловодство та документообіг в органах влади, навчання в закладах освіти та науковий процес здійснюється українською мовою.

Культурно-мистецькі, розважальні, видовищні заходи відтепер проводитимуться тільки українською мовою. Застосування інших мов дозволяється, якщо це виправдано художнім, творчим задумом, а також у випадках, визначених законом щодо порядку реалізації прав корінних народів та національних меншин. Оголошення, афіші, інформаційні матеріали, вхідні квитки виготовляються державною мовою. Телерадіоорганізації виходять в ефір українською. Обов’язковий обсяг мовлення державною мовою визначений Законом України «Про телебачення і радіомовлення».

Мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Хоча, на прохання клієнта, його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою, прийнятною для сторін.

Крім того Закон передбачає створення інституцій:

  • уповноважений із захисту державної мови — слідкуватиме за дотриманням норм закону. Даному посадовцю можна подавати скаргу на порушення закону або прав на вивчення української мови.
  • Національна комісія зі стандартів державної мови — центральний орган виконавчої влади, здійснюватиме опрацювання та утвердження стандартів української мови як державної.

Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» набирає чинності 16 липня 2019 року, крім певних статей, для яких визначено окремі терміни вступу в дію. 

Перший заступник начальника

ГТУЮ у Полтавській області Дар`я Бриндак

 

Все по темі: закон про мову  Кременчук  що треба знати 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин