Ціна власної крові, або Як стати донором

Минулого року 2412 кременчужан приєдналися до здачі крові, тим самим врятувавши чиєсь життя. Більш того, 527 жителів нашого міста мають посвідчення «Почесного донора України», а 4 чоловіка й взагалі є «Заслуженими донорами». Тож як стати донором, хто підходить для цієї ролі та які привілеї за це можна отримати?

Для декого здача крові на елементарні аналізи є справжнім катуванням, а дехто переносить дану процедуру повністю спокійно. Усе досить індивідуально – одним стає погано, інші сидять із посмішкою. Напевно, усім добре відомо, що донори крові потрібні завжди, адже завдяки ним вдається рятувати життя іншим. Особливо, коли кожна секунда має вагу золота. У такому разі, маючи потрібну кров, проблем не виникає, все набагато гірше, якщо її немає. Тоді починаються проблеми… Завтра, 14 червня, в Україні вже традиційно відзначається Всесвітній день донора крові. Тож про те, як стати донором, які групи крові є найрідкіснішими та які привілеї за це можна отримати, «Віснику» розповіла Людмила Кулєшова, заві-дуюча відділенням Комплектації Донорських Кадрів КП «Кременчуцька ОСПКА» ПОР.

 

Ціна власної крові

Лише протягом минулого року 2412 кременчужан долучилися до здачі крові. Більш того, 527 містян мають посвідчення «Почесного донора України» (безоплатно здали 18 л крові у кількості 40 максимальних доз) та відповідний нагрудний знак. А 4 жителя й взагалі – звання «Почесний донор України» (здали 45 л крові). Взагалі по Україні посвідчення «Почесного донора» мають більше 100 тис. чоловік.
За словами Людмили Кулєшової, добровільна здача крові є почесною і благородною справою, адже донори ціною власної крові рятують життя іншим, навіть незнайомим людям. У результаті дарують ще один шанс на життя. До того ж переливання крові та її препаратів сприяє щорічному порятунку мільйонів людських життів. Особливо, якщо говорити про ситуацію, яка склалася на сході України. Для багатьох поранених мешканців та бійців АТО єдиним шансом для збереження життя є переливання крові.
«Сама здача крові для здорової людини є абсолютно нешкідливою. Адже після кожної здачі крові у донора відбувається оновлення клітин. Тобто, кістковий мозок продукує молоді, більш активні еритроцити, лейкоцити та тромбоцити. Окрім цього, організм виробляє велику кількість стовбурових клітин, про користь яких сьогодні так багато говориться. А також сприяє нормалізації кровообігу, є профілактикою серцево-судинних захворювань, стимулює імунну систему та зменшує навантаження на печінку і селезінку. Ще один великий плюс полягає у здатності організму протистояти надмірним кровотечам і значно швидше після них відновлюватися. Адже лише за 60 днів склад крові повністю відтворюється, а це сприяє тому, що організм донора підтримує здорові функціональні властивості», – зазначає завідуюча відділенням.

Від найчастішої – до найрідшої

Для того, щоб здавати кров, потрібно, насамперед, знати, яку маєш ти сам. До речі, за групою крові навіть складають різноманітні характеристики людини, дізнаються її характер та харчові уподобання, а також хвороби, на які вона страждає. Потрібно пам’ятати, що група крові – це генетично наслідувані ознаки, які не змінюються протягом усього життя.
У людей існує 4 основні групи крові, які успадковуються від батьків за певними законами генетики. Їх позначають І (О), ІІ (А), ІІІ (В), ІV (АВ). В Європі найчастіше трапляються перша – 46%, друга – 42%, рідше третя – 9%, найрідше четверта – 3%. В українців найпоширенішою групою крові є друга група (А) – 40%. Далі йдуть перша група (0) – 37%, третя (В) – 17%, четверта (АВ) – 6%.
Проте при переливанні крові необхідно враховувати не тільки групу крові за системою АВО, але й резус-належність, який буває позитивним (D-антиген) та негативним (антиген відсутній), негативний складає від 5 до 10%.
Як же проходить саме переливання крові? Усе досить просто, дана операція полягає у перенесенні певної кількості крові або компонентів крові від донора до реципієнта. Тим самим має на меті заміну втрачених компонентів та відновлення функцій крові.

Кому потрібна наша кров?

– Хворим на рак, лейкемію та анемією.
– Жертвам серйозних аварій.
– Солдатам.
– Недоношеним та хворим дітям.
– Пацієнтам, яким необхідна пересадка органів або операція.
– Породіллям з ускладненнями.
До донорства допускаються особи не молодше 18-ти років і не старше 60-ти років, з нормальною вагою, яка повинна бути не менше 50 кг. До того ж у потенційного донора повинні бути доступні вени ліктьового згину, з яких зазвичай проводиться забір крові.

Кров не можуть здавати (абсолютно протипоказано):

– Носії ВІЛ/СНІД, сифілісу, вірусного гепатиту та туберкульозу.
– Люди з повною відсутністю слуху, мови та зору.
– Люди із психічними розладами.
– У разі виявлення злоякісних утворень.
– При наявності серцево-судинних захворювань.
– При хворобах органів дихання і травлення, центральної нервової системи, шкіри та крові.
– Гомосексуалісти.
– Наркомани та алкоголіки.
– Люди, що ведуть безладне статеве життя і надають інтим-послуги.

Тимчасові протипоказання:

– Пірсинг, татуювання та лікування голковколюванням – 1 рік.
– Операції, аборти – 1 рік.
– Тривалі закордонні відрядження.
– Алергія – 2 місяці після закінчення гострого періоду.
– Грип, ангіна, ГРВІ – 1 місяць після одужання.
– Прийом антибіотиків – 2 тижні після закінчення.
– Прийом анальгетиків – 10 днів після закінчення.
– Видалення зуба – 10 днів.
– Вакцинація – від 14 днів (у залежності від вакцини).
– Менструація – не менше 5 днів після закінчення.
– Вживання алкоголю – 48 годин.
За наявності у донора захворювань, що не увійшли до даного переліку, питання про допуск до донорства вирішується лікарем.

Як слід готуватися до здачі крові?

– За 72 години до здачі крові не вживати аспірин та анальгін.
– За 48 годин до здачі крові не пити алкоголь.
– Напередодні відмовитися від жирної, смаженої, гострої та копченої їжі. Не можна їсти горіхи, насіння.
– За день до процедури не вживати яйця і молочні продукти.
– На вечерю краще приготувати макарони, зварені на воді без масла, або відварні крупи.
– Можна їсти овочі та фрукти (крім бананів), хліб і сухофрукти.
– Краще пити соки, морси, узвари, компоти і мінеральну воду.
– Удень потрібно відпочити і легко поснідати.
– За 4 години до процедури не палити.

Привілеї донорів

Як вже зазначалося вище, завтра, 14 червня, відзначається Всесвітній День Донора. Людмила Кулєшова зазначає, що метою щорічного заходу є залучення здорових людей до добровільного, безоплатного донорства. Більш того, для заохочення донорів держава пропонує їм пільги. А саме: з метою адаптації організму до крововтрати чинним законом України про донорство крові передбачено звільнення донора від роботи в день кровоздачі і на наступний день після неї зі збереженням середньої місячної зарплати.
Проте це ще не все, люди, які є «Почесними донорами України», тобто здали більше 18 л крові, можуть отримати наступні пільги:
– 10% до пенсії.
– Безкоштовне зубопротезування.
– Відпустку у будь-який час.
– 50% оплати медикаментів за рецептом лікаря.
«Напередодні свята я хочу привітати усіх донорів, – говорить Людмила Кулєшова. Велика вдячність вам за те, що ви даруєте людям надію на порятунок, бо життя людини – найвища цінність, а порятунок його – найвища честь для тих, хто долучається до цього. Бажаємо вам добра, благополуччя і миру, будьте завжди здорові та горді за те, що подарували життя іншій людині».
Усім кременчужанам пропонується долучатися до донорства, адже набуття цього статусу є свідченням відповідального ставлення до свого здоров’я, активної життєвої позиції та можливості принесення користі суспільству.
На вас чекають за адресою: вул.Івана Мазепи,8.
Забір крові проводиться з 8:00 до 12:00 щодня (субота, неділя –вихідні). Телефон для довідок-3-71-12, 3-71-08, 067-528-72-27.
@bloodcentr.kr (інстаграм)

Все по темі: донор  кров 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин