Скільки потрібно спати?

Постійне недосипання заважає жити повноцінним життям і провокує серйозні порушення здоров’я. Однак і занадто довгий сон не несе нічого хорошого. За статистикою, розладом сну страждає кожна п’ята людина. Спроби компенсувати недосип у вихідні користі для здоров’я теж не приносять.

Наскільки все серйозно?

Якщо ви спите менше 7 годин на добу, то ваша нервова система стає вразливою, а імунітет – знижується. До таких висновків дійшов професор нейробіології та психології Каліфорнійського університету Метью Уокер. До чого може привести безсоння?

Інфаркт, інсульт. Дослідження доводять: дорослі 45 років і старше, які сплять менше 6-7 годин на добу, в 3 рази частіше страждають від інфаркту та інсульту. Це пов’язано з порушенням серцевого ритму і підвищенням артеріального тиску після недосипу.

Цукровий діабет. Через відсутність повноцінного сну організм втрачає контроль над рівнем цукру в крові: клітини стають менш чутливі до інсуліну, що викликає переддіабетичного стан.

Проблеми з пам’яттю. У тих, хто страждає безсонням, знижується швидкість сприйняття і обробки інформації, погіршуються когнітивні здібності і пам’ять. Крім того, в мозку накопичуються амілоїдні відкладення (білок-токсин), а це значно підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера.

Збільшення ваги. Відсутність режиму сну веде до збоїв вироблення гормонів насичення – греліну і лептину. Кількість греліну в організмі виспалася, починає зашкалювати, а це веде до постійного відчуття голоду і потреби в висококалорійної їжі.

Неврози. Недосипання в буквальному сенсі вбиває нервову систему. Людям стає складно контролювати свої емоції. Перед настанням здорового сну знижується робота мозку, дихання стає поверхневим, а серцебиття – спокійним. Також знижується рівень гормону кортизолу, збільшується рівень мелатоніну. Порушення цього механізму і приводить до неврозів.

В’янення шкіри. Безсоння дає сигнал до вироблення кортизолу – гормону стресу. Він потрібен для нормальної роботи організму, але підвищена доза кортизолу гальмує процеси росту і поділу клітин, порушує регенерацію шкірних покривів, призводить до раннього старіння дерми.

Корисні звички

Якщо безсоння турбує вас нетривалий час, у вас є шанс мати здоровий сон без допомоги фахівця. Для цього постарайтеся дотримуватися наступних правил.

Відмовтеся в післяобідній час від міцного чаю і кави.

Заведіть звичку за 1-2 години до сну гуляти на свіжому повітрі.

Раз в тиждень за півгодини до сну приймайте теплу ванну з морською сіллю або заспокійливими травами. Тепла ванна допомагає заснути за рахунок того, що температура тіла під час цієї процедури падає приблизно на 1°.

Кімната повинна бути провітрена і добре затемнена, постільна білизна – комфортне, ліжко – зручна, ноги – теплі.

Лягайте і вставайте в один і той же час.

Випромінювання світлодіодів негативно впливає на вироблення мелатоніну. Мобільних телефонів, комп’ютерів та іншої техніки – не місце в спальні.

Коли ви випробували всі засоби, але проблеми зі сном тривають, зверніться до лікаря – сомнологи. Спеціаліст виявить причину безсоння і призначить лікування.

Чи можна відіспатися у вихідні?

Дослідження показують: надлишок сну також шкідливий, як і недосипання. Так що від 10-12-годинного сну в неділю краще відмовитися. Сон протягом 10-12 годин на 30% збільшує ризик ранньої смерті в порівнянні з 8-годинним.

Занадто довге перебування в лежачому положенні збільшує ймовірність виникнення болю в спині і м’язах. Підвищується ризик інсульту, зменшується вироблення ендорфінів – їх недолік може привести до депресії.

Надлишок сну призводить до перевиробництва білка IL-6, що відповідає за запалення. Саме цим пояснюється почуття «розбитості» після тривалого сну.

Золота середина

На думку вчених, оптимальна тривалість сну залежить від віку, способу життя і стану здоров’я людини. Важливо прислухатися до свого організму. Якщо ви виснажені після важкої тижня, кілька додаткових годин на сон зовсім не зашкодять. А ось коли тривалий сон увійшов в звичку, але нічого, крім відсутності активності і млявості, не приносить, пора задуматися про більш ранньому пробудженні.

За матеріалами сайту vedmochka.net

Все по темі: здоров`я  корисні поради  поради 

Карта транспорту
Гранатова толокаГромадський бюджет
3 Липня, 2020 П’ятниця
11 Червня, 2020 Четвер
4 Червня, 2020 Четвер
29 Травня, 2020 П’ятниця
23 Квітня, 2020 Четвер
8 Квітня, 2020 Середа
7 Квітня, 2020 Вівторок
6 Квітня, 2020 Понеділок
більше новин