Пенсії збільшать, газ здешевлять

У липні заплановано другий етап підвищення пенсії. У кого «мінімалка» – отримає 67 гривень, тоді як пенсіонерам із максимальною пенсією виплати підвищать на 670 гривень.


Після перерахунку мінімальні пенсії зростуть до 1564 гривень. Розміри максимальної пенсії збільшаться і становитимуть більше 15 тисяч гривень. Якщо до липня виплати у цих пенсіонерів становили 14,9 тисяч гривень, то після перерахунку будуть 15,64 тис. гривень. Про це повідомляє Мінсоцполітики.
Решта, майже 90% пенсіонерів, отримають надбавки за понаднормовий стаж: 1% за кожен відпрацьований рік – понад 35 років стажу для чоловіків і 30 років для жінок. Якщо пенсіонер має 40 років стажу, то його надбавка за додаткові 5 років роботи зросте на 3,35 грн.
Інвалідам війни, учасникам бойових дій, які отримують мінімальні виплати, додали відчутніше:
– 1-й групі – 191 грн (стало 4 тис. 457 грн),
– 2-й – 171 грн (стало 3 тис. 988 грн),
– 3-й – 151 грн (стало 3 тис. 519 грн),
– учасникам боїв – 110 грн (стало 2 тис. 470 грн).
Тим, хто став інвалідом через Чорнобиль:
– для 1-ї групи – сплатять мінімум 2 тис. 346 грн (+100 грн)
– для 2-ї групи – 1 тис. 955 грн (+84 грн)
– для 3-ї групи – 1 тис. 720 (+74 грн).
Пенсіонери – учасники бойових дій та неповнолітні в’язні концтаборів, що стали інвалідами:
– 1-ї групи – отримають додатково по 782 грн (+33,5 грн)
– 2-ї групи – 625 грн (+27)
– 3-ї групи – 469 грн (+20).
«Просто» учасники війни та в’язні – по 156 грн (+6,7 грн) грн.
За бойову медаль дадуть ще 7,82 грн (+34 коп.), за орден – 23,46 грн (+1,02 грн). Найбільше виграли ті, у кого виплати понад 10 прожиткових мінімумів: вони отримають на 670 грн більше, якщо це дозволить нарахована їм раніше пенсія.
Навесні в Україні було проіндексовано пенсії 10,2 мільйонам громадян. Двічі надбавку в розмірі 1000 гривень отримали 2,45 мільйонів громадян.
Також повідомляється, що батько дитини з інвалідністю має право вийти на пенсію на п’ять років раніше пенсійного віку. Це можливо у тому випадку, якщо син чи дочка визнані особами з інвалідністю до досягнення шести років.

Газове послаблення

На червень розраховано нову ціну природного газу для потреб населення та інших споживачів. Тепер вона становитиме 5553,89 гривень за тисячу кубометрів (без урахування ПДВ, вартості доставки та націнки постачальника).
Таким чином, у червні ціна газу, за якою «Нафтогаз» продає його газзбутам, у тому числі і «Кременчукгазу», зменшиться на 7,3%, або на 436,11 грн, порівняно з травнем. Становитиме вона приблизно 7750 грн за тисячу кубометрів.
Кінцева ціна в різних регіонах залежить від тарифу на розподіл газу, встановленого НКРЕКП для відповідного міськгазу. Постачальники газу зобов’язані інформувати своїх споживачів прикінцеву ціну. Втім, на офіційному сайті «Кременчукгазу», як і на його сторінці у Фейсбук, жодної інформації немає. Є про спортивні досягнення компанії, про зустрічі зі школярами, а головного для споживачів чомусь немає. Зате у «Кременчукгаз» з’явилися мобільні номери для зв’язку із абонентами. Відтепер до компанії можна подзвонити не лише на міський номер (0536) 78-04-04, але і на мобільні номери:
Київстар: +38 067 503 75 20
МТС: +38 095 720 00 36
Lifecell: +38 063 839 35 33
Зниження ціни на газ у пояснюють зменшенням цін на європейському ринку. Було б несправедливо залишати її на тому ж рівні, коли ринкова ціна падає.
Нагадаємо, на початку квітня «Нафтогаз» знизив ціну на газ для населення із 8,55 грн за куб до 8,38 грн за куб – тобто на 17 копійок за куб.

Упроваджується ринок електроенергії

«Закон про ринок електроенергії», який парламент ухвалив ще у квітні 2017 року, набуває чинності з 1 липня цього року. Експерти та міжнародні інституції радили уряду не поспішати із запуском ринку, вказуючи на проблеми. Згодом своє занепокоєння висловили РНБО та СБУ, які попередили про загрозу національній безпеці України.
Утім, позиція прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та міністра енергетики Ігоря Насалика залишається незмінною: ринок повинен запрацювати 1 липня.
До чого готуватися населенню?
Наразі ринок електроенергії в Україні працює за моделлю єдиного «котла»: усі виробники продають струм державному підприємству «Енергоринок» за встановленою державою ціною. Для кожного виробника вона окрема. Найбільше коштує «зелена» енергетика, а найдешевшу електроенергію продукують атомні станції. Вироблений струм викуповували обленерго та постачали його споживачам за регульованим тарифом. За такої моделі гроші у споживачів збирали обленерго і передавали їх «Енергоринку», після чого вони розподілялися між виробниками та оператором мереж «Укренерго».
Самі обленерго з 1 січня поділили на дві частини: одна для розподілу електроенергії, тобто обслуговування електромережі, а друга для постачання. Іншими словами, обленерго тепер займається лише дротами і трансформаторами, а за електроенергію споживач платить іншій структурі – постачальнику.
З 1 липня впроваджується друга частина реформи щодо оптової частини ринку. Вартість електроенергії для атомних електростанцій та гідроелектростанцій буде встановлюватися ринком. Компанії-постачальниці зможуть домовлятися з виробниками щодо різних графіків оплати за електроенергію.
Вартість електроенергії за новими правилами залежатиме від обсягів споживання, графіків розрахунків, платіжної дисципліни та споживання в розрізі доби. Як відомо, в пікові години електроенергія дорожча, а вночі – дешевша.
Для населення весь цей час діяла пільгова ціна. Вона збережеться і в майбутньому. Утім, одним із вірогідних наслідків запуску нової моделі енергоринку стане зростання цін для побутових споживачів на 40-50%. При цьому Володимир Гройсман стверджує, що ціни для промисловості зростуть максимум на 5-6%. Але, зростання цін на електроенергію для бізнесу призведе до підвищення вартості товарів та послуг.
Йдеться про тарифи на водопостачання і водовідведення, вартість проїзду в електричному транспорті та основні товари споживчого кошика: хліб, м’ясо, овочі.

Збільшено мінімальний розмір допомоги з безробіття

Мінімальний розмір допомоги з безробіття збільшено: для осіб, яким призначаються виплати з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, – з 1440 грн до 1630 грн, а для осіб, яким виплати призначаються без урахування страхового стажу та заробітної плати, – з 544 грн до 610 грн.
Максимальний розмір допомоги не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб – зараз це 7364 гривень.
Загальна тривалість виплати зазначеної допомоги не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років, а для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.
Сума виплат залежно від тривалості безробіття плавно зменшується. Так, в перші 90 днів безробітний отримує 100% призначеної йому грошової допомоги, наступні 90 к.д. — 80%, в період, що залишився виплати становлять 70%.
Молоді люди, які закінчили загальноосвітню школу, професійно-технічний або вищий навчальний заклад, звільнилися зі строкової служби та шукають роботу вперше, а також внутрішньо переміщені особи, які не можуть підтвердити періоди своєї зайнятості, можуть отримувати допомогу не більше 180 календарних днів.

Пеня за комуналку

Введено в дію закон про житлово-комунальні послуги, яким вводиться поняття пені на заборгованість по сплаті комуналки.
Починають нараховувати пеню за невчасну оплату житлово-комунальних послуг. Це просто таке нагадування, що треба платити за комуналку, а не каральний захід.
Згідно із законом, за кожен день прострочення платежу пеня становитиме 0,01%, або 3,65% за рік, але загальний розмір пені не може перевищувати суми боргу.
Пеню нараховуватимуть з першого робочого дня, що йде за останнім, коли мала бути внесена оплата.
Пеню не нараховуватимуть, якщо у держави перед споживачем є заборгованості за субсидії чи пільги або у споживача є довідка про затримку з виплати зарплати.
Якщо після отримання попередження про несплату заборгованість не погашена впродовж 30 днів, послугу можуть відключити – йдеться про всі послуги, крім електроенергії та газу.
Загальний розмір пені не може бути більшим 100% боргу.

Все по темі: гроші  економіка  соціалка  Тарифи 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин